Web Dünyası

Adım Adım Ücretsiz Blog Kurmak Blogger (Görsel Anlatım)

Blogger, blog açmaya imkân sağlayan Google’a ait bir internet sitesidir. 2 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Blogger, kullanıcılarına ücretsiz blog oluşturmayı sağlamaktadır. Blogger, Pyra Labs tarafından kurulmuş daha sonra Google tarafından satın alınmıştır. Google’a iat olduğu için kullanıcılar tarafından oldukça güvenilen bu sistem.  Günde yaklaşık 20 milyon tıklanmayla en çok ziyaret edilen 10 siteden biridir.

Ayrıca Türkçe dahil onlarca dil desteği ile hizmet vermektedir. Kullanıcılarına ‘’.blogspot.com’’ şeklinde ücretsiz alan adının yanı sıra ücretli özel alan adı alma seçeneğini de sunuyor.

Genel olarak blogcular en çok Wordpress platformunu tercih ediyor. Bunun sebebi bu platformda daha çok kontrole sahip olmaları. Wordpress gibi bir platformda blog kurmayı düşündüğünüzde ortalama 200-250 TL gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Blogger ise tamamen ücretsiz eğer blogspot.com gibi bir uzantılı bir alan adı yerine özel alan adı almak istiyorsanız yıllık 30 TL civarı bir miktar cebinizden çıkması gerekiyor.


Blogger Görünümü Özelleştirme

Blogun görünümünü özelleştirmek için hem ücretsiz hem de ücretli şablonların geniş bir çeşitliliğini bulabilirsiniz. Blogunuzu gadget’larla (WordPress widget’larının karşılığı)  da özelleştirebilirsiniz.

Google, çok çeşitli gadget’lar sunuyor eğer yeterli bir bilgiye sahipseniz bu gadgetleri istediğiniz gibi düzenleyip kullanabilirsiniz, ayrıca kendi gadget’larınızı oluşturabilir ve yükleyebilirsiniz.


Blogger ile Para kazanmak

Blog yazarlarının en büyük hedeflerinin para kazanmak olduğunu söyleyebilirim.  Para kazanmak için de en çok tercih edilen reklam şirketi Google AdSense. Blogger, Google ait olmasından dolayı bloğa adsense reklamlarını oldukça kolay bir şekilde entegre ediyor.

Tabi bunun için bloğunuzun en az 6 ay aktif olması ve 6 aydan sonra başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra diğer reklam şirketleri veya sponsorlardan da para kazanılabilir.

Blogger’ı kısaca tanıttığımıza göre gelin adım adım bloğumuzu kuralım.


1 Adım: Blogger.com’a girin Pencerenin sağ üst köşesinde.  Oturum aç sekmesine tıklayın. Google mail adresinizi ve şifrenizi girin Google Hesabınız yoksa, Blogunuzu Oluşturun’a tıklayın.

blogger blog kurma

 


2 adım: Gmail hesabınız varsa e-posta yerine yazarak ileri tıklayarak şifreyi de yazarak giriş yapın. Eğer hsabınız yoksa Daha fazla seçenek sekmesinden hesap oluştur seçeneğine tıklayın. Bu sizi Blogger ile kullanabileceğiniz hesabı oluşturmak için bir ekrana götürecektir.

Google hesabı


3 adım: Bir profil türü seçin. Tüm Google mülklerinde kullanmak üzere tek bir hesap oluşturmak için Google+ profili oluştur’u tıklayın.

Bir takma ad kullanmak veya Google’da riskinizi sınırlamak istiyorsanız, Sınırlı bir Blogger profili oluştur’u tıklayın. Google+ veya sınırlı Blogger profilinizi oluşturun.

Blogger Profilili oluşturma


4 adım: Yeni Blog sekmesine tıklayın.

Blogger yeni Blog


5 Adım: Bu adımda bloğumuzun başlık, adres ve istediğimiz bir temayı seçiyoruz. Başlığımızı örnek olarak Blog Rehberim yaptık. Adresi ise blogrehberim1.blogspot.com olarak örneklendirdik.

Temayı ise Contempo yaptık. Sizde kurmak istediğiniz bloğun başlık, adresi ve temayı seçerek Blog Oluştur’a tıklayın

Blogger Blog Adresi


6 adım: Evet işte bloğumuzun yönetim paneli. Panelimizin başında kayıtlar bulunuyor. Kayıtlar sizin bloğunuzda yazacağınız içerikleri gireceğiniz kısım.

Bu kısımda Yeni Yayın’a tıklayarak makalenizi paylaşacağınız bölüm olan 15 adımda ki yere gideceksiniz.

Blogger Blog Adresi


7 adım: İstatistikler bölümü bloğumuzun gün, ay ve yıl olarak ne kadar ziyaret edildiğini gösterilen bölümdür. Ayrıca İstatistikler sekmesinin altında bulunan Kayıtlar kısmından hangi kayıtın ne kadar ziyaret edildiğini.

Trafik Kaynaklarından, Google, Yandex, sosyal ağlar ve diğer kaynaklardan ne kadar ziyaretçinin geldiği, Kitle kısmından da hangi ülkeden ne kadar ziyaretçinin geldiğini öğrenebilirsiniz.

Blogger istatik


8 adım: Kazançlar bölümünden bloğunuzu Google Adsense’ye bağlayarak kazançlar elde edebilirsiniz. Makalemizin başında belirttiğimiz gibi Adsense başvurabilmeniz için bloğunuzu 6 aylık olması gerekiyor.

Bloğunuz 6 aylığını tamamladığında bu bölümden başvurunuzu yapmayı unutmayın.

Blogger kazanç


9 adım: Sayfalar bölümü, hakkımızda, gizlilik politikası, iletişim ve site haritası gibi sayfalarımızın bulunduğu bölümdür. Bu bölümden Yeni Sayfa sekmesine tıklayarak sayfalarınızı oluşturabilirsiniz.

Blogger Sayfaları


10 adım: Yerleşim bölümü, gadgetlerin (sayfalar, reklam, popüler yayınlar, etiketler vb.) eklendiği bölümlerdir. Bu bölümden blogger’a ait hazır veya sizin kendi oluşturacağınız bir gadget ekleyebilirsiniz.

Blogger Yerleşim


11 adım: Tema bölümünü bloğunuzun temasını değiştirmek ve düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Bölümün sağında bulunan Yedekle/Geri Yükle kısmından yeni bir tema ekleyebilir, Özelleştir ve eğer HTML ile ilgili az da olsa bir bilginiz varsa HTML’yi Düzenle kısmından temanızı daha güzel ve daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Blogger tema


12 adım: Ayarlar bölümü, bloğumuzun Başlık ve Açıklamasını yapabilirsiniz. Gizlilik kısmından bloğunuzun arama motorlarında görünmesini açık yapmayı unutmayın.

Yayıncılık kısmında blogspot.com yerine özel alan adı almak istiyorsanız. Bloğunuz için üçüncü taraf ayarlayın seçeneğinden alan adı aldığınız firma yardımıyla örneğin; blogrehberim1.blogspot.com yerine blogrehberim1.com yapabilirsiniz veya net, org gibi bir uzantı kullanabilirsiniz.

Blogger ayarlar


13 adım: Arama Tercihleri bölümü çok önemli bir bölüm bloğumuzun arama motorlarında görünmesini sağlayacak bilgilerin bulunduğu bu bölümün açıklama kısmını doldurun.

Diğer bilgileri yapmayı biliyorsanız yapın bilmiyorsanız ellememenizi tavsiye ediyorum. Çünkü yanlış bir bilgi bloğunuzun arama motorlarında çıkmamasına neden olabilir.

Blogger Arama ayarları


14 adım: Bu bölümde kayıtlar başlığının altında bulunan En Fazla Şu Kadar Göster Kısmı bloğunuzun her sayfasında kaç tane kayıtın görünmesini ayarladığınız kısımdır.

Örneğin; 7 kayıt dedik, diğer kayıtları otomatik olarak 2,3,4 gibi diğer sayfalara görünecektir. Yorum kısmından kayıtlarınıza kimlerin yorum yapmasını istiyorsanız ona göre ayarlayabilir. Ayrıca yorumları denetleme kısmını da düzenleyebilirsiniz.

Blogger kayıt ayarlar


15 adım: Kayıtlar bölümün de Yeni Yayın Sekmesine tıkladıktan sonra karşılaşacağınız bölüm makalelerinizin yazıp, paylaşacağız bölümdür. Yazı başlığı ve makale içeriğini girdikten sonra sağ tarafta bulunan Etiketler kısmından makale ile ilgili etiketleri gireceğiniz alandır.

Program yap kısmından içeriklerinizi hazırlayıp, paylaşacak duruma getirerek daha ileriki bir tarihte bu içeriğinizi paylaşabilirsiniz. Kalıcı bağlantı kısmında makalenizin Url kısmını düzenleyebilirsiniz. Arama açıklamasını yazınızın başlığı yapabilirsiniz ya da çok fazla olmama koşuluyla yazı ile ilgili bir açıklama girebilirsiniz.

Yazını tamamladığınızda sağ tarafta bulunan Önizleme kısmından yazınızı paylaşmadan bloğunuzda nasıl göründüğüne bakabilirsiniz. Son olarak sol tarafta olan Oluştur kısmından yazınızı paylaşın.

Blogger Yayın Bölümü

Blogger ile adım adım ücretsiz blog kurma yazımızın sonuna geldik bu adımlarımızı okuyarak 20 dakika gibi kısa bir sürede ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz. Bloğunuzu daha da geliştirmek ve kazanç elde etmek için diğer makalelerimi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.