Web Dünyası

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu makale yazmak artık site ve blog sahiplerinin trafik çekmek için vazgeçilmesi durumuna geldi. Her site ve blog yazarı yazdıkları yazıların Google’da ilk sıralara çıkmasını ister ve bunun için çabalar fakat bu o kadar da kolay bir şey değil. Google’da ilk sıralara çıkmak istiyorsanız kesinlikle SEO uyumlu makale yazmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? SEO uyumlu makale nasıl yazmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini makalemizi okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Sitenizin trafiğini artırmak için ziyaretçilerin dikkatini çekebilmeniz gerekir. Örneğin Makalenizin özgünlüğü ve zenginliği ne kadar yüksek tutarsanız size daha iyi bir trafik çekecektir. Tabi makalenizin zenginliği sadece okuyucuların değil, arama motorlarının da hoşuna gidecek ve sizi üst sıralara taşıyacaktır.

SEO uyumlu makale yazma İpuçları

Ön hazırlık

Makalenizi yazmaya başlamadan önce yazacağınız konuyu derinlemesine inceleyin. Konuyu tam anlamaya çalışın, konuyla ilgili eksiklerinizi giderip daha fazla bilgi edinin. Farklı farklı kaynaklardan araştırın ve konunun analizini yapın. Böylece makalenin içeriğini zenginleştireceksiniz ve ziyaretçiye daha verimli bir bilgi sağlayacaksınız. Ayrıca ziyaretçiye ne anlatmaya çalıştığınızı, amacınızı ve bu makale ile hangi kitleye hitap ettiğinizi bilin yani hedef kitlenizi göz önünde bulundurun.

SEO Uyumlu Makale içeriği

Makalenizi, anlaşılır ve sade bir dille yazmaya özen gösterin. Yani kolayca okunur ve anlaşılır olsun içeriğiniz. Uzun olan ve anlaşılmayan makalede ziyaretçi kendini kaybedecek ve sayfayı terk edecektir. Bu da Google’ın gözünden kaçmayacaktır. Unutmayın ziyaretçinin sayfada kalmasını sağlamak, sayfaya çekmek kadar önemlidir. İçeriğiniz 400 kelimeden az olmasın. Google 250 kelimeden az olan makaleleri algılamıyor. Ve bir makalenin detaylı anlatabilmesi için en az 400 kelimden oluşması gerektiğini vurguluyor. Makaleyi ne kadar uzun tutarsanız ilk sıralara çıkma şansınız o kadar artacaktır. Fakat makaleyi uzun tutacağım diye gereksizce bilgiler ekleyip uzatmayın öz ve anlaşılır olmasına dikkat edin.

Makalenizi bölümlere ayırın

Makalenizi düz ve tek başlık altında toplarsanız muhtemelen kullanıcı okumaya üşenecek ve istediği başlığı bulamayacaktır. Makalenizi yazdığınızda makale başlığından sonra makale ile ilgili kısa bir bilgi verip, diğer bilgilerinizi farklı farklı başlıklar altında anlatmaya ve okuyucunun dikkatini çekmeye çalışın. Bu makalemizde de gördüğünüz gibi bilgilerimizi farklı başlıklar altında size topladık. Bunu örnek olarak görebilirsiniz.

İyi bir başlık kullanın

Başlıklar, sadece ziyaretçinin değil, aynı zamanda SEO’nun da hoşuna gitmesini sağlamak açısından yararlıdır. Örneğin, H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 gibi birçok başlık bileşeni vardır. Makalenizde,  bir H1 ve en fazla 4 H2 etiketi kullanmaya çalışın. SEO H etiketine çok değer veriyor yazılarınızı yazarken başlıklarını bu etiketleri göz önünde bulunmanız daha fazla trafik çekmenizi sağlayacaktır. H1 etiketini makalenin başlığı diğer etiketleri de alt başlık olarak sıralamaya çalışın. Ayrıca SEO uyumlu makalenin başlığı en az 3, en fazlada 60 kelimeden oluşmalı.

Anahtar kelime kullanın

Google’ın makale de içerik özgünlüğü ve uzunluğundan sonra en değer verdiği kısmın anahtar kelime olduğunu söyleyebiliriz. Anahtar kelime, arama motorlarının makale içeriğini anlayabilmesi için kullandığımız kelime öbeğidir. Bu anahtar kelimeyi kullanarak arama motorları bizi üst sıralara taşımasını sağlayacaktır. Peki bu anahtar kelimeyi nerelerde kullanmalısınız?

Anahtar kelime, başlık, H1 etiketi, url ve içerik kısmında kullanılması gerekiyor. Anahtar kelimeyi başlıkta kullanıp, başlığı da h1 etiketi yaptığınızda otomatik olarak hem başlık hem h1 etiketi hem de url de anahtar kelimesi kullanmış olacaksınız. İçerik kısmında da kelime sayınızın %2, %3’unde anahtar kelime bulundurun. Ayrıca h2, h3 etiketlerinde de kullanırsanız SEO uyumlu makale için daha da yararlı olur.

Site veya bloğunuzu güncel tutun

Eğer uzun süre üst sıralarda kalmak istiyorsanız sitenizi veya bloğunuzu güncel tutmalısınız. Güncel olan bir site/blog her zaman Google tarafından daha çok önemsenir. Sürekli üreten, kullanıcılara bilgi sağlayan siteler daha üst sıralara çıkıyor. Bir gün 20 SEO uyumlu içerik girip, 1 hafta hiç içerik girmemek yerine her gün 1 içerik girmeniz daha faydalı olacaktır. Eğer çalışıyorsanız ve bazı günler de içerik yazmaya zamanınız yoksa boş günlerinizde 10-20 içerik hazırlayıp yazmadığınız günlerde bu içerikleri girebilirsiniz.

SEO uyumlu makale yazmak konusunda ki bilgilerimizi sizinle paylaştık. Merak ettiğiniz ve çözemediğiniz bir sıkıntı var ise yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Öneri: ⇒ SEO Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.