Web Dünyası

Blogger Yazılara Özel Karakterler Nasıl Eklenir?

Çoğu blogcu, yazılarında bazı şeyleri belirtmek için özel karakter kullanır. Her blog platformda olduğu gibi Blogger platformu da yayınlarında özel karakterler kullanılmaya sunuyor. Bu karakterler genellikle ASCII karakterleri olarak biliniyor.

Bu özel karakterler bilgisayarların klavyeleri üzerinde bulunmadığından ve blogcular, platformlarında bu alanı bilmediklerinden dolayı yazılarında kullanamıyor. Bu özel karakterler için herhangi bir HTML kodu bilmenize gerek yok. Bu makalede, blogcuların yazılarına özel karakterlerin nasıl ekleyeceğini göstereceğim.

Blogger Yazı ve Sayfalara Özel Karakterler Ekleme

Blogger, yazı ve sayfaları düzenlemek için kullanışlı bir yazı yazma paneline sahip. Bu panel üzerinden yazılarınızı başlıklar altından yazabilirsiniz. Her blog platformunda bulunan yazma panelinde olduğu gibi Blogger’da da bulunan bu panelde yazılarınızı kategoriler ve etiketler altında ayırabilir, makalenizi 1,2,3 başlık şeklinde ayırabilir ve görsel ekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda HTML ile ilgili bilginiz varsa bu bölümde de yazılarınızı şekillendirebilirsiniz.  Panel aynı zamanda özel karakter eklemenizi sağlayan yerleşik bir özellik de sunuyor.

Blogger > Yeni Yayın’a Git > Yazınızın başlığını girin ve alt yazı bölünde yazılarınızda özel karakterler kullanabilirsiniz. Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi Özel Karakterler bölümünü seçin :

Blogger Özel Karakterler

Özel karakterler bölümüne bastıktan sonra, sık kullanılan sembollerin tam listesini gösteren yeni bir sekme açılıyor. Yazılarınızda kullanabileceğiniz para birimi sembolleri, oklar, matematik ifadeleri, ticari marka, telif hakkı, ifadeler ve daha birçok özel karakter vardır.

blogger özel karakterler

Kategorilere göre özel karakterler düzenlenmiş. Emoji eklemek isterseniz, açılır menüden ana kategoriniz olarak emojileri’i ve alt kategoriniz olarak ‘’İnsanlar, Nesneler vb. alt kategorileri açabilirsiniz. Seçtiğiniz kategoriye göre karakterler listelenir. Kullanmak istediğinizi üzerene basarak kullanabilirsiniz.

blogger özel karakterler

Daha kolay hale getirmek için, yazılarınız için kullanmak istediğiniz özel karakteri bulmak için arama çubuğu yardımı ile farklı anahtar kelimeler de arayabilirsiniz.

özel karakterler arama

istediğiniz özel karakteri bulmadıysanız yanda bulunan çizme alanı ile aradığınız özel karakterin nasıl olduğunu çizebilirsiniz. Böylece siz çizmeye çalıştığınız özel karaktere yakın özel karakterler size önerir veya gösterilir. Böylece istediğiniz özel karakteri yazılarınızda kullanabilirsiniz.

HTML Öğelerini Kullanarak Özel Karakterler Ekleme

Blogger’da özel karakter eklemenin yollarından biride Unicode HTML bölümüdür. Blogger yayın bölümünü HTML modu, özel karakter düğmesi olmadığından, yazılarınızdaki özel karakterleri kullanmak için HTML kodları yazmanız gerekir.

Bu özel karakter farklı sayılar ile belirtilir ve her sayı farklı bir özel karakteri belirtiyor. Fakat hangi sayının,hangi karakteri belirttiğini aklıda tutmak çok zor. Bu nedenle, HTML’de kullanılan her karakterin, hatırlamamızı kolaylaştıracak isimleri vardır.  &dolar; $, Kopyalama; ©, &Ticaret; ™  gibi adlar ile belirtiliyor. Bu özel karakterleri kullanmanızı sağlamak için bazı siteler mevcut o sitelerden bu özel karakterlerin isimlerini öğrenebilirsiniz.

Yazı ve sayfalarınıza özel karakterleri nasıl ekyebileceğinizi göstermeye çalıştım. Umarım işinize yaramıştır. Bu yazıyı yararlı bulduysanız arkadaşlarınızla mutlaka paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.