KYK

KYK Bursu ve Kredisi Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK tarafından öğrenciye öğrenim süresi boyunca her ay verilen burs ve kredi, öğrencinin bazı koşulları ihlal etmesi ile kesilmektedir. Bu yazımızda KYK bursu ve kredisinin kesildiği durumlara değindik.

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Üniversite de öğrenim gören öğrencilere burs(karşılıksız), kredi (geri ödemeli) ve yurt sağlayan bir devlet kurumudur. KYK her yıl üniversite kazanan öğrencilerin başvurularını alıp, bu başvuruya göre kazandığı bölüm kaç yıllıksa o süre boyunca burs veya kredi vermektedir.

KYK burs ve krediyi bazı koşul ve şartlara göre vermektedir. Bu şartlara uymayan öğrencilerin bursu ve kredisini kesmektedir. Burs veya kredi alan bir öğrenci öğrenim süresi boyunca bursunun kesilebileceği durumlar neler gelin bir göz atalım.

KYK Bursu ve Kredisinin Kesildiği Durumlar

# Öğrencinin Başarısız olması: Burs alan bir öğrenci not ortalaması 4’lük sistemde notunun 2’nin altına düştüğünde bursu kesilmektedir. Bu durum 100’lük sistemde ise 53.33’tür. Bursun kesilmesinde yıl sonu not ortalaması dikkate alınır.

# Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma veya geçici olarak uzaklaştırılma: Burs alan öğrenci herhangi bir nedenle okulu bırakma, okul yönetimi tarafından okuldan atma veya geçici uzaklaştırması sonucu da bursu kesilmektedir. Öğrencinin vefat ettiği durumda öğrencilik ile ilişkisi kesildiği anda bursu kesilmektedir.

# Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma: Öğrenci burs kazandığında bursu almaktan vazgeçerse tekrar alamıyor. Okuldan uzun bir süre izin aldığında veya okul kaydını dondurduğunda da bursu kesilmektedir. Ayrıca üst üste 2 dönem okul kaydını yapmayan öğrencinin bursu kesilmektedir. Aynı şekilde bölüm değiştiren öğrencilerin de bursu kesilmektedir.

# Öğrenim Süresinin Uzaması: 4 veya 2 yıllık bir bölümde öğrenim gören ve mezun olamayıp okulunun uzaması durumda bursu veya kredisi kesilmektedir.

# Öğretim kurumunun kapatılması: Öğrencinin okuduğu kurumun kapatılması durumunda burs veya kredisi kesilmektedir.

# Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma: Öğrenci burs veya kredi alıp aynı zamanda KYK yurtlarında kalıyorsa kaldığı yurtta dikkatli olması gerekiyor. Çünkü öğrenci yurttan atıldığı taktirde aynı şekilde KYK burs veya kredisi de kesilmektedir.

# Kesin hükümle mahkûm olma: KYK bursu veya kredisi alan öğrenci herhangi bir suça karışıp kesin hükümle mahkûm olduğu taktirde KYK tarafından bursu kesilmektedir.

KYK burs ve kredi ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.