Web Dünyası

WordPress mi, Yoksa Blogger mı?

Yeni blog yazarlığına başlayanlarının kafalarında ki en büyük sorulardan birisi bloğunu hangi blog platformu üzerinden oluşturmasıdır. Blog dendiğinde akla ilk gelen blog platformları; Wordpress ve Blogger platformlarıdır. Her iki platformunda kendilerine has özellikleri ve avantajları var. Blog yazarları da bu özellik ve avantajları göz önünde bulundurarak ikisinden birisini seçer. Bu yazımızda Dışardan sağladığınız bir hosting ile kendi kendini barındıran Wordpress.org ile Google’a ait Blogger platformlarının özelliklerini karşılaştıracağız.

1. Sahiplik

Blogger, internet dünyasının devi Google ait bir blog platformudur. Ücretsiz, güvenli ve içeriklerinizi barındırması açısından iyi bir platform. Fakat, siz ne kadar bloğa sahip olsanız dahi; Google bu bloğunun askıya alma ve kapatma hakkına sahip. Google, Blogger kullanımı ile ilgili bir politikası var. Bu politikayı ihlal ettiğinizde askıya alma ve kapatma hakkına sahip olduklarını belirtmektedir. Wordpress, kendi sitenizin barındırmasını sağlamak için dışardan bir barındırma sağlayıcısı (hosting) kullanıyorsunuz. Barındırması size ait olduğu için istediğiniz zaman kapatabilme ve açabilme hakkına sahipsiniz. Yani sahiplik açısından Wordpress, Blogger’dan daha avantajlıdır.

2. Kontrole Sahip Olma

Blogger, kolay kullanımlı; sınırlı araçlara sahip bir blog platformudur. Link, SEO, özellik vb. konularda sınırlı bir kontrole sahipsiniz. Bloğunuzu geliştirmek açısından isteğinizi karşılamayacak derecede yetersizdir. Wordpress, açık kaynaklı bir yazılıma sahip. Bloğunuza yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Ayrıca blog sitenizi geliştirmek için binlerce Wordpress eklentisi mevcut. Bu eklentiler ile SEO, görsel, görünüm vb. durumları geliştirebilirsiniz. Bu platform ile daha çok kontrole sahip olursunuz.

3. Tema – Şablon

Wordpress teması Blogger, kendine ait temalarının yanı sıra dışardan da tema kullanımını sağlar. Ancak bu temalar görsellik, SEO ve araçlar açısından yetersizdir. Tema üzerinde isteiğiniz değişiklikleri yapamazsınız. Belli özelleştirmeleri mevcut. Bu özelleştirmeler dışında değişiklik yapma olanağını sağlamadığı için daha iyi tema bulmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Wordpress, kendilerine ait Premium ve dışardan yükleyebileceğiniz binlerce profesyonel temaya sahip. Farklı fonksiyonlara sahip temalarda mevcut. Örneğin: haber, video, ticaret, blog vb. temalar yükleyebilirsiniz. Her yüklediğiniz temanın kendine has özelleştirmesi mevcut. Ayrıca bu temalara eklentiler yükleyerek daha da zenginleştirebilirsiniz.

4. Farklı Bir Platforma Taşıma

Bloğunuzu veya sitenizi Blogger’dan farklı bir platforma taşımanız çok sorunlu bir iştir. En başta Blogger’ın barındırmasını Google sağladığı için içerikleriniz uzun bir zaman Google kaldırmayacaktır. Bu durum SEO açısından zarara uğramanıza neden olacak. Ayrıca sitenizin yedeğini aldığınızda her şeyin yedeğini alır. Yazılar, etiketler, kategoriler, yorum vb. yani nelerin yedeğini alacağınızı siz karar veremiyorsunuz. Wordpress, site veya bloğunuzu istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Barındırması ve alan adı size ait olduğu için SEO açısından herhangi bir zarara uğramadan da sitenizi taşıyabilirsiniz. Wordpress yedekleme eklentileri ile istediğiniz her şeyi yedekleyebilir, istemediğiniz yerleri de yedeklemede yer almasını sağlayabilirsiniz.

5. Güvenlik

Wordpress Güvenlik Blogger, Google’a ait olduğu için güvenliği en üst seviyede. Blogger’ın barındırmasını Google sağladığından sunucu konusunda herhangi bir korkuya kapılmanıza gerek yok. Blogger’ın tek zayıf kısmı, Google hesabı ile bağlandığından dolayı Google Hesabınızdır. Hesabını iki faktörlü doğrulama ile daha da güvenli hale getirebilirsiniz. WordPress, açık kodlu bir yazılım ürünü olduğundan dolayı güvenliği Blogger’a göre daha zayıf. Wordpress barındırması size ait olduğu için erişilmesi daha kolaydır. Sitenizin güveliğini artırmak için yedekleme almayı ve eklentilerden yararlanmayı ihmal etmemelisiniz.

6. Maliyet

Blogger, ücretsiz bir platformdur. Ücretsiz olduğu içinde blog adresinizi Blogspot.com gibi bir uzantı ile sağlamaktadır. Blogger’a ücretli com, net, org gibi özel alan adı bağlayabilirsiniz. Bir özel alan adı almak için 7-10 dolar arası bir miktarı cebinizden çıkarmanız gerekir. Diğer yandan eğer Blogger temalarını beğenmediyseniz dışardan da tema yükleyebilirsiniz. Blogger uyumlu binlerce ücretli-ücretsiz tema bulabilirsiniz. Wordpress, kendi barındırmasını sağladığından alan adı ve hosting satın almanız gerekiyor. Alan adı için 7-10 dolar arası, hosting içinse paketlerine göre yıllık 10 – 100 dolar arası değişmektedir. Tabi hosting paketini yapacağınız işe göre seçmelisiniz. Ayrıca Wordpress’e ait ücretli veya ücretsiz bir tema kullanabilirsiniz. Dışardan bir tema almak için 30 – 60 dolar arası bir miktarı gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu fiyatları sayacak olursak bir Wordpress sitesi için şimdi ki doları da düşünerek 400 – 700 TL arası bir maliyeti bulunuyor.

7. Geliştirme

Google, Blogger’ı uzun zamandır güncellemedi. Güncellenmemesi yeni özelliklerin ve geliştirmenin olmadığı anlamına gelir. Böylece siteler basit görünecek ve bu platforma ait bir site kendini hemen belli edecektir. Wordpress, bir şirkete veya bir bireye ait değildir. Wordpress’i geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından geliştirmektedir. Oldukça sık güncellenen Wordpress yeni özellikler ekleniyor ve her geçen gün kullanışlılığı ve güvenliği artmaktadır.

8.Teknik Destek

Blogger’a ait çok sınırlı bir desteği bulunuyor. Blogger’ı kullanmasını sağlamaya çalışan bir kullanıcı formu ve sınırlı bazı dokümanları mevcut. Wordpress, daha çok kullanıcıları bulunduğundan daha çok destek alabilme fırsatına sahipsiniz. Wordpress ile ilgili eğitici video ve makaleler üreten binlerce siteye ulaşabilirsiniz. Ayrıca wordpress geliştiricilerinden yardım alabileceğiniz belgeler mevcut. Yine Blogger’da olduğu gibi Wordpress’de de destek forumu bulunmaktadır. Son Sözler: Bu yazımızda Wordpress ile Blogger’ın avantaj ve dezavantajlarını anlatmaya çalıştık. Blogger ne kadar ücretsiz olsa da web site ve blog yazarları daha çok Wordpress’i tercih etmektedir. Bunun en büyük sebebi hem daha kullanışlı olması hem de daha çok kontrole sahip olmalarıdır. Sizde bu yazımızı okuyarak hangi platformu kullanacağınızı karar verebilirsiniz. Görüş ve sorunlarınız yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

⇒ WordPress ile Adım Adım Blog Kurmak (Görsel Anlatım)

Blogger’a Özel Alan Adı Bağlama

Adım Adım Ücretsiz Blog Kurmak Blogger (Görsel Anlatım)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.