Sağlık

Kahve hakkında bilmediklerimiz

Kahvenin, son yıllarda şohrete kavuşan en önemli içeceklerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu güzel içecek ile ilgili bilmediğimiz birçok bilgi mevcut. Bu bilgileri makalemizde sizinle paylaşacağız. Yapılan araştırmalarda kahvenin bedensel ve zihinsel olarak vücudumuza yararlar sağladığını ortaya koyuyor. Günümüzün en çok tüketilen içeceklerinden olan kahve, şüphesiz kahvaltıların vazgeçilmezi durumuna geldi.

Kahve Ne zaman bulundu

Tam olarak nerde, ne zaman bulunduğuyla ilgili kesin bir bilgi olmamakla beraber. Tarihçiler 13. Yüzyılda kahvenin kökenine rastlandıklarını açıklamıştır.
Etiyopya oromo aşiretinin dedeleri kahvenin enerji verici etkilerini keşfetmişler. En önemli bilgi ise 1671 yılında bir çobanın kahve bitkilerinin çalışan birisi için önemli bir enerji kaynağı olduğunu yaşadığı topluma anlattı. Tohumları giderek diğer ülkelere yayıldı. İlk kez Arabistan’da kavrulmuş ve ezilmiştir. Kahve sözcüğü 14. Yüzyılda kullanılmaya başlamış. Arapça da ‘’fasulye şarabı’’ denilmiştir. Sonraları kuzey Amerika ve güney Amerika Kıtalarına yayılmıştır. Ve günümüzde dünyanın en önemli içecekleri arasına girmiştir.

Kahvenin vücudumuza sağladığı yararlar.

Kahvenin Lezzet ve aromasına dahası, içmenin verdiği, başka bir içeceğin veremeyeceği bir sürü yararları var. Bu yaraların başında antioksidan özelliği gelmektedir.
Hastalıkları ortadan kaldırır, konsantrasyonu artırır, zihinsel beceriyi artırır, beynimizi güçlendirir.
Beynimizin dinlenmesi için çok yararlı. Kahvenin florür, magnezyum ve potasyum minerallerini içerdiği için beyin dinlenme ve güçlenmesini sağlıyor. Bu üç mineral beyin fonksiyonları için çok önemlidir. Depresyona iyi gelir. Kahve içenlerin hemen hepsi, içtiğinde kendini daha iyi hissettiklerini dile getiriyor. Bu durum kahvenin vücuda dopamin ve endorfin üretimini artırdığı uyarı niteliklere sahip. Bu hormonlar vücuda mutluluk hissi verir.

Kahve yaşlanmayı yavaşlatır.

Kahvenin yaşlanmayı yavaşlattığını biliyor muydunuz? Kahvenin en önemli yaralarından birisi de anti oksidanın geldiğini söylemiştik bu özellik vücudumuzun tümünde ve özellikle derilerde daha çok çalışır. Ayrıca anti oksidan erken yaşlanma ve iç organları güçlendirir.
Kahve, kansere karşı mücadeleye eden bir içecek. Kanser hastalıklı hücre ve virüslerin vücuda yayılması ile meydana gelen bir olay ve bu olay kontrol edilmediği sürece büyür ve bütün vücuda yayılır. Kahvenin, bazı kanserlere yarar sağladığı kanıtlanmıştır. (kolorektal kanseri gibi). Safra asidi tükürüğü, vücuda yayılan bölümlerinde kansere benzer başlıca faktörlerden biridir. Bu yayılmayı engellemeye yarar sağlar.

Kahve konusunda farklı söylentiler ortaya atıldı.

Ortaya çıktıktan sonra özellikle son zamanlarda çoğu test ve araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalardan farklı sonuçlar ortaya çıktı. Ve bazen bu sonuçlar değişti. Bir ara kahve konusunda farklı söylentiler ortaya çıktı ve bu içeceğinin zararlı olduğu hatta ölüme bile neden olabileceği konuşuldu. Ama daha sonra yapılan araştırmalar bu söylentilerin doğru olmadığını ortaya koydu. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü her gün üç fincan içmenin ömrü uzattığı ve erken ölüm olasılığını düşürdüğünü açıkladı. Bu içeçek ile ilgili en büyük araştırma 16 Avrupa ülkesinde gerçekleşti. Bu araştırmalar kahvenin niteliklerini öğrenmek amacıyla yapıldı. Ve genel olarak söylemek gerekirse kahve içmenin birçok yararı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.