Web Dünyası

Blogcuların Kullanması gereken Ücretsiz 10 Google Aracı

Google blogcuların ve web yöneticilerinin sitelerinin, verimliliği artırmasına, para kazanmasına, SEO’sunu iyileştirmelerine ve daha pek çok şeye yardımcı olması için ücretsiz çeşitli araçlar sunmaktadır. Bu makalemde, size her WordPress ve Blogger kullanıcıların kullanabileceği ücretsiz en iyi Google araçlarından bazılarına değineceğim.

Google Ücretsiz Araçları


  •  Google Analytics

Analytics, web site sahipleri ve blog yazarları için en kapsamlı analiz aracıdır.  Ziyaretçilerinizin sitenizi nasıl bulduğunu, neye baktıklarını ve web sitenizle nasıl etkileşime girdiklerini gösterir.

Tüm bu bilgiler, hedef kitlenizin gereksinimlerini karşılayan ve aynı zamanda iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir içerik stratejisi planlamanıza ve yürütmenize yardımcı olur.  • Search Console (Web Yöneticisi Araçları)

Google’ın bloğumuzu nasıl gördüğünü merak ediyorsanız.  Search Console’u (eski adı ile Web Yöneticisi Araçları) kullanın. Arama sıralamalarınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz en kapsamlı araçlardan birisidir.

Sitenizdeki anahtar kelimelerin hangi sıralamasında daha yüksek olduğunu, hangi anahtar kelimelerin daha sık tıklandığını ve daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olur.

En önemlisi, Google, sitenizdeki içeriği tararken veya dizine eklerken sorun olduğunda bu sorunu size bildirir.  Ayrıca, hataların ve uyarıların nasıl çözüleceğine ilişkin size öneriler sunar.


  •  Özel Arama

WordPress ve Blogger varsayılan araması çok verimli değil. Bunun yerine bloğunuzda çok fazla içerik barındıran, kullanıcılara sitenizi aramak için uygun bir arama aracı eklemeniz gerekiyor.

Wordpress blogcuları için iki seçeneğiniz var. SearchWP gibi premium bir WordPress arama eklentisi veya Google’ın özel arama aracını kullanabilir.

Blogger blogcuları için kesinlikle Googlenin özel arama aracını kullanmalarını öneriyorum.

Google’ın özel aramasını eklemek kolaydır ve web sitenize tamamen uyum sağlayacak şekilde tasarlayabilirsiniz.


  • PageSpeed Insights

PageSpeed Insights, hız, kullanıcı deneyimi ve SEO’daki en önemli faktörlerden birisidir. Web sitenizin hız açısından nasıl sıralandığını ve bunu geliştirmek için neler yapabileceğinizi öğrenmenize yardımcı oluyor.

Bloğunuzun, masaüstü ve mobil cihazlar sonuçlarını gösterir. Onları farklı bölümlere ayırarak. Bu bölümlerin bloğunuzu nasıl yavaşlattığını gösterir.


 

  • Mobil Dostu Test Aracı

Günümüzde mobil cihazların gelişmesi ve çoğalmasından dolayı, mobil üzerinden bloglarımıza gelen trafiğinde artmasına neden oluyor. Bunun için de google, mobil kullanıcı deneyimini aktif olarak geliştirmeye çalışıyor.

Mobil uyumluluk testi ile blogcular, bloglarının mobil uyumlu olup, olmadığını test edebilecek bir araç.


  • AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

Adwords, anahtar kelime planlayıcı aracına sahip reklam verenlerin, aramalarına yönelik analizler sunar.

Bu aracı kullanarak, bloğunuzla alakalı bir anahtar kelime listesi oluşturabilir ve daha sık aranan anahtar kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Anahtar kelime planlayıcı aracı ile, hangi konuda nasıl bir makale yazacağınız ile ilgili fikir edinebilir, içerik stratejisi planlamanıza ve hatta kendi reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.


  • Google Drive

Tüm  dokümanlar dosyalarınız drive‘ınızda saklanır. Her bir hesabı 16 GB ücretsiz çevrimiçi depolama alanıyla gelir. İstediğiniz dosyaları kaydetmek ve bunları tüm cihazlarınızda paylaşmak için bu depolama alanını kullanabilirsiniz. Blog içerik listesi oluşturup, drive kaydederek istediğiniz zaman çevrimiçi olarak açıp içerikleriniz yazabilirsiniz.


  • Google Keep

Blogunuzu fikirlerini organize etmenin en iyi yolu onları notlarda not etmek. Keep, notlarınızı, listelerinizi, sesli notlarınızı, resimlerinizi ve çizimlerinizi hızlı bir şekilde kaydetmenizi sağlar. Tüm cihazlarınızda senkronize olacak ve e-posta, fotoğraflar, dokümanlar ve her şey için kullandığınız aynı Google hesabıyla kullanabilirsiniz.


  •  Google Yazı Tipleri

Tipografi, tasarım ve kullanılabilirlikte çok önemli bir rol oynar.  Yazı Tipleri, projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz yazı tiplerini aramak için en iyi yerdir.

Googlenin Yazı Tipleri yalnızca bu yazı tiplerini indirmenize ve kullanmanıza izin vermez, ayrıca bunları web sitelerinize yerleştirebilir ve doğrudan Google’ın sunucularından sunabilirsiniz.


  • Google Adsense

Adsense, blog yazarları ile reklamverenlerle bir araya gelmesini sağlıyor. Adsense, Blogcuların reklam geliri elde etmelerinin en kolay ve güvenilir yoludur. Google, bloğunuzun içeriği ile ilgili reklamları bloğunuzda yayınlayarak hem kendilerinin hem de sizin para kazanmanızı sağlıyor.

Bu makalemde, WordPress ve Blogger blogcuların kullanması gereken Googlenin ücretsiz araçlarına değindim. Umarım bu bilgilerden  yararlanırsınız.

Bunlarda işinize yarayabilir.

⇒ Blogger Site Haritasını Arama Motorlarına Ekleme

⇒ Blogger İletişim Sayfası Oluşturma

⇒ WordPress ile Adım Adım Blog Kurmak (Görsel Anlatım)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.