Web Dünyası

Blogger Kullanmanın Avantajları

Blogger, tarih damgalı ücretsiz blog siteleri oluşturma platformudur. 1998 de Pyra Labs tarafından kurulan Blogger daha sonra Google Tarafından satın alınarak daha da geliştirilmiştir. Blogger gibi birçok blog oluşturma platformu mevcut. Blogcular,bloglarını oluştururken belli bazı durumlara göre platform seçer. Buna göre avantajlarını bilerek tercih yaparlar.

Dünyada en çok tercih edilen blog oluşturma platformu WordPress olmasına rağmen Blogger’ı tercih edenlerin sayısı baya bir fazla. Bu tercihlerin en başında Blogger’a bir kuruş dahi harcamadan blog oluşturabilmeleridir. Blogcuların bu ve benzeri birkaç tane daha tercih nedeni var bu yazımızda bu nedenlerden bahsedeceğiz.

Ücretsiz Hosting ve Alan Adı Sağlaması

Blog kurmak için öncelikle bu bloğu barındırabileceğiniz bir hosting ve alan adına (Domain) sahip olmanız gerekiyor. Bunun için de belli bir ücreti cebinizden çıkarmanız gerekiyor. Tabi bu ücret tek seferlik bir ücret değil, her yıl ödemeleri yenilemeniz gerekiyor. Bu ücretin dolara göre değişebilme durumu da var.

Yazımızın girişinde Blogger’ın en çok tercih etme nedeninin ücretsiz olduğunu belirtmiştik. Blogger’ın barınmasını ve alan adını Google ücretsiz bir şekilde sağlıyor. Herhangi bir ücret ödemeden bloğunuzu oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz. Tabi alan adı ücretsiz olduğu için ‘’Blogspot’’ olarak görünecek yani ‘’Blogadresi.blogspot.com’’ gibi bir alan adı gibi görünecek eğer blog adresinizin sadece Com, Net ve Org gibi bir uzantısını istiyorsanız 30 ile 40 TL arası bir ücret karşılığında özel alan adı sağlayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Olması

Bloglarımızın arama motorlarında indekslenmesi ve daha üst sıralara çıkması için SEO ayarları yaparız. Bunu yapabilmemiz içinde öncelikle kullandığımız platformun buna uyumlu olması gerekiyor. Blogger’ı optimize etmek için WordPress gibi herhangi bir eklenti eklememize gerek yok. Tek yapmamız gereken bloğumuzu arama motorları araçlarına kaydetmek ve birkaç ayar daha yapmak. Blogger Google’a ait olduğu için Blogger bloglarını, wordpress bloglarından daha hızlı indeksler.

Güvenli Olması

Blogger’ı Google barındırdığından dolayı veritabanı veya sunucuya erişimiz olmayacaktır. Google internet dünyasının en büyük şirketlerinden birisi ve güvenliği de oldukça yüksek bundan dolayı veritabanı veya sunucu oldukça güvenli bir durumda. Diğer platformlar barındırmalarına erişebildiklerinden blogların hacklenmesi de kolay. Blogger’ın tek zayıf noktası mail adresiniz olacaktır. Bu hesabı da iki faktörlü doğrulama ile daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Kullanımın Kolay Olması

Blogger’ın Kendi özel temaları mevcut bu temaları daha da özelleştirebilir veya dışardan sağladığınız bir temayı yükleyebilirsiniz. Ayrıca hiçbir bilgisi olmayan biri bile kolay bir şekilde ara yüzü öğrenebilir. Eğer HTML ve CSS ile bilginiz varsa bu kodlar ile bloğunuzu daha da geliştirebilirsiniz. Yeni özellikler ekleyebilirsiniz.

Teknik Kısmı Az

Blogger’da hesabınızı herhangi bir kod gerektirmeden oluşturabilirsiniz. Ara yüz bölümleri oldukça anlaşılır. Arka plan, iç plan, renk, yazı türü ve boyut gibi kısımları kod gerektirmeden özelleştirme bölümünde düzenleyebilirsiniz. Bloğunuzu daha da geliştirmek için bazı ayarlar yapabilirsiniz. Bu ayarlar ile ilgili yazılarımızı Blogger kategorisinden öğrenebilirsiniz.

Blogger’da çok fazla bir kontrole sahip olmasanız bile diğer platformlara göre daha avantajlı bir platform olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca yukarı da belirmediğim bazı durumlar var örneğin Blogger’da şiddet, cinsel, zararlı içecekler vb. içerikler konusunda dikkat etmeniz gerekiyor. Açıkçası Youtube kanalı gibi içeriklere dikkat etmeniz gerekiyor aksi taktirde bloğunuz kapatılabilir. Google bu hakka sahip olduğunu size bildiriyor.  Bu yazımızda Blogger kullanmanın avantajlarından bahsettik. Konu ile ilgili soru ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Öneri: ⇒ Blogger Nedir ve Blogger Özellikleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.