Psikoloji

Psikopat ile Sosyopat Özellikleri ve Aralarında ki Fark

Filmlerin ve dizilerin bilincimize kazdırdığı iki terim psikopat ile sosyopat. Bu terimler psikiyatri veantisosyal kişilik bozuklukları olarak isimlendirilen psikoloji terimlerdir. Psikoloji araştırmacıları bu terimleri net bir dille tanımlanmadıkları için iki terim karıştırılıyor veya hakkında net ifadeler kullanılmıyor.

Bu iki kişilik tip aralarında benzerlikler ve farklılıklar taşır. İkisi de güvenli değildir. Kimsenin malına veya canına önem vermez. Düzenbazlık ve hile iki karakterin en belirgin ortak özellikleridir. Ortak özelliklerinden birisi de şiddeti normal görmeleri. Genel olarak iki tipte antisosyal kişilik bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

İki kişilik tipin ortak özellikleri;

  • kanunları çiğneme ve kaçma.
  • yalan söyleme ve kandırma.
  • dövüşmek ve saldırgan olma durumu
  • kimsenin güvenliğini önemsememe
  • pişman olma ve suçluluk duymazlar.

Her iki tipte de 15 yaşından önce belirtiler mutlaka görülür. Kişi bu özelliklerin çoğunu taşıyorsa ileri ki yaşlarında bir psikopat veya sosyopat olma yolunda ilerliyor demektir.

Psikopatın özellikleri

Psikoloji araştırmacılarına göre kişinin psikopat olmasında genetiğin etkili olduğu yönünde. Psikopatların, fizyolojik beyin farklarının olabileceği, beyinlerinin genel olarak duygu ve dürtü denetimlerinden sorumlu olan bileşenlerin azlığından kaynaklandığını ortaya koyuyor. Aynı zaman da psikopatların çocukluk travmaları yaşaması onu bu yolda ilerlemesine neden oluyor.

Psikopatlar, kişi ile bağ kurmada zorlanırlar. Bundan dolayı onlar genel olarak manipüle olarak tasarlanmış yapay ve sığ ilişkiler kuruyor. Psikopatlar, başkalarına verdileri zararı önemsemez ve genel olarak suçluluk hissine çok kapılmazlar. Ama onlar başkaları tarafından büyüleyici ve güvenilir görülebilirler. Bazılarının aile ilişkileri bile çok iyi olabilir. Herhangi bir suç işlemeye kalktıklarında yapacağı suçun riskini en aza indirecek biçimde yapmaya çalışırlar. Her zaman ikinci bir planları ve yakalanmamak için acil durumları vardır.

Sosyopatın özellikleri

Araştırmacılara göre Sosyopat genel olarak fiziksel, duygusal istismardan ve çocukluk travmasından kaynaklanıyor. Ayrıca yaşadığı çevreye göre çok olumsuz koşullarda ve kötü bir çevreninde etkisi olduğuna inanılıyor.  Sosyopatlar, psikopatlara göre daha kararsızlardır. Başkaları ile çatışmaya girmede zorluklar yaşar ve genellikle sosyopatlar kendine benzeyen kişi veya gruplarla bağ kurabilir.

Sosyopatlar, psikopatlara göre bir işte uzun süre kalmaz ve normal bir aile yaşantısı sürmezler. Sosyopatlar, bir suç işlemeye kalktığından risk ve sonuçlarına bakmaz, genel olarak dürtüsel ve plansız olarak suç işlerler. Kolay bir şekilde kızabilir ve şiddete baş vurabilirler. Ayrıca bir psikopata göre işlediği suçtan sonra yakalanmaları daha kolaydır.

Hangisi daha Tehlikeli?

Her ikisi de toplum için tehlike oluşturmaktadır. Zira onlar kendi bozukluklarıyla baş etmeye ve normal bir hayat yaşamaya çalışacaklar. Ama yine de her ikisini düşündüğümüzde psikopat daha tehlikeli bir tiptir. Nedeni şu ki; psikopat yaptığı hatalardan ve işlediği suçlardan daha az suçluluk duymaktadır.

Duygusallıkları daha zayıftır. Başkalarına çektirdikleri acıları önemsemezler. Ve seri katillerin çoğu psikopatlardan oluşmaktadır.

Çocuklarda bu iki tipi nasıl fark edebiliriz?

Psikopat ve sosyopat özellikler çoğunlukla çocuklukta bulunmaktadır. Genel olarak çoğu psikopatın ve sosyopatın çocukken başkalarının haklarını ve güvenliğini ihlal ettiği ve hatta yasa ve kuralları çiğnediği görülmektedir.

Psikologlar, çocuklarda yaşanılan bu durumları davranış bozukluğu olarak değerlenmektedirler ve bu davranışların; insan ve hayvanlara saldırma, malları kırıp, dökme, hile ile hırsızlık yapma, kuralların ve yasaların çiğnemesi olarak belirlemektedir.

Sonuç

Psikopat ile sosyopat, antisosyal kişilik bozukluğu olarak vurgulanan farklı birer kültürel etiketlerdir. Bu durum çoğunlukla erkeklerde görünüp, alkol ve madde bağımlılığı sorunu yaşayanlarda görülmektedir. Sosyopatlar, daha allak bullak ve sinirliler ve alışagelmiş bir yaşama pek uymazlar.

Suç faaliyetlerine sonuçlarına bakmadan plansız bir şekilde girerler. Psikopatlar, sıradan bir hayat yaşayabilir. Bir suça karıştıklarında planlarını yapar ve sonuçlarını göz önünde bulundururlar.

4 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı. Aralarındaki farkları öğrenmem iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.