LGS

LGS Nedir? LGS Hakkında Genel Bilgi

Eğitim hayatımızın en önemli adımlarından birisi olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’ye her yıl yaklaşık 1 milyon öğrenci girmektedir. Peki LGS nedir? Kimler girebilir ve ne zaman yapılıyor? Bu soruların cevabı yazımızın devamında…

LGS nedir

LGS Nedir?

İlköğretimden mezun olan öğrencilerin ortaöğretime (lise) yerleşimi için yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı her yıl okulların kapanmasına yakın tarihlerde MEB tarafından belirlene bir tarihte gerçekleştirmektedir. 2018 ve öncesi TEOG olarak yapılan sınav 2019 yılı itibariyle LGS olarak değiştirildi.

LGS, sözel ve sayısal olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. Sözel oturumunda, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil; Sayısal oturumunda ise Matematik ve Fen Bilimleri alanlarından sorular yer alıyor.

Sınava giren öğrenciler %70 sınavdan alınan puan %30 ise diploma notuyla liselere yerleşecek.

LGS Kimler Girebilir?

Liselere Geçiş Sistemi sınavına ilköğretim 8 sınıf öğrencileri ve açık öğretim öğrencileri girebilir. Ayrıca yurt dışında Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okuyan ve Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği’ne göre Türkiye’de ki 8 sınıfa denk gelen öğrencilerde girebilecek.

LGS Başvuru ve Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

LGS sınavı başvuruları 3-14 Nisan 2019 tarihinde yapıldı. Sınav ise 1 Haziran 2019 tarihinde yapıldı. LGS 2020 sınav başvuru ve sınav tarihleri ileri ki tarihlerde

LGS Oturum ve Dersleri Neler?

LGS sınavı iki oturum şeklinde yapılmaktadır. İlk oturumda öğrenciler, saat 9:30’da Türkçe, İnkılap, Din Kültürü ve İngilizce. İkinci oturumda ise saat 11:30’da Matematik ve Fen Bilgisi sorularıyla karşılaşacak.

İlk oturumda öğrenciler, 50 soruyu 75 dakikada çözmeye çalışacak. İkinci oturumda ise 40 soruyu 80 dakika da çözmeye çalışacak.

Sınav toplam 90 sorundan oluşmaktadır. Sınav süresi ise 155 dakika.

Sınavla ilgili tüm diğer bilgilere: www.meb.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.