Sınavlar

TUS Nedir, TUS’a Kimler Girebilir, TUS Ne Zaman Yapılıyor?

TUS Nedir? TUS’a Kimler girebilir? TUS ne zaman yapılıyor? Gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında  bulabilirsiniz. Tıp bölümü öğrencileri ve mezunlarının bir vazgeçilmezi olan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) adından da anlaşılacağı gibi bir uzmanlık eğitim sınavı.

TUS Nedir?

TUS, Sağlık alanında uzman yetiştirmek amacı ile ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavıdır. Sınav ÖSYM tarafından yılda iki kez yapılır. Sınavı kazanan adaylar, Tıp fakültelerinde, Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde veya Adli Tıp Kurumlarında uzmanlık eğitimi alacak. Daha sonra aldıkları uzmanlık eğitime göre alanında uzman olabilecekler.

Daha önce Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) olarak yapılan bu sınavın adı, ÖSYM tarafından Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Olarak değiştirildi.

TUS’a Kimler Girebilir?

Bu sınava en çok Tıp bölümü mezun ve Tıp eğitimine devam eden öğrenciler giriyor. Sınava, Tıp bölümü öğrencileri, Tıp mezunu hekimler ve 2527 sayılı kanuna göre tıp dışı bazı meslek grupları girebilir.

TUS’a girebilen Tıp dışı meslek grupları

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına, Tıp dışı; Veterinerlik, Eczacılık, Kimyager ve Biyolog gibi bu alanlardan mezun ve öğrenimine devam edenler girebilir.

TUS Nerede ve Ne Zaman Yapılıyor?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, 2012’den önce sadece Ankara’da yapılırken, şimdi Ankara İstanbul ve İzmir gibi üç merkezlerde yapılıyor. Sınav İlkbahar ve Sonbahar olarak her yıl 2 kere yapılıyor. Bu yıl İlk dönem şubat ayında ikinci dönem ise eylül ayında yapılacak. 2019 Sınav tarihi ise 1’inci dönem 24 Şubat, 2’nci dönem ise 1 Eylül’de yapılacak.

TUS Kaç Aşamadan Oluşuyor?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı, Yabancı Dil Sınavı ve Bilim Sınavı olarak ikiye aşamadan oluşuyor. Bilim Sınavı da Temel Tıp Bilim Testi ve Klinik Tıp Bilimleri Testi olarak ikiye ayrılıyor.

Yabancı Dil Sınavı: Toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Adaylar bu sınavda 50 ve üzeri alırsa başarılı sayılacaklar. Adaylar için bu sınavın güzel yanı her sorunun 1 puan olması ve yanlışların doğruları götürmemesi.

Bilim Sınavı: Bu sınav iki testten oluşur. Temel Tıp Bilimleri testi, Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji ve Tıbbi Farmakoloji alanlarından toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi ise 150 dakikadır.

Klinik Tıp Bilimleri Testi, Dahiliye Grubu, Pediatri, Cerrahi Grubu ve Kadın Hastalıkları ve Doğum alanlarından toplam 120 sorudan oluşur. Sınav süresi diğer test gibi 150 dakikadır.

Öneri: ⇒DGS Nedir, Kimler Girebilir, Ne Zaman Yapılıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.