Web Dünyası

Bloğunuzda bulunması Gereken 6 Önemli Sayfa

Sayfalar, bloğunuz hakkında normal blog yazıları dışında yararlı bilgiler eklememiz içindir. Peki bloğunuzda bulunması gereken önemli sayfaların neler olduğunu biliyor musunuz? Bu yazıda, her bloğunun sahip olması gereken en önemli sayfalara değineceğim.

Bloğumuza Neden Sayfa Eklemeliyiz

Blog, yayınlar ve sayfalar olarak adlandırılan iki içerik türüyle birlikte gelir. Yayınlar blog makaleleri yazmak için kullanılırken, sayfalar, normal yayınlar dışında içerik oluşturmak için kullanılır. Sayfalar genellikle çok sık değişmeyen statik içerikler eklemek için kullanılır. Örneğin, bir iletişim sayfası.

Bu sayfaları blog yayınlarınızdan ayrı tutmak, kullanıcıların bloğunuzu kolayca keşfetmesine yardımcı olur. Ayrıca, sayfalarınızı kolayca yönetebilir, yeniden düzenleyebilir, menülere ekleyebilirsiniz. Gelin şimdi bloğunuzda kullanabileceğiniz bazı blog sayfalarına bir göz atalım.


1 – Hakkında Sayfası

Bu sayfayı, internet üzerindeki hemen hemen tüm sitelerinin kullanması gerekiyor. Bir iş siteniz veya tek yazarlı bir kişisel bloğunuz olsun, bu sayfayı “Hakkımızda” veya “Hakkımda” diye adlandırarak kullanın.

Bu sayfayı, sitenin arkasındaki kişileri, amacı, misyonu, değerleri ve kullanıcıların sitenizde neler bulacağını bilmeleri için kullanmalısınız.


2 – İletişim Sayfası

Blog okuyucularınız, reklam verenleriniz ve potansiyel iş ortaklarınızın iletişim bilgilerinizi bulması gerekiyor. Bir iletişim sayfası, kullanıcıların bir mesajı hızlı ve kolay bir şekilde göndermesine veya bloğunuzda herkese açık bir yorum bırakmadan sizinle nasıl bağlantı kurabileceğini öğrenmesine olanak tanır.

Kullanıcıların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırmak için bir iletişim formu eklemeniz gerekecek. Bununla birlikte, sizinle bağlantı kurmanın daha fazla yolunu sunmak için iletişim sayfasına; e-posta adresinizi, konum haritanızı ve sosyal medya profillerinizi de ekleyebilirsiniz.


3 – Gizlilik Politikası Sayfası

Gizlilik politikası sayfası, kullanıcıları sitenizde topladığınız veriler hakkında, siz ve diğer üçüncü tarafların bu verileri nasıl kullanabileceği hakkında bilgilendirir. Kullanıcı verilerini toplamıyorsanız bile, sitenizdeki Google Analytics ve Google AdSense gibi üçüncü taraf araçlar sitenizde veri toplayabilir ve çerezler kullanabilir.

Eğer sitenizden Google AdSense ile para kazanmak istiyorsanız, siteye bir gizlilik politikası sayfası eklemeniz gerekir.


4 – Özel 404 Sayfa

Blog, belirli bir içerik yayınını veya sayfasını bulamadığında 404 hata sayfasını otomatik olarak görüntüler. Normalde, 404 sayfası çok sade ve hiç kullanışlı değil.

Bu düz sayfayı özel bir 404 hata sayfasıyla değiştirebilirsiniz. Kullanıcılarınızı, ana sayfaya veya bir içeriğe yönlendirerek bloğunuzda aktif kalmasını sağlayabilirsiniz.


5 – Arşiv Sayfası

Blog siteleri otomatik olarak bir tarih, kategori ve etiket tabanlı arşivler oluşturur. Bununla birlikte, bilgiler farklı sayfalara dağılmıştır ve kullanıcılarınız en değerli içeriğinize ulaşamayabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için popüler yayınlarınızı, küçük arşivlerinizi, en üst kategorileri, etiketleri ve daha fazlasını görüntülemek için kullanabileceğiniz basit bir arşiv sayfası kullanmalısınız.


6 – Reklam Sayfası

Birçok blog yazarı, yalnızca içeriklerinden para kazanmak için blog kurar. Bunun içinde ilk işi Google AdSense’e kaydolmaktır. Ancak, reklam alanlarını doğrudan reklam verenlere de satabilirsiniz.

Bunu yapmak için, kullanılabilir reklam alanları, ortalama aylık sayfa görüntülemeleriniz ve kitle demografiniz hakkında bilgi içeren bir ‘Reklam’ sayfası oluşturmanız gerekir. Sonunda bir iletişim formu eklemeyi unutmayın, böylece reklam verenler sizinle hızlı bir şekilde iletişim kurabilir.

Bu sayfalar açıkçası sitenizde bulunması gereken en önemli sayfalar, bunların yanı sıra kullanıcıları bilgilendirmek için farklı farklı sayfalarda ekleyebilirsiniz.

Öneri:⇒Blogger İletişim Sayfası Oluşturma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.