Psikoloji

Panik Atak ve Panik Bozukluğu Nedir, Belirtiler, Nedenler ve Dahası

Panik atak, Birkaç dakika veya daha uzun süren ani bir endişelenme veya korku krizidir.  Panik atakta kalbiniz sıkışıyor, nefes alamıyor ve hatta ölüyor gibi hissedebilirsiniz. Panik atakların tekrarlanması, panik bozukluğuna ve başka problemlere neden olabilir. Panik atak ve bozukluğunun belirtileri, nedenleri, çeşitleri, teşhisi ve tedavisini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Panik Atak Nedir?

Panik atak bir hastalık değildir. Fiziksel reaksiyonları tetikleyen 2-15 dakika süreli bir korku, endişelenme durumu veya nöbetidir. Depresyon, Sosyal fobi, ve Anksiyete gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Panik atak geçiren herkes, panik bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Fakat Panik ataklar tekrarlanırsa bozukluğa dönebilir.

Panik atakta bozukluk gibi tedavi edilebilir. Atakların bozukluğa ve diğer sorunlara neden olmaması için bir doktora veya psikiyatriye başvurarak belirtilerini azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Panik Bozuklugu atak

Panik Bozukluğu Nedir?

Panik bozukluğu, panik atakların birden fazla meydana gelmesinden kaynaklanan bir psikiyatri hastalığıdır. Panik bozukluğu olan birisi, başka bir panik atak geçirecek endişe ve korkusunu yaşarlar. Kişide herhangi bir sebep olmadan da endişelenme, stres veya panik duyguları oluşabilir.

Bu endişe ve panik duygular kişinin yaşamını önemli ölçüde kısıtlayabilir. Her an olacak derken kendini bazı yerlerden uzak tutmaya çalışabilirler. Örneğin; yüksek yerler, vapurlar veya sessiz yerler vb. Panik bozukluğu, genellikle çocuk ve yetişkinlik döneminde başlar ve daha çok kadınlarda görülür.

Panik Atak ve Panik Bozukluğun Nedenleri

Panik atak ve panik bozukluğun tam nedeni bilinmiyor. Ancak; kalp problemi, aşırı aktif tiroid bezi, düşük kan şekeri, kokain, kafein, beynin bazı bölümlerinde ki değişikler ve genetik gibi faktörlerin sebepleri arasında olduğu düşünülüyor.

Beyin olası tehlikeleri bildirmek için sinir sinyalleri dalgasını alır. Bu tehlikelerde kişinin endişesini kontrol etmek için beynin bir parçası olan amigdala devreye girer. Bazı kişiler herhangi bir tehlike olmasa bile amigdala devreye girer ve bu da endişe ve panik ataklara neden olabilir.

Diğer nedenlerinden biride genetik, yakın akrabalarda panik bozukluğu varsa, bu da panik atak geçirme ihtimalini yükseltir.

Yine ailede yaşam değişikliği, stres, evlilik, sevilen birisinin ölümü, fiziksel veya cinsel taciz gibi durumlar. Yaygın anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, Astım ve akciğer sorunları gibi hastalıklar panik ataklara neden olabilir.

Panik Atak ve Panik Bozukluğu Belirtileri Neler?

Panik Atak Belirtileri

Panik atak belirtileri aniden oluşur ve genellikle 2-10 dakikada zirveye ulaşır. Çoğunlukla 15 ila 30 dakika içinde biter. Panik atak, evde otururken, yürürken, spor yaparken veya herhangi bir zamanda oluşabilir.

Panik atak Belirtileri:

 • Ölme veya kontrolü kaybetme korkusu
 • Kalp çarpıntısı
 • Nefes darlığı
 • Terleme ve titreme
 • Mide bulantısı
 • Boğulma hissi
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Kasların gerginleşmesi

Panik Bozukluğu Belirtileri

Panik bozukluğu davranışlarda önemli değişiklere neden olur. Bunun sebebi kişinin panik atak geçirecek endişe ve korkusu ile yaşamasıdır. Tek bir panik atak geçirmek endişelenecek bir şey değil, fakat bu atakların tekrarlanması panik bozukluğun en belirgin belirtisidir.

Belirtiler:

 • Tehlikesiz bir durumda bile beklenmedik panik ataklar geçirme
 • Yine atak geçirecek endişesi taşıma
 • Daha önce atak geçirdiği yerlerden uzaklaşma

Kaygı ile korku oluşan belirtiler

Özellikle tekrarlanan panik ataklar; korku, kaygı ve endişelenmeyle kişinin duygusal ve fiziksel sağlığını önemli derecede etkiliyor.

Duygusal ve Fiziksel belirtiler:

 • Yorgun hissetmek
 • Odaklanamama
 • Dalgınlık
 • Mide bulantısı
 • Kolayca sinirlenmek
 • Gerginlik olma
 • Aşırı terleme
 • Kas kasılmaları
 • Uyuyamamak
 • Tehlike bekleme
 • Nefes almakta zorlanma
 • Yüksek kan basıncı

Panik Bozukluğu Teşhisi Nasıl Yapılır?

Panik atak veya bozukluk teşhisi, doktorlar tarafından ilk başta kan ve elektrokardiyogram gibi kalp testleri ile başlar. Bu testler ile kalp veya tiroid sorunları olup olmadığını kontrol edecektir.

Bunun dışında korku, endişe, stres, ilişki sorunları, aile hayatı ve belirtiler hakkında psikolojik bir değerlendirme yapılır. Ayrıca alkol veya sigara veya başka kullandığınız maddeler ile ilgili testler yapılır.

Panik Bozukluğu Tedavileri Neler?

Her hastalığın olduğu gibi panik bozukluğunun da tedavisi vardır. Panik atakların yoğunluğu ve sıklığını azaltma, gündelik yaşam koşullarını iyileştirmek için ilaç ve psikoterapi tedavileri uygulanmaktadır.

İlaçlar

Doktorlar, panik bozukluğunu iyileştirmek için en çok ilaç tedavisine başvurular. Bu ilaçlar genelde beyin hücrelerindeki bozuk hormonları iyileştirmeye yönelik ilaçlardır.

Doktorlar panik bozukluğu için en çok: Seçici serotonin geri alım inhibitörleri, Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri, Benzodiazepinler gibi ilaçları kullanırlar.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri, panik atak için doktorların başvurduğu ilk ilaçlardandır. Aynı zamanda antidepresan olup ciddi yan etkileri vardır.

Benzodiazepinler, panik bozukluğunda sinir sistemlerine yönelik bir ilaçlardır. Bu ilacalar alışkanlık, zihinsel ve fiziksel bağımlılığa neden olabileceği için kısa süreli olarak kullanılırlar.

Bu ilaçların yan etki riskleri vardır. Örneğin hamilelik veya bazı hastalıklarınız varsa etkileyebilir. İlaçları kesinlikle doktorlarınıza danışmadan almayınız!..

Psikoterapi

Psikoterapi ilaç tedavisi gibi panik bozukluğunda başvurması gereken tedavi yöntemlerden birisidir. Panik atak ve panik bozukluğunu anlama ve bu hastalık ile mücadele edebilmeyi öğrenmemize yarayabilir.

Psikoterapi, Bilişsel davranışçı terapisi adı verilen bir terapi ile deneyimlerinizle panik atak belirtilerinin tehlikeli olmadığını öğreneceksiniz. Ayrıca terapistiniz, tedavilerle belirtilerin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Psikoterapi yavaş ilerleyen ve çaba gerektiren bir tedavi yöntemi. Ama kesinlikle iyi sonuç alınacaktır. Birkaç hafta içinde belirtiler azalacak ve panik atakları kontrol altına alabileceksiniz.

Depresyon Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi ve daha fazlası için: https://webmavi.net/depresyon-nedir-belirtileri-turleri-nedenleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.