HastalıklarSağlık

Koroner Arter Hastalığı

Koroner Arter hastalığına, kalbe kan sağlayan (koroner arterler) arterlerin duvarındaki plak birikimi neden olur. Plak kolesterol birikintilerinden oluşur. Plak birikmesi, arterlerin iç kısmının zamanla daralmasına neden olur. Bu duruma ateroskleroz denir. Koroner arter hastalığı (KAH), Türkiye’de en sık görülen kalp hastalığı türüdür. Bazı insanlar için, KAH’ın ilk işareti kalp krizidir. Siz ve doktorunuz, KAH riskinizi azaltabilirsiniz.

Koroner Arter Hastalığı nedenleri

Koroner Arter hastalığına, kalbe (koroner arterler denir) ve vücudun diğer kısımlarına kan sağlayan arterlerin duvarlarındaki plak birikimi neden olur. Plak, kolesterol ve arterdeki diğer maddelerin birikiminden oluşur. Plak birikmesi, arterlerin iç kısmının zamanla daralmasına neden olur ki bu da kan akışını kısmen veya tamamen bloke edebilir. Bu duruma ateroskleroz denir.

Çok fazla plak birikmesi ve daralmış arter duvarları, kanın vücutta dolaşmasını zorlaştırabilir. Kalp kasınız yeterince kan almazsa, göğüs ağrısı veya rahatsızlığı anonim denilen olabilir. Angina, Koroner Arter hastalığının en yaygın semptomudur.

KAH, zamanla kalp kasını zayıflatabilir. Bu kalp yetmezliğine yol açabilir, kalbin gereken şekilde kan pompalayamaması ciddi bir durumdur. Düzensiz bir kalp atışı veya ritmi de gelişebilir.

Koroner Arter Hastalığı tanısı

Koroner Arter hastalığı riskinizi öğrenmek için sağlık ekibiniz tansiyonunuzu, kolesterolünüzü ve şeker seviyenizi ölçebilir. Aşırı kilolu olmak, fiziksel hareketsizlik, sağlıksız beslenme ve sigara tütünü KAH için bir risk faktöridir. Bir ailede kalp hastalığı genetiği de Koroner Arter hastalığı riskinizi artırır. Kalp hastalığı riskiniz yüksekse veya zaten semptomlarınız varsa, doktorunuz Koroner Arter hastalığı tanısı koymak için çeşitli testlerden yararlanabilir.

Bu testlerden Bazıları

ECD veya EKG (elektrokardiyogram): Kalp atışınızın elektriksel aktivitesini, hızını ve düzenliliğini ölçer.

Ekokardiyogram: Kalbin bir resmini oluşturmak için ultrason (özel ses dalgası) kullanır.

Egzersiz stres testi: Bir koşu bandı üzerinde yürürken kalp atış hızınızı ölçer. Bu, kalbin daha fazla kan pompalaması gerektiğinde ne kadar iyi çalıştığını belirlemenize yardımcı olur.

Göğüs röntgeni: Göğüsteki kalbin, akciğerlerin ve diğer organların bir resmini oluşturmak için x-ışınları kullanır.

Kalp kateterizasyonu: Kalbinize ulaşmak için kasık, kol veya boyundaki bir arterden ince ve esnek bir tüp yerleştirerek tıkanıklık için arterlerin içini kontrol eder. Sağlık uzmanları, kalpteki kan basıncını ve kalp odalarındaki kan akışının gücünü ölçebilir, ayrıca kalpten kan örnekleri toplayabilir veya kalbin damarlarına (koroner arterler) boya enjekte edebilir.

Koroner anjiyogram: Koroner arterlerden kanın tıkanmasını ve akışını izler. Kardiyak kateterizasyon yoluyla enjekte edilen boyayı tespit etmek için X ışınlarını kullanır.

Koroner Arter Hastalığı Riskinizi Azaltmak

Eğer Koroner Arter hastalığınız varsa, sağlık ekibiniz kalp krizi ya da kötüleşen kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için aşağıdaki adımları önerebilir:

  • Daha sağlıklı (daha az sodyum, daha az yağ) diyet yapmak, fiziksel aktiviteyi arttırmak ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri.
  • Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ve düşük kan akışı gibi KAH için risk faktörlerini tedavi eden ilaçlar.
  • Kalbe kan akışını düzeltmeye yardımcı cerrahi prosedürler.

Kaynak : Ulusal Kronik Hastalık Önleme ve Sağlığı Geliştirme Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.