Web Dünyası

Blogger’da Ücretsiz HTTPS SSL Sertifikası Etkinleştirme

Her blog sahibi, bloglarını ve ziyaretçilerini korumak için bazı önlemler alırlar. Bu önlemlerin başında HTTPS gelir. Her blog platformunun desteklediği HTTPS’i bu yazımızda Blogger kullanıcıların Blogger’da nasıl etkinleştireceklerini göstereceğiz. Blogger HTTPS SSL sertifikası etkileştirmek hem ücretsiz hem de kolaydır. Bu sertifika ile bloğunuz daha güvenli olacak. Ayrıca ziyaretçiye güven verecek.

SSL Sertifikası nedir?

SSL, bir web sitesi ve kullanıcı arasındaki güvenliği artıran ‘’Güvenli Giriş Katmanı’’ anlamına gelir. Günlük olarak internetten form doldururuz, çeşitli sitelerden alışveriş yaparız ve bilgilerimizi web sunucularıyla paylaştığımız çok durum vardır. Veri transferini korumak için güvenli bir bağlantıya ihtiyacımız var.

SSL Sertifikaları bu konuların sağladığı yerdir. HTTPS bağlantısı, bir kullanıcı ve bir web sunucusu arasında şifreli bir bağlantı kurar, böylelikle bilgisayar korsanları bir partikül kullanıcısı bilgisine erişmesini engeller.

Her sitenin kendine özgü bir SSL Sertifikası vardır, bu güvenli bağlantıyı belirlemede yardımcı olur. Güvenli bir SSL, HTTPS bağlantısı ve sertifikası varmış gibi görünen herhangi bir site ile eşleşmiyor ve ardından tarayıcılarınız size uyarı mesajını verir.

SSL Sertifikası Kullanmak Zorunda mıyım?

SSL Sertifikası kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak arama motorları HTTPS’li olan sitelere daha çok önem veriyor. Ssl sertifikası kullanmanız arama motorları sıralamaları açısından size daha faydalı olacaktır. Diğer bir nedeni ise kullanıcılar, bloğunuzda dolaşırken kendini daha güvende hissedecektir.

Güvenli bir bağlantıya sahip bloglar, güvenli bir SSL bağlantısına sahip olmayan diğer bloglardan biraz daha iyi çalışabilmelerinin sebebi budur.

Blogger’da ÜCRETSİZ HTTPS SSL Sertifikası Nasıl Etkinleştirilir

Ücretli bir SSL sertifikası alırsanız kabaca yıllık 40-50 TL arasında bir maliyeti var. Fakat blogger kullanıcılarına ücretsiz bir SSL Sertifikası sunuyor. Ne yazık ki, özel alan adlarına sahip olan bloglar bu özellikten yararlanamıyor, yalnızca ücretsiz alan adları ücretsiz SSL sertifikalarına sahip olabilir.

  •  HTTPS’yi etkinleştirmek için Blogger’da oturum açın ve HTTPS’yi etkinleştirmek istediğiniz bloğunuzu seçin.
  • Ayarlar >> Temel >> HTTPS Ayarlar bölümünden
  • HTTPS Kullanılabilirliği seçeneğinde , EVET‘i seçin

Evet artık bloğunuz, güvenlik katmanına sahip ücretsiz bir SSL Sertifikasına geçti. Şimdi sitenizi https: // ile açın ve bloğunuzun HTTPS ile nasıl göründüğünü görün. Tüm diğer bloglarınıza ücretsiz SSL sertifikası ekleyebilirsiniz.

Bu yazımızda size Blogger bloğunuza nasıl HTTPS SSL Sertifikası ekleyebileceğinizi öğretmeye çalıştık. Umarız işinize yaramıştır. Bu sertifika sadece Blogspot alan adına sahip bloglar kullanabilir. Özel alan adlarını maalesef desteklemiyor. Eğer özel alan kullanıyorsanız, Özel alan adınızı aldığınız firmadan ücretsiz HTTPS’yi etkinleştirmesini isteyebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. hocam https yi etkinleştirdiğimde bloğumda bulunan manşet haber slaytım kayboluyor fakat http ile sorunsuz çalışıyor bunu düzeltme şansımız varmı acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.