Kimdir

Abdülhak Şinasi Hisar Hayatı ve Eserleri

Bu yazımızda Abdülhak Şinasi Hisar ‘ın hayatına ve eserlerine değineceğiz.

Yazar Abdülhak Şinasi Hisar 1883’te İstanbul’da doğdu. 3 Mayıs 1963’te de İstanbul’da yaşamını yitirdi. Öykü ve eleştiri yazarı Mahmud Celaleddin Bey’in oğludur. Babası ona hayranı olduğu iki şair Şinasi ile Abdülhak Hamit Tarhan’ın isimlerini verdi. Çocukluğu Rumelihisarı, Büyükada ve Çamlıca’daki konaklarında geçti.

Mürebbiyelerinden Fransızcayı öğrendi. Tevfik Fikret’ten Türkçe dersleri aldı. 1905’te Mekteb-i Sultani’yi (Galatasaray Lisesi) bitirdi. 1905-1908 arasında Paris’te Siyasal Bilgiler Yüksekokulu’nda öğrenim gördü ve burada Jön Türk Hareketine katıldı. 2’nci Meşrutiyet’in ilanından sonra İstanbul’a dönerek 1909’da bir Fransız şirketine memur olarak girdi. 1924’te Reji İdaresi’nde çalışmaya başladı. Balkan Birliği Cemiyeti Genel Sekreterliği yaptı. 1945’te Uluslararası Barış Kongresi’ne katılmak üzere ABD’ye gitti.

Abdülhak Şinasi Hisar, 1984’ten sonra ölümüne kadar İstanbul’da kaldı. 1921’den sonra “Dergâh” dergisinde “Kitaplar ve Muharrirler” başlığıyla kaleme aldığı eleştirilerle adını söz ettirdi. Yarın, İleri ve Medeniyet dergilerinde şiirleri, eleştirileri yayınlandı. Cumhuriyet ilanından sonra Ağaç, Türk Yurdu, Ülkü ve Varlık gibi dergilerle, Milliyet ve Dünya gazetelerinde yazılar kaleme aldı.

Abdülhak Şinasi Hisar ‘ın İlk romanı “Fahim Bey ve Biz” 1942 Cumhuriyet Halk Partisi yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı. Bu romanı eleştirmenler tarafından “akıcı bir dil ve yetkin bir üslupla kaleme alınmış” diye değerlendirildi. Romanlarında Rumelihisarı, Büyükada, Çamlıca gibi yerlerde varlıklı, gününü gün eden, sorunsuz insanların yaşamlarını yansıttı.

Bu çevrelerin dışındaki yaşamı basit ve irdeledi. Fransız edebiyatı ve edebiyatçılarından etkilendi. Kahramanlarının hepsini dengesiz, gariplikleri olan, içine kapanık, başarısız ve hayalleriyle avunan kişiler olarak tasarlandı. Olaylardan çok kahramanlarının duygu ve düşüncelerine öncelik verdi. Şiirsel bir dil ve özgün bir teknik kullandı.

Abdülhak Şinasi Hisar Eserleri

ROMAN:

 • 1941 – Fahim Bey ve Biz
 • 1944 – Çamlıca’daki Eniştemiz
 • 1952 – Ali Nizami Bey’in Alafrangalığı ve Şeyhliği

ANI VE DENEME:

 • 1943 – Boğaziçi Mehtapları
 • 1954 – Boğaziçi Yalıları
 • 1956 – Geçmiş Zaman Köşkleri

İNCELEME-ANTOLOJİ:

 • 1958 – İstanbul ve Pierre Loti
 • 1959 – Yahya Kemal’e Veda
 • 1963 – Ahmet Haşim’in Şiiri ve Hayatı
 • 1955 – Aşk İmiş Her Ne Var Alemde (antoloji)
 • 1958 – Geçmiş Zaman Fıkraları ( antoloji)

Öneri:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.