Web Dünyası

Kullanıcının Sitede Kalma Süresini Artırma

Blog yazarlığı gün geçtikçe daha popülerleşip büyüyor. Bazı raporlara göre şu an dünyada 440 milyondan fazla blog var. Bu çok fazla bir rakam değil mi?

Bu rakam, mevcut tüm blogların ve hatta yeni gelenlerin bile karşılaştığı büyük bir rekabeti işaret ediyor. Gelen ziyaretçilerin çok fazla kaynağa bölündüğünden, bloğunuz için hedeflediğiniz trafiği zor kazanabilirsiniz.

Blogcular, bloğa trafik çekmenin yanı sıra gelen kullanıcıların blogda daha fazla zaman geçirmesi için de uğraşıyor. Tabi bunu nasıl yapacağını bilmeyen çok fazla blogcu var.

Eğer sizde bu blogculardan biriyseniz yazımı okumaya devam edin.

Bu yazımda, bloğunuza gelen ziyaretçinin blogda nasıl daha fazla zaman geçirtebileceğinizi anlatacağım.


Bloğunuzun hızlı yüklemesi için çalışmalar yürütün.

Muhtemelen, bloğunuz veya web siteniz üç saniye içinde yüklemezse, gelen ziyaretçilerin terk etme oranın yüksek olacağı biliyorsunuzdur. Tabi bu da arama motorları dikkatinden de kaçmayacaktır.

Bloğunuzun hızlı yüklemesi gelen ziyaretçi açısından oldukça önemlidir. Günümüzde rekabetin yüksek olması gelen ziyaretçiyi de etkiliyor. Örneğin siz bu yazı konusunu aradığınızda bu yazı hızlı yüklenmezse bu sayfayı terk eder başka bir kaynağa bakarsınız çünkü bu aramayı yaptığınızda belki ilk sayfada 10’dan fazla makale sıralanmıştır hatta ilk hangisine bakayım diye kararsız bile kalmış olabilirsiniz. İşte benim demek istediğim şey bu, yani büyük bir rekabet içerisindesiniz. Yazınız üç saniye içinde açıldı, açıldı yoksa ziyaretçi diğer rakiplerinize gitmenin yolunu tutar. Bundan dolayı bloğunuzun neden yavaşladığını bulmanız ve düzeltmeniz gerekiyor.


Düzenli İçerik Üretme

Başarılı blogcular, bir program dahilinde içerikler hazırlayıp, bu program sayesinde büyük bir okuyucu kitlesine sahip oluyor. Sizde bir program oluşturun, bu program ile düzenli içerikler üretin. Yavaş yavaş sizde bir okuyucu kitlesine sahip olacaksınız. Bloğunuza sadık bir okuyucu kitlesi oluşturmaya, düzenli içerikler hazırlayarak bu kitleyi büyütmeye ve korumaya çalışın. Düzenli içerikler hazırladığınız taktirde kitleniz bloğunuzu sık sık ziyaret edecektir.


Zengin İçerikler üretme

İçeriğiniz zengin ve yaralı olmazsa, bloğunuza trafik getirmenin diğer her türlü çabası başarısız olur. Konuya hâkim olmanız ve özgü özüne iyi blog yazıları, videolar, vb. oluşturun.

Daha önce diğer bloglar tarafından yazılan bir konuyu yazsanız bile, önceden iyi bir strateji oluşturmaya, zengin içerikler üretmeye, dikkat çekmeye, kaliteli görüntüler ve videolar kullanmaya özen gösterin.


İç Bağlantılar Oluşturun

Blog ziyaretçileriniz bloğunuzun belirli bir sayfasını ziyaret ettiklerinde, aradığı bilgiyi öğrenip, bloğunuzdan ayrılır.

Ziyaretçilerinizi bloğunuzdaki diğer sayfalara ve içeriğe götürecek iç bağlantılar eklemek, ziyaretçileri bu bağlantılara göz atmasına ve bloğunuzda daha uzun süre kalmasını sağlayın. Bu, bloğunuzun sayfa görüntülenmesini de artırır, arama motorlarında ki sıralamanızı olumlu yönde etkiler.

Ayrıca, bloğunuzun ana sayfasında ‘Öne Çıkan Yayınlar’ı da ekleyebilirsiniz. Öne çıkan yayınlar; bloğunuzda en çok görüntüleme ve yorum alan yayınlardan oluşuyor, böyle bir eklenti o yayınların daha da ön plana çıkmasını sağlayacak ve arama motorlarında da iyi bir yer edinecektir.

Bir konu ile ilgili yazınızın sonunda ‘İlgili Yayınlar’ şeklinde bağlantı oluşturmak, bloğunuzda dahili bağlantıyı teşvik etmenin başka bir yoludur.


Bloğunuzu kullanışlı hale getirin

Bir blogcunun ilk ve en önemli önceliği bloğunu kullanışlı bir hale getirmek olmalı. Bir kullanıcı blogda aradığı bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilmeli, yoksa kullanıcı aradığını bulamayıp bloğu terk edecek. Çoğu blog sitesi yüzlerce hatta binlerce içeriğe sahip olmasına rağmen sanki 20-30 gibi bir içeriğe sahip gibi görünüyor. Bu da kullanıcıları etkiliyor, şahsen bende bir blog da gezindiğimde o blogda ilk gözüme çarpan şey bloğun görünümü ve kullanım şekli oluyor. Aşağıda verdiğim bloğunuzu geliştirmenize yarayacak ipucular dan yararlanabilirsiniz.

A-)  Ziyaretçileri, bloğunuzdaki ölü bağlantılar ve sayfalarla rahatsız etmeyin

Bloğunuzda bulunan linkleri düzenli bir şekilde çalışıp çalışmadığını test edin. Bloğunuzu, kaldırdığınız yayın ve sayfalardan temizleyin. Çalışmayan, ölü linkleri kaldırın.

B-)  Test Etmek

Bloğunuzun bir eksikliği var mı, yok mu? Diye test edin. Eklediğiniz; gadget, kategoriler, vb. içerikler çalışıp, çalışmadığını sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

C-)  Menüleri Kullanışlı Hale Getirin

Menüleri sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayın, böylece ziyaretçileriniz bloğunuzda istediği şekilde ilerleyebilir. Sorunsuz bir menü, ziyaretçilerinizin hayal kırıklığına uğramamasına ve içeriklerinize kolayca ulaşmasını ve bloğunuzda daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

D-)  Kategoriler Oluşturma

Bloğunuzu kategorilere ayrın, içerikleriniz kategoriler altında toplayın. Örneğin; Spor ile ilgili blog yazıları yazıyorsunuz. Bunu futbol, basketbol, voleybol gibi kategorilere ayırın, bu durum ziyaretçinin bloğunuzda gezinmesini kolaylaştıracak. Aradığı içeriği daha kolay bulmasını sağlayacaktır. Ayrıca futbol kategorisine GS, FB, BJK ve TS gibi alt kategorilerde oluşturabilirsiniz.


Bu yazımda size bloğunuza gelen kullanıcının, blogda nasıl daha fazla tutabileceğinizden söz ettim.  Adım Adım ücretsiz blog kurmak adlı yazıma göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.