Web Dünyası

 Blogger Tema Yükleme ve Yedekleme

Blogger, kendine ait özel temaların yanı sıra dışardan edindiğiniz temaları da yüklemenize izin verir. Blogger’a ait bir tema kullanan kullanıcılar SEO uyumlu, görselliğin kötü ve kullanışlı olmaması gibi nedenlerden dolayı kullandıkları Blogger’a ait tema yerine dışardan bir tema yüklemeye tercih ederler. Günümüzde tasarımlarında gelişmesiyle tasarımcılar Blog ve site platformları için temalar tasarlamaya başladı. Bu platformların en başında Wordpress ve Blogger gelmektedir. Blogger’ın en gelişmiş tema modeli HTML5’tir.

Blogger’a ait temaları kullanmaktan bıkmış ve oldukça iyi düzenlenmiş SEO uyumlu ve HTML5 temaları yüklemek istiyorsanız. Blogger Kontrol Panelinize girmeniz ve öncelikle her ihtimale karşı sitenizin yedeğini almanız gerekir.

Bu yazımızda Blogger temanızı nasıl yedekleyeceğinizi, yeni bir temayı yükleyeceğinizi ve eski temanızı tekrar nasıl geri kuracağınızı anlatmaya çalışacağız.

Blogger Tema Yedekleme

Blogger’da tema yüklemek kolay olsa da bir tema birçok sorun ile gelir. Yeni yükleyeceğiniz temayı bazı sorunlardan tekrar kaldırmak isteyebilirsiniz veya önce ki temayı da hoş bulmuş olabilirsiniz. Eğer önce kullandığınız temayı yedeklemeden yeni temayı yüklerseniz eski temaya artık ulaşmayabilir veya ulaşsanız bile tekrar başkan kurulup düzenlemeniz gerekecek.

Bunun için yeni temayı yüklemeden eski temanızı mutlaka yedekleyin aşağıda ki adımlarımızı takip ederek temanızı yedekleyin.

Blogger tema Yedekleme

  1. Blogger kontrol panelinize giriş yapın ve “Tema” sekmesine gidin.
  2. Sayfanın sağ üstte bulunan “Yedekle/ Geri Yükle” butonuna tıklayın.
  3. Alta ki görselde bulunan “Tema İndir” butonuna tıklayın. Böylelikle kullandığınız temayı bilgisayarınızın indirme klasörüne indirmiş olacaksınız.

Bloggger tema yükleme

Blogger Tema Yükleme

Eski temanızı yedekledikten sonra artık rahat bir şekilde yeni temamızı yükleyebiliriz.  Dışardan bir tema satın aldığınızda veya elde ettiğinizde size bir klasör şeklinde gelebilir. Blogger Sadece .XML dosyalarını destekliyor. Bundan dolayı edindiğiniz klasörün içindeki .XML dosyasını bulun ve aşağıda ki adımlarımızı takip ederek temayı yükleyin.

  1.  Blogger kontrol panelini açın ve “Tema” sekmesine gidin.
  2.  Bir temayı yüklemek için “Yedekle / Geri Yükle” butonuna tıklayın.

3.  Yukarıda ki 2’nci görselde yer alan “Dosya Yükle” düğmesine tıklayın ve bilgisayarınızda bulunan temaya ait .XML dosyasını seçin

  1.  Dosyayı seçtikten sonra “Yükle” düğmesine tıklayın. Ardından sitenizi kontrol edin.

NOT: Yedeklediğiniz temayı, yine tema yükleme adımlarını takip ederek geri yükleyebilirsiniz.

Son Sözler:

Bir temayı seçerken dikkatli olmalısınız. Edindiğiniz temalar virüs, başkasına ait ve değiştiremeyeceğiniz linkler vb. şeyler taşıyabilir. Ayrıca en önemlisi edindiğiniz temanın SEO uyumlu olup, olmadığına kontrol edin.

Temayı görsellik ve kullanılır bakımından beğenmiş olabilirsiniz. Ama SEO uyumlu olmaması büyük bir eksiklik olacaktır. Hele hele büyük bir hit elde etmenin peşindeyseniz ve bu hiti arama motorlarından bekliyorsanız. Mutlaka SEO uyumlu olmasına özen gösterin. Hatta tema seçmenizde ki en önemli öncelik SEO uyumlu olması olsun.

Bu yazımızda Blogger’a tema yükleme ve yedeklemeyi öğretmeye çalıştık. Umarım işinize yaramıştır. Bu konuda ki sorularınızı yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.