KPSSSınavlar

KPSS Nedir, KPSS Başvuru ve Sonuçları Ne Zaman?

Üniversite ve lise mezunlarının kamu personeli olmak için girdikleri Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) bu yazımızda detaylı olarak ele aldık. A ve B grubunun farkı, KPSS sınav testleri neler? KPSS başvuru ve sonuçlar ne zaman ve dahası.

KPSS, (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ÖSYM tarafından kamu ve kuruluşlarda yer alacak personelin atamalarını yapmak için yapılan bir sınavdır. Sınav kamuda yer alacaklar için A ve B grubu olarak ikiye ayrılır.

KPSS A Grubu

Bu grup kariyer meslekler olarak adlandırılır. KPSS’de gereken puanı almış kişiler, daha sonra kurum ve kuruluşların belirlediği bir yazılı veya sözlü sınav ile yerleşir. Genel olarak Başbakanlık, Bakanlıklar, il özel idareleri vb. kurum ve kuruluşlarda uzman, müfettiş, yardımcı gibi kadrolar için alım yapılır. Bu grup sadece lisans mezunlarını kapsar.

KPSS B Grubu

Bu grup a grubu dışındakilerini kapsıyor. Bu grubun atamasını ÖSYM başkanlığı tarafından yapıyor. Merkezi sistem olduğu için adaylar başka bir sınava girmiyor. Psikolog, Mimar, Mühendis, Hemşire, Tekniker gibi kadroları kapsar. Bu grup için sınav iki yılda bir yapılır. (Çift yıllarda). Lisans, Önlisans ve ortaöğretim mezunları girebilir.  Ayrıca sınav iki yıl geçerlidir.

KPSS Testleri Neler?

#Genel Yetenek ve Kültür Testi: Bu oturuma tüm adayların girmesi zorunlu. Sınav, Genel Yetenek Testi’nden 60, Genel Kültür Testi’nden 60 olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur.. Oturumun süresi ise 120 dakikadır.

#İktisat, Hukuk, İşletme, Maliye ve Muhasebe Testi: Bu sınava girmek zorunlu değil, isteğe bağlıdır. Sınav 5 Testten toplam 150 sorudan oluşur. (İktisat Testi 30 Soru, Maliye Testi 30 Soru, İşletme Testi 30 Soru, Muhasebe Testi 30 Soru, Hukuk Testi 30 Soru) Testtin süresi ise 160 dakikadır.

#Eğitim Bilimleri Testi: Öğretmen adaylarını girmesi zorunlu olan bir test. 80 sorudan oluşur. Oturumun süresi ise 100 dakikadır.

#Uluslararası İlişkiler, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Testi: Bu sınava girmek zorunlu değil, isteğe bağlıdır. Sınav 5 Testten toplam 150 sorudan oluşur. (Uluslararası İlişkiler Testi 30 Soru, Kamu Yönetimi Testi 30 Soru, Ekonometri Testi 30 Soru, İstatistik Testi 30 Soru, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişikleri Testi 30 Soru) Sınav süresi ise 160 dakikadır.

#Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT): 16 bölümde yerleşmek isteyen öğretmen adaylarının girmesi zorunlu bir test. Yurtdışında mezun olmuş ve öğretmen olmak isteyen adayların bu sınava girmesi zorunludur. Bu sınav, Alan Bilgisi Testi 40 ve Alan Eğitimi Testi 10 olmak üzere toplam 50 sorudan oluşur. Sınav süresi 75 dakikadır.

#Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT): Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmak isteyen adayların girmesi zorunlu bir sınav. Sınav 40 sorudan oluşur. Sınav süresi ise 60 dakikadır.

KPSS Başvurusu ve Sınavı Ne Zaman?

Bu yıl KPSS A grubu için başvurular 24 Mayıs 2022 da başlayıp, 06 Haziran 2022 tarihinde son bulacak. Sınav başvurusunu kaçıranlar 15 Haziran 2022 tarihinde başvurabilecekler. KPSS sınavı 31 Temmuz 2022, 6 Ağustos, 7 Ağustos ve 14 Ağustos tarihlerinde yapılacak. KPSS Önlisans Sınavı ise 2 Ekim 2022 tarihinde yapılacak.

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

KPSS sınav sonuçları 02 Eylül 2022 tarihinde açıklanıyor?

Öneri: ⇒ YKS Nedir? TYT ve AYT Hakkında Genel Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.