HastalıklarSağlık

Meme Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Neler?

Meme kanseri günümüzde en çok görülen kanserlerden birisi. Bu yazımızda meme kanseri nedir? meme kanseri türleri, belirtileri, risk faktörleri, teşhisi ve tedavi çeşitlerinin neler olduğunu anlatmaya çalıştık.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrolden çıktığı bir hastalıktır. Kanser, memenin farklı bölgelerinde başlayabilir. Bir meme üç ana bölümden oluşur: lobüller, kanallar ve bağ dokusu. Lobüller süt üreten bezlerdir. Kanallar sütü meme ucuna taşıyan tüplerdir. Bağ dokusu (lifli ve yağlı dokudan oluşur) çevreleyen ve her şeyi bir arada tutar. Meme kanserlerinin çoğu kanallarda veya lobüllerde başlar.

Meme kanseri, meme dışına kan damarları ve lenf damarları yoluyla yayılabilir. kanser vücudun diğer bölgelerine yayıldığında, metastaz yaptığı söylenir.

Meme Kanseri Türleri

En sık görülen meme kanseri türleri:

İnvaziv duktal karsinom; Kanser hücreleri, kanalların dışında meme dokusunun diğer kısımlarına dönüşür. İnvaziv kanser hücreleri ayrıca vücudun diğer bölgelerine yayılabilir veya metastaz yapabilir.

İnvaziv lobüler karsinom; Kanser hücreleri, lobüllerden yakındaki meme dokularına yayılır. Bu istilacı kanser hücreleri, vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir.

Paget hastalığı, Dış medüller, müsin ve iltihaplı meme kanseri gibi daha az yaygın meme kanseri türleri de vardır.

Yerinde duktal karsinom, meme kanserine yol açabilecek bir meme hastalığıdır. Kanser hücreleri sadece kanalların içlerinde bulunur ve memedeki diğer dokulara yayılmazlar.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme ağrısı bir kanser belirtisi olabilir. Farklı insanlarda farklı  belirtiler olabilir. Aynı zamanda bazı insanların hiçbir belirtisi veya semptomu da olmayabilir.

Meme kanserinin bazı belirtileri:

 • Koltuk altlarında veya memede, aylık döngüyle değişmeyen bir ağrı
 • Göğsün derisinin çukurlaşması veya kızarması, portakalın derisi gibi
 • Meme uçların çevresinde bir döküntü
 • Muhtemelen kan içeren bir meme ucundan boşalma
 • Batık veya ters bir meme başı
 • Memenin boyutunda veya şeklinde bir değişiklik
 • Cildin meme veya meme ucunda soyulması, dökülmesi veya ölçeklenmesi

Bu belirtiler dışında başka belirtilerinde olabileceğini unutmayın. Sizi endişelendiren herhangi bir belirtiniz varsa, kesinlikle bir doktora başvurun.

Normal Meme Nedir?

Hiçbir meme tipik değildir. Sizin için normal olan başka bir kadın için normal olmayabilir. Çoğu Kadın, göğüslerinin topaklı veya düzensiz olduğunu söylüyor. Göğüsleriniz; görünme ve hissetme şekli, zamanınızı almak, çocuk sahibi olmak, kilo vermek, kilo almak ve bazı ilaçları kullanımından etkilenebilir. Ayrıca yaşlandıkça göğüsler değişme eğilimindedir.

Göğüslerdeki Topakların Nedeni Nedir?

Kanser dahil birçok durum memede topaklanmalara neden olabilir. Ancak çoğu meme topaklanmasına diğer tıbbi durumlar neden olur. Meme topaklarının en yaygın iki nedeni fibrokistik meme durumu ve kistlerdir. Fibrokistik durum memede topaklı, hassas ve ağrılı hale gelebilecek kanserli olmayan değişikliklere neden olur. Kistler memede gelişebilecek küçük sıvı dolu keselerdir.

Meme Kanseri için Risk Faktörleri Nelerdir?

Ergenlikten sonra, bir kadının göğsü, emzirmek için süt üreten küçük bezlerden oluşan yağ, bağ dokusu ve binlerce lobiden oluşur. Küçük tüpler veya kanallar, sütü meme ucuna doğru taşır. Kanser, vücudun hücrelerinde kontrolsüz bir şekilde çoğalır. Kansere neden olan aşırı hücre büyümesidir.

Meme kanseri genellikle süt kanallarının veya onlara süt sağlayan lobların iç astarında başlar. Oradan vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Araştırmalar, meme kanseri riskinin, bazı faktörlerin kombinasyonundan kaynaklandığını göstermiştir. Bu faktörlerin başında da 50 yaş üstü ve kadın olmak yer alıyor.

Bir kişinin herhangi bir risk faktörü olmasa bile kansere yakalanabilir. Risk faktörünün olmaması kansere yakalanmayacağı anlamına gelmez ve tüm risk faktörler aynı etkiye sahip değildir. Ayrıca bir kadının risk faktörleri olmasına rağmen, kansere yakalanmayabilir.

Meme kanserinin risk faktörlerini değiştiremeyeceğiniz ve değiştirebileceğiz olarak ikiye ayırdık:

Değiştiremeyeceğiniz Risk Faktörleri

 • Yaşlanmak; Kanser riski yaşla birlikte artar, Meme kanserlerinin çoğu 50 yaşından sonra teşhis edilir.
 • Genetik mutasyonlar; BRCA1 ve BRCA2 gibi bazı genlerde kalıtsal değişiklikler (mutasyonlar). Bu genetik değişiklikleri miras alan kadınlar, meme ve yumurtalık kanseri için daha yüksek risk altındadır.
 • Üreme tarihi; 12 yaşından önceki erken adet dönemleri ve 55 yaşından sonra menopoza başlama, kadınları daha uzun hormonlara maruz bırakarak kanser riskini arttırır.
 • Yoğun göğüslere sahip olmak; Yoğun göğüslerde, yağ dokusundan daha fazla bağ dokusu bulunur, bu da bazen bir mamogramdaki tümörleri görmeyi zorlaştırabilir. Yoğun memeli kadınların meme kanseri olma olasılığı daha yüksektir.
 • Meme kanseri geçmişi; Meme kanseri olan kadınların ikinci kez meme kanseri olma olasılığı daha yüksektir. Atipik hiperplazi veya yerinde lobüler karsinom gibi kanserli olmayan bazı meme hastalıkları, kanser riskinin artmasıyla ilişkilidir.
 • Aile içi meme kanseri; Bir kadının meme kanseri riski, anne, kız kardeşi, kızı (birinci dereceden akrabası) veya annesinin ya da babasının ailesinde meme kanseri olmasına bağlı olarak yüksektir. Meme kanseri ile birinci dereceden erkek akraba olması da kadının riskini arttırır.
 • Radyasyon tedavisi kullanarak önceki tedavi; Göğüs veya göğüslere radyasyon tedavisi uygulanmış kadınların kanser olma riski daha yüksektir.

Değiştirebileceğiniz Risk Faktörleri

 • Fiziksel olarak aktif olmamak; Fiziksel olarak aktif olmayan kadınların meme kanseri olma riski daha yüksektir.
 • Menopozdan sonra aşırı kilolu veya obez olmak; Fazla kilolu veya obez olan yaşlı kadınların meme kanseri olma riski normal kilolu olanlara göre daha yüksektir.
 • Hormonları alarak; Menopoz sırasında alınan bazı hormon replasman tedavisi türleri (hem östrojen hem de progesteron içerenler) beş yıldan uzun süre kullanıldığında meme kanseri riskini artırabilir. Bazı oral kontraseptiflerin (doğum kontrol hapları) da meme kanseri riskini arttırdığı bulunmuştur.
 • Üreme tarihi; İlk hamileliği 30 yaşından sonra yapmak meme kanseri riskini artırabilir.
 • Alkol içmek; Araştırmalar, bir kadının meme kanseri riskinin, daha çok içtiği alkolle arttığını göstermektedir.

Araştırmalar sigara içmek, kansere neden olabilen kimyasal maddelere maruz kalmak ve gece vardiyası çalışması nedeniyle diğer hormonlardaki değişiklikler gibi diğer faktörlerin de kanser riskini artırabileceğini göstermektedir.

Meme Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Meme kanseri teşhisini göğüs hastalıkları uzmanı veya cerrahlar çeşitli testler ve çalışmalar ile yapar.

 • Göğüs ultrasonu; Meme içindeki alanların sonogram adı verilen ayrıntılı resimlerini çekmek için ses dalgalarını kullanan bir makine .
 • Teşhis mamogramı; Göğüslerinizdeki topaklar gibi bir probleminiz varsa ya da göğsün bir bölgesi tarama mamogramında anormal görünüyorsa, doktorlar tanısal mamogram yaptırmanızı sağlayabilir. Bu, memenin daha ayrıntılı bir röntgenidir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI); Bilgisayara bağlı bir mıknatısı kullanan bir tür vücut taraması. MRG taraması memenin içindeki alanların ayrıntılı resimlerini çeker.
 • Biyopsi; Doku veya sıvıyı mikroskop altında bakılacak memeden uzaklaştıran ve daha fazla test yapan bir testtir. Farklı biyopsiler vardır. (örneğin, ince iğne aspirasyonu, çekirdek biyopsisi veya açık biyopsi).

Meme kanseri teşhisi konulursa, kanser hücrelerinin memenin içinde mi yoksa vücudun diğer kısımlarında mı yayıldığını bulmak için başka testler yapılır. Bu sürece evreleme denir. Kanserin sadece memede mi olduğu, kolunuzun altındaki lenf düğümlerinde bulunup bulunmadığı veya meme dışına yayılması meme kanserinin evreni belirler. Meme kanserinin tipi ve evresi, doktorlara ne tür bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu söyler.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Meme kanserinin türüne ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Meme Hastalığı olan insanlar genellikle birden fazla tedavi görürler.

 • Ameliyat; Doktorların kanser dokusunu kestiği bir işlem.
 • Kemoterapi; Kanser hücrelerini küçültmek veya öldürmek için özel ilaçlar kullanmak. İlaçlar aldığınız haplar veya damarlarınızda verilen ilaçlar veya bazen her ikisi de olabilir.
 • Hormonal tedavi; Kanser hücrelerinin büyümek için ihtiyaç duydukları hormonları almasını engeller.
 • Biyolojik terapi; Vücudunuzun bağışıklık sistemi ile çalışarak kanser hücrelerine karşı savaşır veya diğer kanser tedavilerinin yan etkilerini kontrol eder.
 • Radyasyon tedavisi; Kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınların kullanılması (X ışınlarına benzer).

Farklı uzmanlık alanlarındaki doktorlar genellikle meme kanserini tedavi etmek için birlikte çalışır. Cerrahlar ameliyat yapan doktorlardır. Tıbbi onkologlar, kanseri ilaçla tedavi eden doktorlardır. Radyasyon onkologları, kanseri radyasyonla tedavi eden doktorlardır.

Kaynak: Hastalıkları kontrol ve önleme merkezleri

Epilepsi Nedir? Nöbet Türleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir, Belirtileri Ve Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.