Eğitim

İphone ve Android Telefonlarının gizli Özellikleri

Yaşamımızın olmazsa olmazlarından olan telefon, hayatımızın her anında yanımızdan hiç ayırmıyoruz. Peki bu kullandığımız telefonun bütün özelliklerini biliyor muyuz? açıkça söylemek gerekirse hayır. İşte bu makalemizde sizinle, kullandığınız iphone ve android telefonlarının bilinmeyen özelliklerini  paylaşacağız.

İphone özellikleri

1 Telefon Şifresini Unutmak

Telefon şifrenizi hiç unuttuğunuz oldu mu? Eğer olduysa boş verin, bu özellik sayesinde artık unuttuysanız da telefonunuzu açabileceksiniz. Hemen Screen Lock- Time Password uygulamasını indirin. Artık şifreyi unuttuğunuzda telefonunuzun ekranında bulunan o andaki saati ve dakikayı girerek telefon açılacaktır.

2 Aramayı kabul etmeme

Diyelim ki; toplantıda, derste veya önemli bir işiniz var ve kimsenin sizi arayarak rahatsız etmesini istemiyorsunuz. Bunu telefonunuzu kapatmadan nasıl halledebilirsiniz? Gayet basit *33*# kodunu kullanarak telefonunuzu aramaya kapatabilirsiniz. Bu özelliği #33*PIN# kodunu kullanarak kapatabilirsiniz.

3 EFR özelliği

İphone telefonunuzdan daha iyi yararlanmak ve iletişim kalitesini artırmak istiyorsanız bu özelliği muhakkak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. *3370# kodunu kullanarak bu özelliği açabilirsiniz. Ancak bu özelliğin şarjınızın çabuk tüketeceğini de unutmayınız.

4 Telefonunuzun Çekim Gücünü öğrenme

Telefonlar her yerde aynı çekim gücüyle çekmiyor, bazı yerlerde çok az çekiyor hatta bazı yerlerde siz telefonla konuşurken telefonunuz aramaya kapanabiliyor. Telefonunuzun çekim işaretini *3001#12345#* kodunu kullanarak o işareti rakam biçiminde görebilirsiniz. En iyi çekim gücü -40, en kötü çekim gücü ise -140’tır.

5 Numara tanımlamayı aktifleştirmek

Telefonunuza yeni bir numara kaydettikten sonra, bu numarayı telefonlar genellikle geç tanımlıyor veya telefonunuza yeni kart taktığınızda bu özelliği *#30# kodunu kullanarak telefonunuzun numara tanımlama işlemini hızlandırabilirsiniz.

6 İphone hizmet numarasını öğrenme

Telefonunuzda bir sorun olduğunda ve hizmet sağlayıcısına ulaşmak istediğinizde *#5005*7672# kodunu kullanarak hizmet sağlayıcısının numarasını öğrenebilirsiniz.

7 IMEI kodu.

IMEI kodu her cihazın kimlik numarası olmakla beraber bu cihazların numarası farklıdır. IMEI kodu 15 haneden oluşur. Bu kodu *#06# arama kısmına yazarak telefon ekranına getirirsiniz. IMEI kodu ne için mi önemli; telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumlarında telefonunuza erişim engellemesini sağlayabilir ve telefonunuzda ki bilgilerin öğrenmesini bu kodu kullanarak önleyebilirsiniz.

8 Bir aramayı bekleterek diğerine geçme

Yoğun bir gününüzde veya gelen telefonlara yetişemiyorsanız bu özellik tam size göre. Telefonda birisiyle konuşurken gelen aramayı bekletmek istemiyor ve bu konuştuğunuz kişinin de telefonunu kapatmak istemiyorsanız. *43# kodunu kullanarak konuştuğunuz kişiyi bekleterek diğerine geçebilirsiniz.

9 Numara gizleme

Günümüzde bir numarayı veya kişi ismini sorgulayarak numaranı kime ait olduğunu ya da numaranızı öğrenmek artık çok kolay. Telefon numaranızı kimsenin öğrenmesini istemiyorsanız #31# kodunu kullanarak telefon numaranızı gizleyebilirsiniz.

Android Özellikleri

1Telefon ile ilgili istatistikleri öğrenme

Telefonunuzun işlemcisini, şarj durumunu, wifi ile ilgili istatistikleri #*#*4636#*#* kodunu kullanarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu kod Motorola telefonlarında gizli menüyü açmak içinde kullanılıyor.

2 Telefonu Klavye ile kullanma

Eğer telefonunuzun camı kırıldıysa ya da çok fazla yazı yazmanız gerekirse telefonunuza klavye bağlatarak yazınızı yazabilirsiniz. Bunu bir USB kablosuyla halledebilirsiniz.

3 Arama sonrasında sesinizi tekrar dinleme

Diyelim birisiyle konuştunuz ve ne konuştuğunuzu unuttunuz o anda ne dediğinizi hatırlamıyorsanız *#*#8351#*#* kodunu kullanarak ne dediğinizi dinleyebilirsiniz.

4 IMEI kodu

İOS telefonlarında da bulunan IMEI kodu özelliği her cihazın kimlik numarası olmakla beraber bu cihazların numarası farklıdır. IMEI kodu 15 haneden oluşur. Bu kodu *#06# arama kısmına yazarak telefon ekranına getirirsiniz. IMEI kodu ne için mi önemli; telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumlarında telefonunuza erişim engellemesini sağlayabilir ve telefonunuzda ki bilgilerin öğrenmesini bu kodu kullanarak önleyebilirsiniz.

5 Telefonunuzu kısa sürede kapatmak

Android telefonlarında telefonun kapatmasının ne kadar uzun sürdüğünü siz değerli kullanıcılar bilirsiniz artık hiç uğraşmayın; *#*#7594#*#* kodunu kullanarak gelen seçenekleri işaretleyerek telefonunuzu hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz.

6 Fabrika ayarlarına hızlı bir şekilde geri dönmek.

Fabrika ayarlarına kısa bir sürede geri dönmek istiyorsanız veya telefonlarınızı satmayı düşündüğünüzde telefonda size ait hiçbir şeyin kalmasını istemiyorsanız, *#*#7780#*#*kodunu kullanarak hızlı bir şekilde fabrika ayarlarına geri dönebilirsiniz.

Hazırladığımız özellikler bunlardı. Kafanıza takılan bir yer olduysa yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.