Kimdir

Abdi İpekçi Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Milliyet Gazetesi’nde yazı işleri müdürlüğü, genel yayın müdürlüğü ve Milliyet gazetesi başyazarlık gibi görevlerde bulunan Abdi İpekçi, Atatürkçülük, düşünce özgürlüğü ve barış gibi konuların yer aldığı eserler kaleme almıştır.   

Abdi İpekçi’nin Hayatı

9 Ağustos 1929 yılında İstanbul’da dünyaya gelen gazeteci, yazar Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 yılında İstanbul’daki evinin yakınlarında, Mehmet Ali Ağca tarafından düzenlenen bir suikast sonucu hayatını kaybetti. 1948 yılında Galatasaray Lisesini bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam eden Abdi İpekçi; 25 yıl Milliyet Gazetesi’nin genel yayın müdürlüğünü, 20 yılda başyazarlığını yaptı. 1943 – 48 yılları arasından Kırmızı Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürler kaleme aldı. Daha sonra Yeni Sabah ve Yeni İstanbul gazetelerinde muhabir ve yazı işleri sekreterliğini yaptı.

1951 yılında İstanbul Ekspres gazetesinde yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. 1954’te Milliyet gazetesinde genel yayın müdürü olarak göreve başladı. Ardından 1959’da başyazar oldu. Baş yazı ve söyleşilerinde toplumsal ve siyasal sorunların hoşgörü ve uzlaşma yolu ile çözülmesinden yana bir tavır takınarak, demokratik ve düşünce özgürlüğünü savundu. Bu durumlardan dolayı gazaetecilik ve habercilik camiasında saygın bir yer edindi.

Abdi İpekçi, Milliyet Gazetesi’ndeki görevinin yanı sıra 1959 yılında Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanlığı, 1960 yılında Basın Şeref Divanı sekreterliğini yaptı. 1961-1970 yılları arasında TRT’de açık oturum programları düzenledi. Uluslararası Basın Enstitüsü yönetim kurulu üyesi de seçilen Abdi İpekçi bugün İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 1972 yılında da Türkiye Basın Enstitüsü başkanlığına seçildi. 1 Şubat 1979 tarihinde suikast sonucunda hayatını kaybetti. Ölümünden sonra yazılarından bir bölümünü Barış, Demokrasi, Özgürlük ve Anayasa, Yasalar, Devlet adı altından kitaplaştırılmıştır. 1980 yılından bu yana ‘’Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü’’ adı altında ödül verilmektedir.

Abdi İpekçi’nin Eserleri:

  • 1955 – Afrika
  • 1965 – İhtilalin İç Yüzü
  • 1968 – İnönü; Atatürk’ü Anlatıyor
  • 1969 – Liderler Diyor ki
  • 1971 – Dünyanın Dört Bucağından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.