Web Dünyası

Wordpress ile Adım Adım Blog Kurmak (Görsel Anlatım)

Fikirlerinizi ve uzmanlık alanınızda ki bir konuyu anlatma ve paylaşmanın en iyi yolu blog kurmak veya işletmenizi, işinizi tanıtmak için kullanılması gereken en iyi araçtır. Ayrıca bloğunuzdan para kazanabilirsiniz. Wordpress ile geçmişe göre blog kurmak şimdi daha kolay.

Görsellerle size Wordpress ile nasıl blog kuracağınızı anlatacağım, böylece bloğunuzu kısa bir süre içinde kurabileceksiniz.

Neden Wordpress


Bloğunuzu kurabileceğiniz, birkaç platform var: (Wordpress, tumblr, blogger vb.). Bunların en iyisi WordPress diyebilirim. Ücretsiz, kullanıcı dostu ve hiç kod bilgisi olmayan birisi bile wordpress ile blog kurabilir.

Neden Herkes Wordpress’i Tavsiye Ediyor?

Genelde Wordpressi kullanan herkes bu platformu tavsiye ediyor. Bu platformun hemen herkes tarafından tavsiye edilmesinin birkaç sebebi var. Bunlar;

 • Ücretsiz olması. (Sadece bir web barındırma ‘’Hosting’’ ve alan adına ‘’Domain’’ adına ihtiyacınız var)
 • Tasarımınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için 5000’den fazla ücretsiz ve ücretli WordPress temasının olması.
 • Destek forumları ve binlerce rehber blog bulunması.
 • Bloğunuzun daha sorunsuz ve verimli çalışmasına yardımcı olmak için 45.000’den fazla ücretsiz eklenti sunması.

Peki Diğerleri Nasıl?

Diğer platformlar ile bloğunuzu ücretsiz oluşturabilirsiniz. Ancak, kullanımı çok sınırlı olacak, sıkıcı ve alan adı, çok uzun (örneğin, Webmavi.WordPress.com) görünecek ve bu da güvenilirliğinizi azaltacak.

Ücretsiz platformların az tercih edilmesinin diğer sebepleri;

 1. Kontrol Sizde Değil: Bloğunuz başka bir web sitesinde (örneğin, wordpress.com, tumblr.com, blogspot.com) barındırılıyor. Bu platformların şartlarını ihlal ederseniz (bilmeden bile olsa), bloğunuzu istedikleri zaman kapatabilirler (daha önce yaşanmış).
 2. Özelleştirme Sınırlı: Tüm ücretsiz eklentileri veya temaları kullanamazsınız. Wordpress.com’da örneğin; bloğunuzu öne çıkartmak için tema bile yükleyemezsiniz.
 3. Diğer Sınırlamalar: Sadece 3 GB boş alan ile kısıtlı ki bu size yetmeyecektir.

Kısacası, bir blog kurmak konusunda ciddiyseniz, daha çok kontrole sahip olacağınız bir platform seçmelisiniz. Blog kurduktan sonra platformlar arası geçiş yapmak çok zor ve bloğunuza trafik kaybettirebilir.

Bunun yerine, herhangi bir sınırlaması bulunmayan, kendi kendini barındıran bir Wordpress bloğu oluşturun. Ayrıca, kendi (domain) alan adınızı kullanabileceksiniz.

Not: bazı platformlarda alan adı alabilirsiniz ancak yine istediğiniz kontrole sahip olamayacaksınız.

Bir Alan Adı seçin (www.blogadı.com)


Bloğunuzu kurmadan önce bir alan adı seçmelisiniz.

Alan adınız;

 • Web site ziyaretçilerinin ilk izlenimleri.
 • Arama motorlarındaki sıralamanız.
 • Markanızı tanımlamak.

İçin çok önemlidir. Bundan dolayı akılda kalıcı ve az karakterli bir alan adı kullanmanızı tavsiye ediyorum

 Hosting Satın Alma ve Wordpress’i Kurma


Hosting Nedir ve Ne İşinize Yarayacak?

Hosting, bloğunuza herkesin erişebilmesini sağlayan bir hizmettir. Bloğunuzun sahip olduğu tüm dosyaları, görüntüleri ve içeriği depolar ve kullanıcılara sunar. Kısacası bir disk diyebilirim.

Hostinginiz yoksa, başkalarının görebileceği bir blog oluşturamazsınız ve kendi alan adınızı kullanamazsınız.

Daha önce kullandığınız bir hosting şirketi varsa oradan alabilir eğer yoksa size, Limonhost’u tavsiye ediyorum.

Wordpress’i indirmeden tek tıklama ile kurulumu gerçekleştirebilir. Ayrıca ücretsiz domaine sahip olabilirsiniz.

Limonhost ile wordpressi nasıl kuracağınızı videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz. Ben video ile kurulumu gerçekleştirdiğinizi varsayıyorum.

Bloğunuza Giriş Yapın

Bu aşamada; hosting şirketiniz size bir cpanel sağlayacak ve bu cpanel ile wordpressi kısa sürede kurup, Wordpress yönetici paneline giriş yapmak için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekiyor. (Takıldığınız bir yer olursa hosting şirketinizin canlı destek hattından yardım isteyin).

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra bloğunuzu görüntüleyebilir ve muhtemelen, http://blogadresi.com/wp-login.php (Cpanelinizde yazılıyor) gibi bir adrese giderek yönetici panelinize giriş yapın. (Kurulum sırasında daha önce oluşturduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi kullanacaksınız.)

Bir Blog Temasının Özelleştirilmesi ve Seçilmesi


WordPress kontrol paneline girdikten sonra, bloğunuzu özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Bloğunuzu hazır hale getirmek ve yazılarınızı yazmak için adımları uygulamaya devam edin.

Wordpresse giriş yaptığınızda görselde gördüğünüz bir panelle karşılaşacaksınız. Bu panel bizim yönetim panelimiz artık her şeyi bu panel üzerinden sürdüreceğiz. Panelimizin solunda bulunan öğeleri size kısaca açıklayayım:

 • Dashboard – Başlangıç: Bu, giriş yaptıktan hemen sonra gördüğünüz sayfadır.
 • Post – Yazılar: Bu bölüm bizim yazılarımızı yazıp, yayınlayacağımız bölümdür.
 • Media – Ortam: Yüklediğimiz tüm resimler, PDF’ler, videolar vb. wordpress içerik kütüphanemizdir.
 • Pages – Sayfalar: Burada yeni sayfalar yazabilir ve yayınlayabilir, yayınladığınız sayfaları kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.
 • Comments – Yorumlar: Burası yorumları kontrol edeceğiniz bölüm. Yazılarınıza gelen yorumları buradan cevap verebilir veya denetleyebilirsiniz.
 • Appearance – Görünüm: Buradan bloğunuzun tema, menü ve bileşenlerini değiştirebilirsiniz.
 • Plugins – Eklentiler: Buradan bloğunuza işlevsellik katan eklentileri ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.
 • User – Kullanıcılar: Bloğunuza bu bölümden yazar ekleyebilirsiniz.
 • Tools – Araçlar: Yayınlama yayınları için kullanabileceğiniz bazı ek araçlar.
 • Settings – Ayarlar: Buradan bloğunuzun ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Bloğunuz İçin Bir Tema seçin

Yeni Wordpress blog temanızı Appearance – Görünüm bölümünün Tema sekmesinden yükleyin.

WordPress’in ücretsiz bir teması alabilir veya istediğiniz bir temayı zip dosyası şeklinde yükleyebilirsiniz.

Bir WordPress temasında nelere dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Basitlik: Belirsiz tasarım, okuyucuların bloğunuzda gezinmesini zorlaştırır.
 • Duyarlılık: Tema, düzenini farklı ekran boyutlarında ve cihazlarda ayarlamalıdır. Yani temanın mobil ve tabletlerde nasıl göründüğü çok önemli.
 • Hız: Çoğu tema bloğunuzu önemli ölçüde yavaşlatmasa da test etmek gerekir. Bir temanın hızını test etmek için, Pingdom Web Sitesi Hız Testi‘ni kullanın, alacağınız tema demosunun, URL’sini girin ve sayfanın yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü öğrenin. Yükleme süresi üç saniyeden uzunsa, farklı bir tema arayın (ideal olarak, yükleme süresi iki saniyenin altındadır).
 • Özelleştirme kolaylığı: Temayı özelleştirmek kolay olmalı, aksi halde, her şeyi değiştirmek istediğinizde zorlanabilirsiniz.
 • SEO hazırlığı: Tema, arama motorları için büyük bir fark yaratmayabilir. Ama yine de SEO ile tasarlanan bir temayı seçmek daha iyi. (Tema açıklamasında “SEO Uyumlu’’ durumuna bakmayı unutmayın.)

Bir tema seçerken bu faktörleri göz önünde bulundurun. Ama en önemlisi, sevdiğiniz ve ziyaretçilerinizi rahatsız etmeyecek bir tema seçin.

Yazı Ekleme


Evet, ilk blog Yazımızı yazma zamanı geldi. WordPress yönetici panelinize girin ve ardından sol kenar çubuğundan “Yazılar” (Yeni Ekle) bölümüne tıklayın.

Burada gördüklerinizi kısaca anlatayım:

 1. Başlık Alanı: Bu alan, yazınızın başlığını yazacağınız yer.
 2. İçerik Alanı: Gönderinizin gövde metni burası. Tüm alan, Word veya Sayfalarda metin düzenlemesi gibi çalışıyor. Ayrıca “Ortam Ekle” düğmesine tıklayarak yazınıza resim ve video ekleyebilirsiniz.
 3. Düzenleme Araçları: Kalın, italik, listeler, paragraflar ve başlıklar gibi seçeneklerin bulunduğu alan.
 4. Yayınlama Araçları: Yazılarınızı yayınlayacağınız yer burasıdır; “Yayınla” butonu ile yayınlayabilir. Yayınınızı ileride planlamak için bir yayın tarihi de ayarlayabilir veya daha fazla düzenleme için yayını taslak olarak da kaydedebilirsiniz.
 5. Ek İnce Ayar Araçları: Blog Yazılarınızı buradan kategorilere ayırabilir, etiketler verebilirsiniz.

Yazılarınıza bağlantılar ekleme: Yazılarınıza bağlantı eklemek için, istediğiniz metni seçin, ardından blog yazı menüsüne ilerleyin.

yazını üzerine gelip Menüde bulunan   linke tıklayın. Sonra kutucuğa girmek istediğiniz linki girip, farklı bir yeri tıklayın.

Yazınıza Görüntü Ekleme: Yazı panelinizi üst kısmında bulunan “Ortam Ekle” ye tıklayın.

Buradan yüklemek istediğiniz dosyaları ‘’Dosya Yükle’’ seçeneğinden seçin. Daha önce yüklenen dosyaları “Dosya Yükle”nin yanındaki sol üst köşedeki “Ortam Kütüphanesi” ndan bulabilirsiniz.

Bir resmi yükledikten sonra, boyutunu ve yerleşimini seçebilirsiniz.

YouTube’dan video ekleme: Videoya ekleme, tek yapmanız gereken, YouTube video URL’sini içerik alanına kopyalamak. URL’nin kendi satırında olduğundan ve tıklanabilir olduğundan emin olun. Gönderiyi yayınladığınızda, video görünecektir.

Kalıcı Bağlantı Oluşturma: Kalıcı bağlantı, gönderinin URL’sidir. Bu URL’yi net ve özlü bir hale getirin. Bu, insanların sosyal medyada paylaşmasını kolaylaştıracak ve genel olarak daha iyi görünecektir.

Bazen, blog yazı başlığı uzun bir kalıcı bağlantısı oluşturur. Uzun olması SEO için pek iyi olmayacak, bu yüzden 2-4 kelimeden fazla olmamasına dikkat edin.

Başlıklar eklemek: Başlıklar yazınızı yapılandırmanıza ve kullanıcıların okumasını kolaylaştırır.

Bir başlık eklemek için “Paragraf” açılır menüsüne tıklayın. Kullanmak istediğiniz başlığı seçin. “Başlık 1” in genellikle gönderinin başlığı için ayrıldığını unutmayın, bu nedenle gönderinin içindeki diğer başlıkları seçin.

Yazınızla işiniz bittiğinde, “Yayınla” düğmesine ve ardından sayfanın en üstünde görünecek olan “Yayını görüntüle” bağlantısını tıklayın (Yazınızın sitede yayınlandığını göreceksiniz).

Tebrik ederiz! İlk blog Yazınızı yayınladınız.

Wordpress ile adım adım blog kurmak adlı yazımın sonuna geldik. Takıldığınız bir yer olursa yorumdan yazabilirsiniz.

Diğer Yazılarıma Göz atabilirsiniz.

→ Blogda, Ziyaretçinin Daha Fazla Zaman Geçirmesini Sağlama

Blogger Arama Tercihleri Ayarları: Meta Etiketler, Özel Robots.Txt

Bloğunuzda bulunması Gereken 6 Önemli Sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.