Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C

Fizik Tedavi nedir?

Fizik Tedavi nedir?
08.08.2018
0
A+
A-

VEDAT ÖLKER:‘’ Hastalar fizyoterapiden yeterli derecede verim alamıyor.’’

Fizik tedavi yöntemi, bilimsel olarak uzun yıllardır tıpta hastaların tedavisinde kullanılıyor.  Ancak bu tedavi yöntemi hastaların aklında, ”Tedavinin yan etkisi var mı, tedavide kullanılan cihazların radyasyon riski oluyor mu, ya da tedavi sırasında ağrılar hissedilir mi?” gibi sorular kalıyor, bu soruların cevabını İstanbul Üniversitesi mezunu Fizyoterapist Vedat Ölker’den alacağız.

Fizik tedavi nedir?

Fizik tedavi; hastalık, sakatlık veya travma sonucu vücut bütünlüğünde meydana gelen kronik veya akut problemlere yönelik egzersiz veya egzersiz artı fizik tedavi cihazlarıyla birlikte uygulanan bir rehabilitasyon uygulamasıdır.

Hangi hastalıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine başvurmak gerekir?

Fizyoterapinin, (fizik tedavi)  çok geniş bir uygulama alanı var. Ortopedik, nörolojik, romatolojik reanimasyon hastaları ve cerrahi sonrası hastalar, ortez-protez kullanan kişiler, travma sonrası kazazedeler, kas ve eklem ağrısı hastaları kısacası ilgili dalın uzman hekimin muayenesi ve yönlendirmesi sonrası herkes  fizik tedavi alabilir.

Hatta hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler dahi sağlıklarını korumak, formda ve güçlü bir vücuda sahip olmak için fizyoterapiste danışabilir.

Fizik tedavi seanslarında hangi uygulamalar yapılır?

Fizik tedavi uygulamaları hastalığa ve kişiye özeldir. Kişinin yaşı, hastalığı, fiziksel durumuna bağlı olarak kişiye özel egzersiz reçetesi çıkarılır.

Bu uygulamalar kişiyi en uygun fonksiyonel seviyeye, güce, dengeye, koordinasyona ve esnekliğe ulaştırmak için doğru sıklıkta ve tekrarda yaptırılır.

Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?

Kişinin once den ağrısı yoksa genellikle seanslarda fizyoterapiden kaynaklı ağrı meydana gelmez. Sadece esneklik çalışmaları sırasında germe egzersizleri bir miktar ağrı yaratabilir.

Fizik tedavinin ciddi yan etkileri var mı?

Kişiye özel seçilen doğru pozisyonda, sürede ve sıklıkta yapılan egzersizler veya kişiye uygun seçilen fizyoterapi cihazlarının olumsuz yan etkisi yoktur. Burada önemli olan bu uygulamaların işinin ehli bir fizyoterapist tarafından yaptırılmasıdır.

 Fizik tedavi cihazları radyasyon içerir mi?

Fizik tedavi cihazlarının (elektroterapi ajanlarının ) çoğu ciddi oranda radyasyon içermez. Ancak kısa dalga  diatermi, mikro dalga diatermi ve lazer gibi bazı elektroterapi ajanları hastalarda dikkatli kullanılmalıdır ayrıca kas kontraksiyonu meydana getiren elektroterapi ajanları hamile hastalarında pelvik ve karın kısmında kullanılmaz.

 Fizik tedavinin etkisi geçici midir?

Akut ve geçici rahatsızlıklarda fizyoterapiyle kısa sürede olumlu sonuçlar almak mümkündür. Ancak kronik rahatsızlıklarda sorun var olduğu sürece fizyoterapiye duyulan ihtiyaç devam eder.

Fizik tedavi çocuklara, yaşlılara ve hamilelere uygulanabilir mi?

Uzman hekimin tanısı koyup fizyoterapiste yönlendirdiği herkes fizyoterapistin değerlendirmesi sonrası oluşturacağı tedavi programından faydalanabilir.

 Türkiye’de verilen fizyoterapi hizmetleri genel olarak yeterli buluyor musunuz ?

Maalesef ülkemizde insanlarımız yeterli fizyoterapi hizmeti alamıyor. Özellikle kamu hastanelerinde ciddi bir fizyoterapist eksiği var. Örnek olarak ameliyat  1 hafta sonra fizik tedaviye başlaması gereken hastalarımız ancak aylar sonrasına randevu alabiliyor ve alması gerekenden daha az bir süre hizmetten faydalanabiliyor. Bu nedenden dolayı hastalar fizyoterapiden yeterli derecede verim almıyor.

Peki son olarak ameliyat mı yoksa fizik tedavi yapmak mı daha iyi?

Sorunun varlığına göre bu değişir. Eğer fizyoterapi ile sorun kaldırılabiliyor veya problem kişinin hayat kalitesini etkilemeyecek bir seviyede tutulabiliyorsa genelde fizyoterapi önerilir. Ancak fizyoterapiye rağmen var olan rahatsızlık uzun süre hayat kalitesini önemli ölçüde düşürüyorsa hasta cerrahiyi düşünebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.