ALESSınavlar

ALES Nedir? Ne Zaman Yapılıyor?

ALES (Akademik personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı), Yüksek Lisans eğitimini görmek için başvuracak kişilerin ve akademik personel kadrolarına (araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi vb.) yerleşmek isteyen lisans mezunlarının girdiği bir sınavdır.

ALES’e Kimler Girebilir?

ALES’e, herhangi bir Lisans bölümünden mezun olmuş veya mezun olacak adaylar girebilir. Denklik belgesinin olma şartıyla yurt dışında da lisans bölümlerinden mezun olmuş adaylar da girebilir. Ayrıca adaylar sınavı kazanıp yerleşmediği taktirde istediği kadar girebilir. Herhangi bir sınırlaması yoktur. Bir öğretim kurumuna başvuru yapıldığında 2-3 kez sınava girdiyseniz bu sınavlardan en yüksek puan aldığınız sınav baz alınacaktır.

ALES Ne Zaman Yapılıyor?

ALES, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda 3 kere yapılıyor. 2022 Sınav ALES tarihleri Şöyle:

 • ALES/1 – SINAV TARİHİ : 17 Nisan 2022
  ALES/1 – BAŞVURU TARİHLERİ : 21 Mart 2022
 • ALES/2 – SINAV TARİHİ : 21.08.2022
  ALES/2 – BAŞVURU TARİHLERİ : 24.06.2022 / 04.07.2022
 • ALES/3 – SINAV TARİHİ : 20.11.2022
  ALES/3 – BAŞVURU TARİHLERİ : 30.09.2022 / 10.10.2022
 • Sınav Saati: 10.15
 • Sınav Süresi: 150 dakika
 • Sınav Ücreti: 185,00 TL

ALES’te Kaç Soru Yer Alıyor?

Sınav, Sayısal 50, Sözel 50 toplam 100 sorudan oluşuyor.  Bu sorular için 150 dakika süre verilecek.  Sınav ücreti 145 TL olarak belirlendi. Ayrıca ALES puanı geçerliliği 2021 yılı itibariyle 5 yıla çıkartıldı.

Ales Puanı Nasıl Hesaplanır?

Sınavda sorulacak sorular aşağıda belirttiğimiz konulardan çıkacaktır. ÖSYM’nin 2021 yılı için belirlediği konulardır.

Türkçe

Anlatım Biçimleri, Paragraf, Sözcükte Anlam, Cümlede Anlama ve Anlatım Bozuklukları

Matematik

Temel Kavramlar, Çözümleme, Bölme ve Bölünebilme, Üslü Sayılar, Rasyonel Sayılar, Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer, Yaş Problemleri, Asal Çarpanlar, Ebob-Ekok, Köklü Sayılar, Denklemler, Oran-Orantı, Sayı ve Kesir Problemleri, Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma, Karışım Problemleri, Hareket Problemleri, Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri, İşçi ve Havuz Problemleri, Kümeler ve İşlem

Geometri

Doğruda Açılar, Dörgenler, Analitik Geometri, Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik, Üçgende Açılar, Çember ve Daire, Üçgende Uzunluk ve Alan ve Katı Cisimler

Mantık

Grafik ve tablo yorumlama, Mantıksal Problemleri, Yetenek ve Sayı Dizileri, Şifreleme, Şifre Çözümleme ve Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme konularından oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.