HastalıklarSağlık

Demans Nedir? Belirti ve Nedenleri Neler?

Demans, günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli zihinsel yeteneğin azalması ile ilgili kullanılan genel bir terimdir. Hafıza kaybı buna bir örnektir. Alzheimer en yaygın demans türüdür.

Demans Nedir?

Bir kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirme kabiliyetini azaltacak ciddi bir hafıza veya diğer düşünme becerilerindeki düşüşle ilgili belirtileri tanımlayan bir terimdir. Alzheimer hastalığı vakaların yüzde 60 ila 80’ını oluşturuyor. Demans belirli bir hastalık değildir.

Demans genellikle “yaşlılık” veya “yaşlılık bunaması” olarak adlandırılır; bu durum, eskiden yaygın olarak görülen, ancak ciddi zihinsel düşüşün yaşlanmanın normal bir parçası olduğuna dair yanlış bir inancı yansıtır.


Demans Belirtileri

Demansın belirtileri büyük çapta değişebilse de aşağıdaki temel zihinsel fonksiyonlardan en az ikisi, demans olarak kabul edilen önemli ölçüde bozulmalardır:

  • Bellek
  • İletişim ve dil
  • Odaklanma ve dikkat etme yeteneği
  • Muhakeme ve yargı
  • Görsel algı

Demanslı kişiler kısa süreli hafıza, çanta veya cüzdanı kontrol etme, fatura ödeme, yemek hazırlama, randevuları hatırlama veya mahalle dışına çıkma sorunları yaşayabilir.

Demansın belirtileri yavaş başlar ve yavaş yavaş kötüleşir. Siz veya tanıdığınız biri hafıza sorunları veya düşünme becerilerinde değişiklikleri yaşıyorsa, bunları dikkate alın. Nedenini öğrenmek için bir doktora başvurun. Demansın erken teşhisi tedavi açısından kişi için çok önemlidir.


Demans Nedenleri

Beyin hücrelerinin zarar görmesinden kaynaklanır. Bu hasar, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneklerini engeller. Beyin hücreleri normal bir şekilde iletişim kuramadığında; düşünme, davranış ve duyguları etkileyebilir.

Beyin, her biri farklı işlevlerden sorumlu olan birçok farklı bölgeye sahiptir. Belirli bir bölgedeki hücreler zarar gördüğünde, o bölge normal işlevlerini yerine getiremez.

Demansın farklı türleri, beynin belirli bölgelerinde belirli beyin hücre hasarı tipleri ile ilişkilidir. Örneğin, Alzheimer hastalığında, beyin hücrelerinin içindeki ve dışındaki bazı proteinlerin yüksek düzeyde olması, beyin hücrelerinin sağlıklı kalmasını ve birbirleriyle iletişim kurmasını zorlaştırır.

Hipokampus adı verilen beyin bölgesi, beyindeki öğrenme ve hafızanın merkezidir ve bu bölgedeki beyin hücreleri genellikle zarar gören ilk bölgedir. Bu yüzden hafıza kaybı genellikle Alzheimer’ın en eski belirtilerinden biridir.

Beyinde demansa neden olan çoğu değişiklik kalıcı olsa ve zamanla daha da kötüye giderken, aşağıdaki koşullardan kaynaklanan düşünme ve hafıza sorunları, tedavi edildiğinde iyileşebilir:

  • Depresyon
  • İlacın yan etkileri
  • Aşırı alkol kullanımı
  • Tiroid sorunları
  • Vitamin eksikliği

Demans Teşhisi

Doktorlar, Alzheimer ve diğer demans türlerini dikkatli bir tıbbi geçmişine, fizik muayene, laboratuar testleri ve düşünme, günlük işlev ve her bir türle ilişkili davranışa dayalı karakteristik değişiklikler temelinde teşhis eder. Kişinin kesin demans olup olmadığını belirleyecek bir test yok.

Doktorlar, kişinin yüksek düzeyde kesinliğe sahip demans olup olmadığını belirleyebilir. Ancak, bunama türünü belirlemek daha zordur, çünkü farklı bunama belirtileri ve beyin değişiklikleri üst üste gelebilir. Bazı durumlarda, doktor “demans” tanısı koyup, tipi belirtmeyebilir. Bu olursa, nörolog veya gero-psikolog gibi bir uzmana görünebilir.


Demans Tedavisi

Demansın tedavisi nedenine bağlıdır. Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere çoğu ilerleyici demans türünün, ilerlemesini yavaşlatan veya durduran hiçbir tedavi yoktur. Ancak geçici olarak belirtileri iyileştirebilecek ilaç tedavileri vardır.

Alzheimer’ı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar bazen diğer demans türlerinin semptomlarına yardımcı olmak için reçete ile verilebilir. İlaç dışı tedaviler de demansın semptomlarını hafifletebilir.

Öneri: ⇒Alerji Nedir? Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.