Web Dünyası

Blogger’da SEO Uyumlu Makale Yazma

Bir sitenin veya bloğun en önemli trafik kaynağı neresidir.? Bu sorunun cevabını bütün blog yazarları biliyor. Tabi ki arama motorları. Bu arama motorlarında önemli bir yer edinmek ve daha fazla trafik çekebilmek için bazı ayarlamalar yapmamız lazım. Bloğunuzun iç ve dış SEO ayarlarını yapmak yetmiyor. Bir arama motorunun amacı sitelerinizde ki içerikleri kullanıcıya ulaştırmaktır. Yani sizin de anlayacağınız SEO için en önemli kısımlardan birisi de içeriktir.

İçeriklerimizi yazarken veya yazdıktan sonra sitemizde bu içeriği yayınlarken içeriğimizin başlığına, açıklamasına, etiketlere ve bağlantılara dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin: 2000 kelimelik bir yazı yazdınız ve bu yazıyı tek başlık altına yığdınız. Bunu kaç kişi okuyabilir? Emin olun çoğu kişi okumaz. Çoğu kişi okumayacağı gibi arama motorları görmez. Bundan dolayı yazılarınızı alt başlıklara ayırarak oluşturun ve H tagları denen etiketleri muhakkak kullanın.

Bu yazımızda size Blogger’da SEO uyumlu makale nasıl yazabileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Görselimize dikkat ederek bu adımları sizde uygulamaya çalışın.

SEO Uyumlu kayıtlar

SEO Uyumlu Makale Başlığı

SEO uzmanlarına göre en ideal yazı başlığı 60-70 karakter arası olmalıdır. Çok fazla uzun başlıklar kullanmayın. Ayrıca makalenin anahtar kelimesinin başlıkta bulunmasına özen gösterin.

SEO Uyumlu Makalenin İçeriği

Bir site için içerik bir kraldır. Hele hele o içerik özgün ve yeni bilgi içerirse bide bunun üstüne SEO uyumlu ise rahatça arkanıza yaslanıp artık Arama motorlarında üst sıralara çıkma keyfini yaşayabilirsiniz.

Peki SEO uyumlu bir yazıyı nasıl oluşturacaksınız.

1- Öncelikle yazacağınız konuyu belirleyin. Sonra bu konu ile ilgili bir anahtar kelime seçin. Bu anahtar kelimeyi seçmek için anahtar kelime planlayıcılardan yararlanabilirsiniz.

2-  Yazı uzunluğunun en az 500 kelime olmasına dikkat edin. Yazınız ne kadar uzun olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

3-  Anahtar kelimeyi yazınızda %2 ile %3 arası bulundurun. Ayrıca anahtar kelimenin eş anlamalarını da kullanmayı ihmal etmeyin.

4- Yazınızı alt başlıklar şeklinde bölümlere ayırın ve seçtiğiniz anahtar kelimeyi başlık ve alt başlıklarda kullanın.

Bütün bu adımları bir Word dosyasında yerine getirdiniz ve artık sıra bunu Blogger Kayıtlar paneliniz ile yayınlamaya geldi.

SEO Uyumlu H Etiketleri (TAG)

Eğer bir yazıyı Word’den veya başka bir yerden direk kopyalayıp Blogger Kayıtlar yayın kısmına yapıştırırsanız, oluşturduğunuz başlık ve alt başlıklar normal bir düz yazıya döner. Bunun için burada da yazıyı başlık ve alt başlık şeklinde ayırmanız gerekir.

Bu başlıklar arama motorlarının için çok önemli artık burada H tagları dediğimiz etiketler devreye giriyor. H tagları; H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklinde bizim normal yazıda görmediğimiz ancak yazı boyutunu ve işlevini belirten etiketlerdir. Yukarıda ki görselde de gördüğünüz gibi alt başlıklar sırasıyla alta doğru küçülüyor.

Peki bunu nasıl kullanacaksınız?

1- H1 etiketi her zaman yazının başlığı olmalı ve bir yazıda sadece bir kere kullanılmalıdır. Yukarıda ki görselde ‘’Makale Başlığı’’ yazdığım yer her zaman H1 etiketi anlamına gelir.

2-  H1 etiketi başlıkta kullanıldığı için artık onu bir daha kullanamazsınız. Görselde ki belirtilen kutuda sırası ile Başlık; H2, Alt başlık; H3, Alt başlık; H4’dir.

3- Üst başlık bölümünde yazı başlığında kullandıktan sonra alt tarafta tekrar yazı başlığını yazmayın. Yazınızın girişini girin ve ardından alt başlığı girin.

4- İlk alt başlığı için kutuda ki başlık kısmını kullanın. Yani H2 olarak işaretlediğim ‘’Başlık’’ Kısmını ‘’Alt Başlık 1’’ için kullanın sonra sırayla diğer alt başlıkları kullanın.

SEO Uyumlu H tag

5- Blogger başlıkları bize H1, H2, H3 ve H4’te kadar kullanıma açmış. Eğer H5 ve H6’yı da kullanmak istiyorsanız. Yapmak istediğiniz alt başlığı, başlık kutucuğundan alt başlık olarak belirleyin. Sonra Panelin sol üstte bulunan HTML kısmına tıklayın. Belirlediğiniz alt başlığı bulun ve fotoğrafta ki gibi H5 veya H6 olarak değiştirin.

Kategoriler

Kategoriler, sitenin menüsünü oluşturmak ve kullanıcıların aradığı şeyi daha kolay bulabilmeleri için kullanılır.

Kategorileri, yayın panelimizin sağ üst kısmında bulunan ‘’Etiketler’’ bölümünde oluşturuyoruz. Bir kategoriyi birçok yazı için kullanırız. Örneğin: SEO diye bir kategori oluşturdunuz ve SEO ile ilgili yazdığınız bütün yazılar bu kategori altında sıralanır. Sadece yapmanız gereken tek şey her o konu ile ilgili yazdığınız yazıyı etiketler bölümünde o kategoriyi kullanmak.

Kalıcı Bağlantılar

SEO için önemli diğer bir hususta bağlantı yapısı. Yazımızın bağlantı yapısı iki şekilde oluşur.

Otomatik Kalıcı Bağlantı: Yazı başlığımız göz önünde bulundurarak otomatik olarak oluşturulur.

Özel Kalıcı Bağlantı: Yayın panelimizin sağ menüsünde istediğimiz şekilde manuel olarak oluşturabiliriz. Yazı başlıklarınızı uzun yazdıysanız özel kalıcı bağlantı ile 3-4 kelime ile bu bağlantıyı oluşturmanızı öneriyorum. Bu bağlantıda anahtar kelime kullanmaya çalışın.

SEO Uyumlu Arama Açıklaması

Arama açıklaması, SEO açısından çok önemlidir. Kullanıcılar bir şeyi aradığında arama sonucunda çıkan aşağıda ki fotoğrafta da gösterildiği gibi yayın başlığı ve URL’sinin hemen altında çıkan açıklamadır.

SEO Uyumlu makale

Bu açıklama arandığı kelime içeriyorsa yine SEO açısından önemli bir durumdur. Mesela burada SEO nedir? Diye bir arama yaptım ve Açıklamada SEO nedir yazısı koyulaştırıp karşıma çıkardı.

Arama açıklamasını yine yayın panelimizin sağ menüsünden ‘’Arama Açıklaması’’ bölümüne 150 kelimeyi geçmeyecek şekilde yazınız ile ilgili bir açıklama girin. Yine bu açıklamada anahtar kelime kullanmayı unutmayın.

Son Sözler: Kısacası sitemizin teması, içeriği ve tamamı SEO uyumlu olursa arama motorlarından çok iyi bir trafik elde ederiz. Bence SEO bir site için gereklilik değil, zorunluluktur. Bu yazımızda Blogger’da SEO uyumlu yazı nasıl yazılması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Umarım bu yazımızdan yararlanmışsınızdır.

Sorularınızı ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. arama motoru pazarlaması neden etkilidir? dedi ki:

    Arama motorları güven oyları köprüler sayar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.