Web Dünyası

Blogger Nedir ve Blogger Özellikleri

Blogger, Ücretsiz bir blog oluşturma hizmetidir. Bloğunuzu oluşturmanız için en verimli platformlardan biridir. Genellikle bloglar, Google tarafından blogspot.com adı altında bir alt alanda barındırılmaktadır. Bir hesap başına en fazla 100 blog açabilirsiniz.

Başlangıçta blogger, başka kullanıcıları başka sunucular da barındırıyordu. Daha sonra Google yaptığı bir çalışma ile Blogger sunucularını Google’a taşıdı. Blogger.com Google’a ait ücretsiz bir platformdur blog oluşturabileceğiniz ve istediğiniz her şeyi paylaşabileceğiniz bir blog sistemidir. İster kişisel, ya da profesyonel bir blog oluşturabilirsiniz. Blogger özellikle son üç yılda popülerliğini artırdı.

Blogger’ın Tarihçesi

23 Ağustos 1999’da, Blogger, Pyra Labs tarafından kuruldu. 2003 yılında Google tarafından satın alındı. Ardından Google bunu ücretsiz olarak kullanıma sundu.

2004’te, kullanıcıların görsellerini barındırabilmesi için Google Picasa’yı satın aldı.

Blogger, 9 Mayıs 2004’te web standartları uyumlu temalar yayın, sayfa, yorumlar ve e posta gönderme gibi özellikler ekleyerek gelişmesini devam ettirdi.

2007’’de Google Blogger’ı kendi işlettikleri sunuculara taşıdı.

Blogger’ın Özellikleri

Evet Blogger’ın ne olduğunu size açıkladık. Şimdi özelliklerini size açıklayacağız. Blogger’ın çok önemli özellikleri var. Her ne kadar tam kontrole sahip olmasak bile güvenlik ve kullanım açısından blogger önemli bir platform.

Google Hesabınıza Bağlı

Blogger.com oluşturabilmeniz için bir Google hesabına sahip olmanız gerekir. Google hesabınız ile kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Blogger, Google’a ait olduğu için diğer hizmetlerini kolay bir şekilde Blogger’a ekleme fırsatı sunuyor. Adwords, Adsense, Analytics gibi hizmetlerini temaya kod eklemek yerine kolay bir düğme ile bu hizmetleri bloğunuza entegre edebilirsiniz.

Teknik Kısmı Az

Blogger, bir oluşturmak veya düzenlemek için çok fazla teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Renk, widget ve tasarımları değiştirmek için kod bilmenize gerek yok. Renkleri, başlıkları vb. durumları özelleştir sekmesi ile kolayca yapabilirsiniz.

Kod ile Düzenleme Yapma

Blogger’ temalarını kolay bir şekilde başka sitelerde bulabilirsiniz. Bu temaları Blogger’a yükleyebilir ve kodları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. HTML ve CSS kodları kullanarak renkleri ve tasarımında değişikler yapabilirsiniz.

Yayın, Sayfa Abonelik Oluşturma

Blog yazılarınızın bulanacağı blog yayınlarınızı yayınlayabilirsiniz. İletişim, hakkında ve gizlilik politikası gibi sayfaları oluşturabilirsiniz. Yayınlarınızın yorum özelliğini açıp. Yayınlarınıza gelen yorumlara cevap verebilirsiniz. Yayınlarınızın okuyuculara daha hızlı iletilmesi için abonelik sistemi oluşturabilir ve okuyucuların bloğunuza abone olmasını sağlayabilirsiniz.

Güvenlik

Blogger, dünyanın en büyük ve en güçlü İnternet Şirketinin desteğine sahiptir. Blogger doğrudan Google sunucuları altında barındırıldığı için, en güvenli blog platformu diyebiliriz.

Blogger’a dışarıdan herhangi bir saldırı karşısında çok güvenli. Bloğunuzun çalabilme veya kırabilmenin tek yolu Google hesabınızdır. Onu da iki faktörlü doğrulamaya aldığınız taktirde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Ülkeye Göre Özel URL

Blogger, blogların URL yapısı ülkeye göre özelleştiriyor. Ve URL yapısına ülke kodu ekleniyor. Örneğin bir Türk kullanıcının bloğu şu şekilde olacak: ‘’Blogadresi.blogspor.com.tr’’ ABD’li bir kullanıcı ise şu şekilde: ‘’Blogadresi.blogspot.com.us’’ şeklinde kullanıcının bulunduğu ülkeyi baz alınacak.

Birden Fazla Kullanıcı Ekleme

Her blog platformunda olduğu gibi Blogger’da da birden fazla yönetici ekleme mevcut. Bloglarınıza yazar, yönetici ve editör gibi görevler altında kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Otomatik Yayın Paylaşımı

Blog yazılarınız daha fazla kitleye ulaştırabilmeniz için otomatik paylaşım araçları mevcut. Örneğin; Blogger, Google Plus ile doğrudan bağlantılı otomatik paylaşımı açarak oluşturduğunuz yayınlarınızı otomatik olarak Google Plus takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Mobil Uyumlu

Blogger platformu akıllı telefonlarda da kullanışlı bir durumda. Ayrıca mobil telefonlarınız ile de giriş yapıp. Blog yazılarınız yazıp yayınlayabilirsiniz. SMS ve MMS özelliklerini de açıp bu yollar ile de blog yazılarınızı yayınlayabilirsiniz.

Blogger kullanım güvenlik ve Ücretsiz olmasından dolayı kullanmanızı öneririm. Blogger’ın Adsense ile uyumlu olması para kazanmanız açısında da önemli bir faktör. Kullanıcılar diğer platformlara göre daha az kontrole sahip. Ama güvenlik, kullanışlı ve ücretsiz olmasından dolayı iyi bir tercih sebebi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.