Web Dünyası

Adsense Nedir, AdSense Nasıl Çalışır?

İnternetten para kazanma deyince akla ilk gelen konulardan birisi de, blog kurmak veya makale yazmaktır. Para kazanmak isteyen blog yazarları ve yayıncılar, hemen bir reklam şirketine başvurur. Bu reklam şirketlerin başında da Google Adsense gelir.

Para kazanmanın en yaygın yollarından birisi olan Google AdSense’nın onayını almak o kadar kolay değil. politikalarını incelemek için tıklayın.

AdSense nedir?

AdSense, blog ve web site sahiplerinin reklamları görüntüleyerek para kazanmalarını sağlayan bir reklam ağıdır. Herhangi bir sitede ve Google arama sonuçlarında dahil, Google reklamları görmüşsünüzdür. İşte bu reklamlar, Google Adsense ait reklamlardır. Google, bu reklam gelirlerinin büyük bir kısmını alır ve küçük bir yüzdesini size verir.

AdSense’ten para kazanmanın iki yolu vardır:

Gösterimlere bağlı olarak: Bu, sayfa görünümlerine bağlıdır. Örneğin, aldığınız her 1000 sayfalık görünüm için, ayarlanmış bir TL tutarı kazanırsınız.

Tıklamalara dayalı olarak: Sayfa görüntülemelerine bakılmaksızın, bir ziyaretçi reklamı sitenizden tıklarsa, reklam gelirinin belirli bir kısmını alırsınız. Bu, reklamınıza bağlı olarak 0,01 ila birkaç TL arasında değişebilir.

(Kendi reklamlarınızı kesinlikle tıklamayın. Hesabınız banlanır)

Bloğunuzu veya sitenizi kurduktan sonra Google Adsense politikalarına göre hareket ederek Adsense başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kimler Adsense’ye Başvurabilir?

Blogger kullanıyorsanız, bloğunuzun belirlenen zaman eşiğini geçtikten sonra kazançlar sekmesinden kolayca başvurabilirsiniz.

Kendinden barındırılan WordPress kullanıyorsanız, AdSense’ye kolayca başvurabilirsiniz. Belirlenen politikalar ile adsense bloğunuzu incelemeye alır. Bu incelemeden sonra onaylar veya eksiklerinizi bildirerek reddeder.

Ücretsiz WordPress  kullanıyorsanız. Adsense’ye başvuramazsınız. Bunu için bir alan adı almanız gerekecek.

Adsense İle Ne kadar Kazanabilirim?

Bunun için net bir şey söylemek mümkün değil. Bloğunuzun ne kadar görüntülenme aldığı ve reklamlarınızın ne kadar tıklanıp, gösterilmesine bağlıdır. Adsense’den aylık 1 TL kazananda var, 100 bin TL kazanan da. Yani kazanmanın herhangi bir sınırı yok. Bloğunuzun içeriği ne kadar iyi ve kaliteli ise bu sizin için o kadar iyi olacaktır.

Açıkçası şöyle söyleyeyim, ilk başlarda günlerce veya aylarca bir kuruş bile kazanmaya bilirsiniz. Yeni bloglar kolay bir şekilde trafik alamıyor. Belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Ben bloğu kurduktan 2 ay sonra ziyaretçi almaya başladı. Bunun için ilk başlarda trafiğin oluşmamasını önemsemeyin. Daha iyi içerikler ve SEO uyumlu makaleler yazmaya, bloğunuzu geliştirmeye devam edin.

AdSense’de Kazançlarımı Nasıl Arttırabilirim?

Genel olarak; çok trafik, çok kazanç düşüncesinin hakim olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunun çokta iyi bir düşünce olmadığını size kısaca anlatayım. Bir site 4 farklı şekilde trafik alır; Direk, Sosyal medya, Organik ( Arama motorları) ve dahili bağlantılar ile bunların en önemli ve değerlisi organik olan yani arama motorları üzerinden gelen trafiktir.

Diyelim siz bir siteye girdiniz, hangisi üzerinden girdiğinizde daha çok zaman geçirirsiniz. Tabi ki arama yaptığınızda olan olacak çünkü bir şeyi araştırmak için girdiniz. Sosyal medya üzerinden girdiğinizde bir bağlantıya veya habere;  kim, ne, niçin ve benzeri iki üç sorunun cevabını görmek için bağlantıya tıklıyoruz. reklamlar hiç umrumuzda olmuyor. Ama arama motorları üzerinden girdiğinizde girdiğiniz içerik ne ile alakalı ise onunla ilgili reklam çıkar ve bu da reklam tıklama ihtimalini yükseltir.

Diğer bir önemli yanı ise Google arama çerezlerinizi de kullanıyor yani siz daha önce örneğin bir uçak bileti aradıysanız hemen oraya bir uçak bileti reklamı çıkartarak sizin bu reklamı tıklamanıza teşvik eder. Sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerin çerezlerini kullanmak pek mümkün değil Sıradan bir reklam çıkartır ve ziyaretçinin hiç umrunda olmaz. Bu durum, TBM (Tıklama başına maliyeti) ve gösterim başına maliyeti yükseltir. Bu da kazançlarınızın yükselmesini sağlar.

Dikkat Etmeniz Gereken Adsense Kuralları

Adsense reklamlarını yayınlamadan önce, AdSense hakkında birkaç kuralı bilmeniz gerekiyor.

Kesinlikle Kendi Reklamlarınızı Tıklamayın: Google sistemi çok gelişmiş bir durumda. Reklama kimin tıkladığını, nasıl tıklandığını, ziyaretçinin nerden gelip tıkladığının hemen herşeyi bilir. Kendi reklamlarınıza tıklarsanız hesabınız kapatılır.

Arkadaş ve Ailenizin reklamlarınızı tıklamasını istemeyin:  Bu durumda kendi reklamınızı tıklamanızdan bir farkı yok. Kısa süre için anlaşılamayabilir. Ancak tekrar tekrar yapılırsa Google bunu farkına varır ve cezayı keser.

Reklam tıklamalarınıza dikkat edin: Eğer bir ayda ortalama 50 tıklama alıp, diğer ay 500-600 gibi bir tıklama alırsanız. Bunu Google’a bildirin. Google bunu olağan dışı görüp hesabınızı kapatabilir. Bu durum çok hassas bir durum sizi sevmeyen biri size böyle bir kötülük yapabilir.

Reklamlarınız İçerikten Fazla olmasın: Adsense’nin kurallarından biriside reklamların içerikten fazla olmamasıdır. Yani ziyaretçiyi reklama boğmadan içeriğinizi kolay bir şekilde okumasını sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.