KYK

Dikey geçiş yapan öğrenciler, Burs ve kredileri için ne yapmalı?

2 yıllık bir bölüm okuyorsunuz ve bu bölümü bitirip, 4 yıllığa tamamlamak istiyorsunuz. Dikey geçiş sınavına girdiniz veya sınavsız dikey geçişle 4 yıllık bir bölüme yerleştiniz. Okula gidip kaydınızı yaptınız. Artık bir sıkıntım kalmadı, okuluma devam edebilirim dediyseniz orda durun. KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu)’dan 2 yıllık bölümü okurken burs veya kredi aldıysanız onu tekrar almaya devam edebilirsiniz nasıl mı?

Ülkemizde yüzbinlerce öğrenci ön lisans bölümlerini okuyor. Ön lisans okurken iş bulmama, iyi bir bölüm okumak için ya da puanlarına göre önce 2 yıllık bir bölüme yerleşip sonra bunu dikey geçişle lisansa tamamlamayı düşünen öğrenciler, ön lisansı bitirip lisans bir bölüme yerleştikten sonra okuluna gidip sadece kayıt yapıp okuluna devam ediyor. Ancak öğrenci bazı şeyleri kaçırdığının farkına varmıyor.

Ön lisans okuyan binlerce öğrenci aynı zamanda KYK’dan burs veya kredi alıyor. Bu öğrenciler eğer dikey geçişle herhangi bir lisans bölümüne yerleşmek isterse aldıkları burs/krediyi KYK’ya dilekçe vererek almaya devam edebilir. Yani burs/kredi almak için tekrar sene başında burs başvurusunda bulunmanıza gerek yok, dilekçe vererek daha önce aldığınız bursu veya krediyi tekrar alabilirsiniz.

Sadece burs ve kredi değil, ayrıca herhangi bir KYK yurdunda kaldıysanız yine KYK’ya dilekçe vererek kaldığınız yurdu, eğitiminizi devam ettiğiniz şehre nakil yapabilirsiniz. Bu sorunlarınız için aşağıda hazırlanan dilekçeyi kendi bilgilerinize göre düzenleyerek ‘’Söğütözü Mah. 2176 Sok. No:25 Çankaya/Ankara’’ adresine yollayınız.


                                 DİKEY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ

GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞI

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü

Kredi Dairesi Başkanlığına

ANKARA

………..Ünıversitesinden  mezun olup,  dikey  geçiş yaparak ……………Üniversitesine kayıt yaptırdım.

İlgili belgeler ekte sunulmuş olup, Kurumunuzdan almış olduğum burs/kredi naklinin yeni okuluma yapılması hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

…/…/201..

İmza

Ad Soyad

EKLER:
1-DGS sonuç belgesi

2-Yeni okulunuzdan kayıt yaptırdığınız tarih ve sınıfınızı (burs için 3.sınıf) gösterir belge

TC Kimlik No     :……………

Öğretim Kurumu :…………….

E-Mail                 :………………….

Cep Tel No         :…………………

ADRES              :………………….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.