Hastalıklar

Atriyal Fibrilasyon Nedir? Belirti ve Tedavileri Neler?

Atriyal fibrilasyon, düzensiz ve genellikle anormal derecede hızlı kalp atışına neden olan bir kalp hastalığıdır. Normal bir kalp atış hızı düzenli olmalı ve dinlenirken dakikada 60 ila 100 atış arasında olmalıdır.

Atriyal fibrilasyonda kalp atışı düzensizdir ve bazen çok hızlı olabilir. Bazı durumlarda, dakikada 100 atıştan dan fazla atabilir. Bu, baş dönmesi, nefes darlığı ve yorgunluk gibi sorunlara neden olabilir.

Kalbinizin, düzensiz bir şekilde birkaç saniye veya bazı durumlarda birkaç dakika üst üste çarptığını fark edebilirsiniz. Bazen atriyal fibrilasyon herhangi bir belirti göstermeyebilir ve buna sahip bir kişi kalp atışlarının düzensiz olduğunu anlamayabilir.

Atriyal Fibrilasyonun Belirtileri Neler?

Atriyal fibrilasyonu olan bazı kişiler, özellikle yaşlı kişiler, herhangi bir semptomu göstermez. Kalp ritmindeki anormallik genellikle rutin testler veya başka bir durum için yapılan araştırmalar sırasında keşfedilir. Tipik olarak, bir kardiyoversiyon (kalbin normal ritmini yeniden sağlamak için kontrollü bir elektrik şoku) gerçekleştirilir.

İnsanlar genellikle yorgunluk ve yaşlılığa karşı uyuşuk hissederler, ancak normal ritim geri geldiğinde, bu semptomların atriyal fibrilasyondan kaynaklandığını fark ederler.

Atriyal fibrilasyonun en belirgin belirtisi, kalp çarpıntısıdır. Düzensiz bir kalp atışının yanı sıra, kalbiniz de çok hızlı bir şekilde atabilir (genellikle dakikada 100 atıştan çok daha yüksek).

Atriyal fibrilasyonunuz varsa, karşılaşabileceğiniz diğer belirtiler şunlardır:

 • Yorgunluk ve daha az egzersiz yapabilmek
 • Nefes alış, verişi
 • Soluk veya baş dönmesi hissi
 • Göğüs ağrısı

Kalbin atriyal fibrilasyonda atma şekli kalbin performansını ve verimliliğini azaltır. Bu düşük tansiyon (hipotansiyon) ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalp atışlarınızda ani bir değişiklik fark ederseniz ve göğüs ağrısı çekiyorsanız, derhal doktora görünmeniz gerekir.

Atriyal Fibrilasyon Nedeni?

Kalp normal bir şekilde attığında, kas duvarları kanı vücudun etrafına ve dışına zorlamak için büzülür. Daha sonra büzülme tekrar çözülür, böylece kalp tekrar kanla dolar. Bu işlem her kalp atışında tekrarlanır.

Atriyal fibrilasyonda, kalbin üst odaları (atriya) rastgele büzülür ve bazen o kadar hızlı olurlar ki, kalp kası kasılmalar arasında düzgün bir şekilde gevşeyemez. Bu, kalbin verimliliğini ve performansını azaltır. Atriyal fibrilasyon, anormal elektriksel darbeler aniden atriya ateş etmeye başladığında oluşur.  Çok fazla alkol veya sigara içmek gibi belirli durumlar tarafından tetiklenebilir.

Atriyal fibrilasyon, sizi etkileyeceği dereceye bağlı olarak çeşitli şekillerde tanımlanabilir.

Örneğin:

 • Paroksismal atriyal fibrilasyon; ataklar gelir ve gider ve genellikle 48 saat içinde herhangi bir tedavi olmadan durur.
 • Kalıcı atriyal fibrilasyon; her bir bölümü 7 günden daha uzun sürer veya tedavi edildiğinde daha az sürer.
 • Uzun süredir devam eden kalıcı atriyal fibrilasyon; bir yıl veya daha uzun süre sürekli olur.
 • Kalıcı atriyal fibrilasyon; her zaman olabilir.

Atriyal Fibrilasyonu Tedavisi Nedir?

Atriyal fibrilasyon genellikle hayatı tehdit edici değildir, ancak rahatsız edici olabilir ve sıklıkla tedavi gerektirir.

Şu tedaviler yapılabilir:

 • İnmeyi önlemek için kullanılan ilaçlar. Atriyal fibrilasyonu olan kişilerde inme geçirme riski daha yüksektir
 • Kalp atış hızını veya ritmi kontrol eden ilaçlar.
 • Kardiyoversiyon; kalbin normal ritmi iyileştirmesi için kontrollü bir elektrik akımı kullanma

Öneri: ⇒Apandisit Nedir, Neden, Belirti, Teşhis ve Tedavileri Neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.