HastalıklarSağlık

Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirti ve Nedenleri Neler?

Alzheimer hastalığı, hafıza, düşünme becerileri ve en sonunda basit işleri yapma yeteneğini yok eden, geri dönüşü olmayan, ilerleyen kronik bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalarının çoğunda, belirtiler ilk olarak 60’lı yaşlarda görülür.
[toc] Alzheimer, yaşlılarda en sık görülen Demans ‘ın (bunama) en büyük nedenidir. Demans; bilişsel işlevsellik kaybı, düşünme, hatırlama, akıl yürütme, kişinin günlük yaşamını ve faaliyetlerini engelleyebilecek derecede davranışsal yeteneklerdir.

Demans, Ciddiyet derecesine göre en hafif aşamadan başlar ve kişinin günlük yaşamını başkasına bağlı hale getirecek aşamaya kadar uzanır.

demans

Alzheimer hastalığı, Dr. Alois Alzheimer’in sıra dışı bir beyin hastalığından ölen bir kadının beyin dokusunda değişikler olduğunu var etmesi ve bu değişiklikleri incelemesi sonucu keşfedilmiştir. Bu yüzden de bu hastalığa Dr. Alois’in adı verilmiştir.


Alzheimer Belirtileri

Hafıza sorunları tipik olarak Alzheimer hastalığına bağlı ilk bilişsel bozulma belirtilerinden biridir. Hafıza sorunu olan bazı kişilerde hafif bilişsel bozukluk (MCI) olarak adlandırılan bir durum vardır.

Hafif bilişsel bozuklu, kişiler yaşlarına göre normalden daha çok bir hafıza sorunu yaşarlar. Ancak belirtileri günlük yaşamlarına etkilemez. Hareket güçlüğü ve koku alma ile ilgili sorunlar da hafif bilişsel bozukluk ile ilişkilendirilmiştir. Hafif bilişsel bozukluklu yaşlı kişiler, Alzheimer’a yakalanma olasılığı daha yüksektir, fakat hepsi değil.

Alzheimer’ın belirtileri kişiden kişiye değişir. Çoğu kişi için, kelime bulma, görme, mekânsal sorunlar ve yargılama gibi bilişin hafıza dışı yönlerinde azalma, Alzheimer hastalığının çok erken evrelerine işaret edebilir.

Hafif Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı ilerledikçe, insanlar daha fazla hafıza kaybı ve diğer bilişsel zorluklarla karşılaşırlar.

Orta Alzheimer Hastalığı

Hafıza kaybı ve karmaşa daha da artmakla birlikte kişiler ailelerini ve arkadaşlarını tanımakta zorlanmaya başlar.

Yeni şeyler öğrenemez, giyinmek ya da yeni durumlarla baş etmek gibi çok adımlı işleri yerine getiremezler. Bu aşamadaki kişiler halüsinasyonlara ve paranoyaya sahip olabilir ayrıca dürtüşüz davranabilir.

Şiddetli Alzheimer Hastalığı

Plaklar ve dolaşma beynin her tarafına yayılır ve beyin dokusu büyük ölçüde küçülür. Şiddetli Alzheimer’lı kişiler iletişim kuramaz ve bakımı için tamamen başkalarına bağlı kalır ve hatta yatalak kalabilir.


Alzheimer’ın Nedeni Nedir?

Bilim adamları, çoğu kişide Alzheimer hastalığına neyin neden olduğunu henüz bilmiyor. Erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı vakalarının genetik bir bileşeni vardır. Geç başlangıçlı Alzheimer, yıllarca meydana gelen karmaşık beyin değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Nedenler muhtemelen genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinin bir sonucu. Alzheimer gelişme riskini arttırma veya azaltmadaki bu faktörlerden herhangi birinin önemi kişiden kişiye değişebilir.


Alzheimer Hastalığı Teşhisi

Doktorlar, hafıza sorunu olan bir kişinin “olası Alzheimer demansı” (demansın başka bir nedenden kaynaklanabileceği) veya “olası Alzheimer demansı” olup olmadığını belirlemek için çeşitli yöntemler ve araçlar kullanırlar.

Alzheimer’ı teşhis etmek için doktorlar şunları yapabilir:

  • Kişiye, akrabaya veya arkadaşına genel sağlık, geçmiş tıbbi sorunlar, günlük aktiviteler, davranış ve kişilikteki değişiklikler hakkında sorular sorabilir.
  • Hafıza testleri, sorun çözme, dikkat, sayma ve dil testleri yapabilir.
  • Sorunun diğer olası nedenlerini belirlemek için kan ve idrar testleri gibi standart tıbbi testler yapabilir.
  • Belirtilerin diğer olası nedenlerini dışlamak için bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya pozitron emisyon tomografisi (PET) gibi beyin taramalarını yapabilir.

Bu testler, doktorlar kişinin hafızasının ve diğer bilişsel işlevlerin zaman içinde nasıl değiştiğini görebilmeleri için tekrarlanabilir.

Alzheimer hastalığı, ancak ölümden sonra, klinik önlemleri otopside beyin dokusunun incelenmesiyle birleştirerek kesin olarak teşhis edilebilir.

Hafıza ve düşünce kaygıları olan kişiler; belirtilerinin tümör, Parkinson hastalığı, uyku bozuklukları, ilacın yan etkileri, enfeksiyon veya Alzheimer gibi yan nedenlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için doktorlarına danışmalıdır. Demans; bu koşulların bazılarını tedavi edilebilir ve geri dönüşümlü olabilir.


Alzheimer Hastalığının Tedavisi

Alzheimer hastalığı karmaşıktır ve herhangi bir ilacın veya başka bir müdahalenin başarılı bir şekilde tedavi edebilmesi muhtemel değildir. Mevcut yaklaşımlar, insanların zihinsel işlevlerini sürdürmelerine, davranışsal belirtileri yönetmelerine ve hafıza kaybı gibi belirli sorunları yavaşlatmaya yardımcı olmaya odaklanmaktadır. Araştırmacılar spesifik genetik, moleküler ve hücresel mekanizmaları hedef alan terapiler geliştirmeyi umuyor, böylece hastalığın asıl nedenini öğrenebilir ya da önleyebiliyor.

Zihinsel Fonksiyonu Koruma

Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için ilaçlar kullanılabilir. İlaçlar, belirtileri azaltmaya ve bazı davranışsal sorunlara yardımcı olabilir. İlaçlar bazıları için etkili olabilir. Bazıları için ise etkili olmayabilir.

Davranışı Yönetme

Alzheimer’ın ortak davranış belirtileri arasında uykusuzluk, gezinme, ajitasyon, anksiyete ve saldırganlık sayılabilir. Bilim adamları bu belirtilerin neden ortaya çıktığını öğreniyorlar ve bunları yönetmek için yeni tedavileri inceliyorlar.

Öneri: ⇒ Akdeniz Anemisi Nedir? Belirti ve Nedenleri Neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.