HastalıklarSağlık

Epilepsi Nedir? Nöbet Türleri Nelerdir?

Epilepsi Nedir

Epilepsi, beyninizdeki elektriksel bozuklukların neden olduğu, atipik davranışa, (dil ve sosyal iletişim ile ilgili sorunlar) hareketlere, deneyimlere ve bazen de farkındalık veya bilinç kaybına neden olabilecek nöbetlerle sonuçlanan nörolojik bir durumdur. Epilepsi, herhangi bir yaşta başlayabilir ve beyin hasarı sonucu olabilir.

Epilepsi Nöbet Türleri

İki ana nöbet türü vardır:

Parsiyel nöbetleri

Bunlar beyninizin belirli bir yerinde başlar ve isimleri, meydana geldikleri kısma dayanır. Hem fiziksel hem de duygusal etkilere neden olabilir. Gerçekleştiğinde orada olmayan şeyleri hissetmenizi, görmenizi veya duymanızı sağlar. Epilepsili kişilerin yaklaşık %60’ında bu tür bir nöbet vardır, bu bazen kısmi nöbet olarak adlandırılır. Bazen, bir odak nöbetin semptomları, zihinsel hastalık belirtileri veya başka tür bir sinir bozukluğu belirtileri ile karıştırılabilir.

Parsiyel nöbetleri üç gruba ayırır:

Basit: Bu nöbet sırasında bilinç kaybı ihtimali yok. Parmak, kol veya bacaklarınızın seğirmesine neden olabilir. Ayrıca ışığın yanıp sönmelerini görebilir veya başınızın döndüğünü, terli, mide bulantısını hissedebilirsiniz.

Kompleks: Genellikle beyninizin duygu ve hafızayı kontrol eden kısmında meydana gelir. Bilincini yitirebilirsin ama yine de uyanık gibisin, ya da tıkaç, dudaklarını tokatlamak, gülmek ya da ağlamak gibi şeyler yapabilirsin. Kompleks nöbeti geçiren birinin bundan çıkması birkaç dakika sürebilir.

Sekonder Jeneralize: Beyninizin bir kısmında başlar ve her iki taraftaki sinir hücrelerine yayılır. Konvülsiyonlar veya kas gevşemesi gibi Jeneralize bir nöbetle aynı fiziksel semptomların bazılarına neden olabilirler.

Jeneralize nöbetler

Beyniniz her iki tarafındaki sinir hücrelerinde aynı anda ortaya çıkar. Kas spazmları yapmanıza, sararmanıza veya düşmesine neden olabilirler. Jeneralize nöbetleri sınıflandırmak kolay değildir: Bunlara bilinmeyen başlangıçlı nöbetler denir ve hem duyusal hem de fiziksel semptomlara neden olabilirler. Bazı insanlarda bir tür olarak başlayıp, sonra başka bir türe geçen nöbetler olabilirler.

Jeneralize nöbetlerin altı türü vardır:

Tonik-klonik nöbetleri: Bunlar en belirgin olanlarıdır. Bu tipe sahip olduğunuzda, vücudunuz sertleşir ve titrer ayrıca bilincinizi kaybedersiniz. Bazen mesanenin veya bağırsakların kontrolünü kaybedersiniz. Genellikle 1-3 dakika sürer. Daha uzun süre devam ederse, 112 acil aranmalıdır. Bu nefes alma problemlerine yol açabilir, dilinizi ya da iç yanağınızı ısırmanıza neden olabilir.

Klonik nöbetler: Kaslarınızı, yüzünüzü, boynunuzu ve kol kaslarınızı ritmik olarak sıkıştıran spazmları vardır. Birkaç dakika sürebilir.

Tonik nöbetler: Kol, bacak veya gövdenizdeki kaslar gerilir. Bunlar genellikle 20 saniyeden az sürer ve genellikle uyurken de olur. Fakat o zaman ayağa kalkıyorsanız, dengenizi kaybedip, düşebilirsiniz. Bunlar, Lennox-Gastaut sendromu olarak bilinen bir tür epilepsi ye sahip kişilerde daha yaygındır, ancak diğer tiplere sahip kişilerde de olabilir.

Atonik nöbetler: Kaslarınız aniden gevşer ve başınız öne doğru eğilebilir. Bir şeyi tutuyorsanız, bırakabilir veya duruyorsanız, düşebilirsiniz. Bunlar genellikle 15 saniyeden daha az sürer. Düşme riski nedeniyle, atonik nöbet geçirme eğiliminde olan kişilerin, kafalarını korumak için kask gibi bir şey giymeleri gerekebilir. Lennox-Gastaut sendromu ve Dravet sendromu adı verilen başka bir epilepsi hastası olan kişilerin bu tür bir nöbet geçirme olasılığı daha yüksektir.

Miyoklonik nöbetler: Kas tikleri ve seğirmesine neden olur. Bazı insanlar hem miyoklonik hem de atonik nöbeti geçirebilirler.

Absans nöbetler: Etrafınızdaki diğer insanlarla bağlantınız kesilmiş başka bir dünyaya dalmanıza neden olur. Kendinizde değilsiniz. Genellikle sadece birkaç saniye sürer. En çok 14 yaşın altındaki çocuklarda görülürler. Daha fazlası için: Absans Nöbeti nedir? belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.