HastalıklarSağlık

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri Ve Türleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri, vücuttaki hücrelerin kontrolden çıktığı bir hastalıktır. Kanser, akciğerlerde başlar ve lenf düğümlerine ya da beyin gibi vücuttaki diğer organlara yayılabilir. Diğer organlardan gelen kanser de akciğerlere yayılabilir. Kanser hücreleri bir organdan diğerine yayılmasına metastaz olarak adlandırılırlar.

Akciğer kanserleri genellikle küçük hücreli (yulaf hücreli) ve küçük hücreli olmayan olarak iki ana gruba ayrılır. Bu tip akciğer kanseri farklı şekilde büyür ve farklı şekilde tedavi edilir. küçük hücreli olmayan, küçük hücreli’ye göre daha yaygındır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanser için Farklı insanlar, farklı semptomlara sahiptir. Bazı kişilerin akciğerlerle ilgili semptomları vardır. Bazı kişiler, vücudun diğer bölgelerine yayılan (metastaz) vücudun o kısmına özgü semptomlara sahiptir. Bazı insanlar iyi hissetmeme konusunda genel semptomlara sahiptir. Kanser ilerlemiş olana kadar akciğer kanseri olan çoğu insanın semptomları yoktur. Kanserin belirtileri şunları içerebilir:

 • Daha da kötüye giden ya da bitmeyen öksürük.
 • Göğüs ağrısı.
 • Nefes darlığı.
 • Hırıltı.
 • Kan tükürme.
 • Her zaman çok yorgun hissediyorum.
 • Bilinen bir nedeni olmadan kilo kaybı.

Akciğer kanserinde bazen meydana gelebilecek diğer değişiklikler, akciğerler arasındaki bölgede tekrarlanan pnömoni, şişmiş veya genişlemiş lenf bezleri (bezler) tekrarlarını içerebilir. Bu belirtiler başka hastalıklarda da olabilir. Bu belirtilerden bazı sizde varsa, doktorunuza danışın.

Akciğer Kanseri Riskimi Azaltmak İçin Neler Yapabilirim?

Kansere yakalanma riskinizi aşağıdaki şekillerde azaltmaya yardımcı olabilirsiniz

 • Sigara içmeme:Sigara içmek Amerika Birleşik Devletleri’nde akciğer kanseri ölümlerinin yaklaşık% 90’ına neden olur. Akciğer kanserini önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey sigaraya bırakmak veya sigara içmekten kaçınmaktır.
 • Sigara dumanından kaçının:Diğer insanların sigara, puro veya pipolarından duman , ikinci el duman olarak adlandırılır. Evinizde ve arabanızda sigara içmesine izin vermeyiniz.
 • İşe dikkat et :İşyerinde sağlık ve güvenlik kuralları, işçilerin kansere neden olabilecek kanserojenlerden korunmasına yardımcı olabilir.

Akciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavi Edilir?

Türleri

İki ana tip akciğer kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseridir. Bu kategoriler, kanser hücrelerinin mikroskop altında neye benzediğini ifade eder. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, küçük hücreli akciğer kanserinden daha yaygındır.

Teşhis Etme

Akciğer kanseri teşhisi konulursa, akciğerler, lenf düğümleri ve vücudun geri kalanı boyunca ne kadar yayıldığını bulmak için başka testler yapılır. Bu sürece evreleme denir . Akciğer kanserinin tipi ve evresi doktorlara ne tür bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu söyler.

Tedavi Türleri

Akciğer kanseri, akciğer kanserinin türüne ve ne kadar yayıldığına bağlı olarak çeşitli yollarla tedavi edilir. Küçük hücreli olmayan olan kişilerde, cerrahi, kemoterapi, radyasyon tedavisi, hedefe yönelik tedavi veya bu tedavilerin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Küçük hücreli olan kişilerde genellikle radyasyon tedavisi ve kemoterapi ile tedavi edilir.

 • Ameliyat:Doktorların kanser dokusunu kestiği bir operasyon.
 • Kemoterapi:Kanseri küçültmek veya öldürmek için özel ilaçlar kullanmak. İlaçlar aldığınız haplar veya damarlarınızda veya bazen ikisinde de verilen ilaçlar olabilir.
 • Radyasyon tedavisi:Kanseri öldürmek için yüksek enerjili ışınları (X-ışınlarına benzer) kullanarak.
 • Hedefli terapi:Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemek için ilaçların kullanılması. İlaçlar aldığınız haplar veya damarlarınızda verilen ilaçlar olabilir.

Farklı spesiyalitelerdeki doktorlar genellikle akciğer kanserini tedavi etmek için birlikte çalışırlar.

Pulmonologlar, akciğer hastalıklarında uzman olan doktorlardır. Cerrahlar, ameliyat yapan doktorlardır. Göğüs cerrahları; göğüs, kalp ve akciğer cerrahisinde uzmanlaşmıştır. Tıbbi onkologlar, kanseri ilaçlarla tedavi eden doktorlardır. Radyasyon onkologları, radyasyon ile kanserleri tedavi eden doktorlardır.

Kaynak : ABD Ulusal Kanser Enstitüsü

Öneri: ⇒ Akdeniz Anemisi Nedir? Belirti ve Nedenleri Neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.