Web Dünyası

Blogger Temel Ayarları

Blog yazmaya yeni başlayan biriyseniz, Blogger  temel ayarlarını ayarlamak sizi zorlayabilir. Bu yazımda, Blogger’da ayarları nasıl yapacağınızı öğreteceğim. Hadi Başlayalım. Ayarları yapmak için Blogger panelimize girerek sol menünün altında yer alan “Ayarlar” sekmesine tıklayın.

Temel Ayarlar

a -)  ‘’Temel’’ başlığı altında bulunan, bloğunuzun başlığını ve açıklamasını değiştirebilirsiniz. Bloğunuzun ne ile ilgili olduğunu açıklama kısmına yazın. Bu blog açıklaması, bloğunuzda blog başlığında altında görünecek.

b -)  Blogger’ın gizlilik ayarlarında 2 seçenek vardır; Her iki seçenek için de evet seçildiğinden emin olun. Bu seçenekler çok önemli bir tanesi ‘’Blogunuz listelerimize eklensin mi?’’ diğeri ‘’ Arama motorlarının blogunuzu bulmasına izin verilsin mi? ‘’ bu seçenekleri hayır yaptığınız taktirde bloğunuz arama motorları tarafından indexlenmeyecek ve Google gibi arama motorlarında görünmeyecektir.

c -) “İzinler” bölümünün altında, birden fazla yazar ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece +Yazar ekle butonuna tıklamak ve yazar ekleyeceğiniz kişinin e-posta adresini girmek.

Ayrıca, ‘’Yayıncılık’’ bölümü ile blog adresini değiştirebilir, özel bir alan adı da bağlayabilirsiniz.


Mesajlar, Yorumlar ve Paylaşım

a -) ‘’Kayıtlar ‘’ bölümü altında bulunan “En fazla şu kadar göster” seçeneği, ana sayfanızda kaç tane yayın gösterilmesini istiyorsanız onu yapın. Örneğin; 7 olarak ayarlarsanız, ana sayfada 7 yayın görüntülenecektir. Diğer yayınları otomatik olarak 2’inci sayfaya atılacaktır.

b -) “Yorum Konumu” seçeneğinde ‘’Yerleşik’’ öğesini seçin. Ayrıca, kimlerin yayınlarınıza yorum yapmasına karar verebilir, yorum yapılmadan önce gelen yorumların denetlemesini seçebilirsiniz.

c -) ‘’Google+ Yorumları’’ seçeneği ile Google yorumlarını aktif etmeyi unutmayın.


Dil ve Biçimlendirme

a -) ‘’Dil seçeneği’’ Blogger, bloğunuzda kullanmak istediğiniz dili seçme olanağı veriyor. Dili Türkçe veya başka bir dil istiyorsanız seçebilirsiniz.

b -) Bulunduğunuz yere göre saat diliminizi seçin. Türkiye için ‘’(GMT+03:00) İstanbul’’ olarak ayarlayın.


Arama Tercihleri

Bu Makalemde tüm Arama Tercihleri seçeneklerinden bahsettim; Buna bakabilirsiniz.

Diğer

a -) ‘’İçe aktarın ve yedekleyin’’ seçeneği ile içeriği (gönderiler, sayfalar ve yorumlar) içe aktarabilir ve yedekleyebilirsiniz. Bloğunuzda bir sorunla karşılaştığınızda yedeklediğiniz içeriği tekrar kullanarak sorunu halledebilirsiniz.

b -) Oluşturduğunuz bloğu kalıcı olarak silmeye karar verdiyseniz, “Blog’u sil” seçeneği ile bloğunuzu silebilirsiniz.

c -) ‘’Google Analytics’’ seçeneği bloğunuzun istatistiklerini görebileceğiniz Google’a ait bir platform ona kayıt olarak bloğunuz istatistiklerini daha detaylı izleyebilirsiniz. Google Analytics’i Blogger’a eklemek için ‘’Analytics Web Mülkü Kimliği’’ seçeneğinde Analytics’ten alacağınız izleme kodunu bu alana girin.

Kullanıcı Ayarları

‘’Genel’’ seçeneği altında bulunan Kullanıcı Profili ile blogger dan bir profil oluşturabilir ya da Google+ profilinizi kullanabilirsiniz. Burada seçeceğiniz profil yayınlarınızı altında görünecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.