SınavlarYKS

YKS Nedir? TYT ve AYT Soru Dağılımları

Eğitim hayatımızın en önemli parçası olan üniversiteye geçiş sınavı 2018 yılında değişmişti. Yeni sınav sistemi olan YKS’nin (TYT, AYT, YDT) ne olduğu hangi oturumlardan oluştuğu ve soru dağılımlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Nedir?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı), YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) yerine geçen yeni üniversiteye geçiş sınavıdır. Bu sınava, lise son sınıf öğrencileri ve liseden mezun olmuş öğrenciler girebilir. (Buna Üniversitede okuyan veya herhangi bir üniversiteden mezun olmuş kişilerde dahildir.)

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Oturumları

Adayların bir üniversiteye yerleşebilmesi içi iki aşamalı YKS sınavına girmeleri gerekir. Bu aşamaların ilki TYT (Temel Yeterlilik Testi), TYT’ye giren aday bir ön lisans bölümüne tercih yapabilir fakat lisans bölümü için sınavın ikinci aşaması olan AYT’ye (Alan Yeterlilik Testi) veya tercih edeceği bölüme göre YDT’ye (Yabancı dil Testi) girmek zorunda.

TYT (Temel Yeterlilik Testi) Nedir?

TYT, adından da anlaşılacağı gibi adayların daha çok temel yeterliliğini ölçmeye yönelik bir oturumdur. TYT, YKS’nin 3 oturumdan birisidir. Bütün adayların bu oturuma girmeleri zorunludur.

TYT, Türkçe 40, Matematik 40, Sosyal Bilimler 20 ve Fen Bilimleri 20 olmak üzere toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Oturum süresi ise 135 dakikadır.

Bu oturumdan 150 ve üzeri puan alan adaylar 2 yıllık (Ön lisans) bölümleri tercih edebilecekler. Ayrıca adayların AYT ve YDT’den tercih yapabilmelerinin birinci koşulu da TYT oturumundan 150 ve üzeri puan almasıdır.

Bu oturumdan 200 ve üstü puan alırsanız, puanı aldığınız yıl tercih yapmamak koşulu ile bu puanı sonraki sene kullanabilirsiniz. TYT puanınızın hesaplanabilmesi içinse en az bir testten yarım net yapmanız gerekir.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TestlerTestlerin KapsamıSoru Sayısı
TürkçeDoğru Türkçe kullanımını ölçme, temel dil bilgisi, cümle kurma, paragraf, imla kuralları, yazım yanlışları, yorumlama, okuduğunu anlama, kelime hazinesi vb.40
Sosyal BilimlerTarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe derslerinde genel durumu ölçme, ilke ve kavramları bilme, yorumlama vb.Tarih: 5

Coğrafya: 5

Felsefe: 5

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Felsefe soruları: 5

Temel MatematikTemel Matematik kurallarının ölçülmesi, temel işlemlerin yapılabilirliği, temel matematik eksenli soyut işlemler yapabilme ve gündelik hayatta kullanımı vb.40
Fen BilimleriFizik, Kimya ve Biyoloji temel kavramları ve ilkeleri ölçme, kullanabilme.Fizik: 7

Kimya:7

Biyoloji: 6

Toplam Soru: 120

AYT (Alan Yeterlilik Testi) Nedir?

AYT, YKS’nin ikinci oturumudur. AYT’ye bütün adaylar girmek zorundan değildir. Eğer 4 Yıllık (Lisans) bölümlerine gitmek istiyorsanız AYT’ye girmek zorundasınız.

AYT oturumu; Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 40, Matematik 40, Sosyal Bilimler-2 40, ve Fen Bilimleri 40 olmak üzere toplam 160 sorundan ve 180 dakikadan oluşmaktadır.

AYT, TYT’de olduğu gibi hesaplanabilmesi için en az bir testten yarım net yapmanız gerekir.

AYT ile 4 yıllık (lisans) bölümlerine tercih yapabilmeniz için TYT’den 150 ve üzeri ayrıca AYT testlerinden de en az birinden 180 ve üzeri puan almanız gerekir. Aynı durum YDT içinde geçerlidir.

Oturumların etkisi önceki sistemde olduğu gibi TYT %40, AYT ve YDT %60 olarak belirlenmiştir. YDT ise 80 sorudan oluşuyor.

AYT Testleri ve Soru dağılımı

TestlerSoru Sayısı
Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 TestiTürk Dili ve Edebiyatı: 24

Tarih-1: 10

Coğrafya-1: 6

Sosyal Bilimler-2 TestiTarih-2: 11

Coğrafya-2: 11

Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık): 12

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe Grubu soruları): 6

Matematik Testi40
Fen Bilimleri TestiFizik: 14

Kimya: 13

Biyoloji: 13

Toplam Soru: 80

YDT (Yabancı Dil Testi) Nedir?

YKS’nin üçüncü oturumu olan Yabancı Dil Testi, TYT sonrasında DİL puanı ile öğrenci alan bölümleri tercih etmek isteyen adaylar için yapılmaktadır. YDT, 80 soru, 120 dakikadan oluşmaktadır. Adaylar bölüm tercihe göre Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi birine girebilir.

YKS Ne Zaman Yapılıyor?

YKS, genel olarak okulların kapanmasından sonra haziran ayında yapılıyor. Sınav: saati, tarihi ve ücretini ÖSYM, başvuru kılavuzu ile duyuracaktır.

YKS ile YGS-LYS Arasındaki Fark Nedir?

YKS eski sınav sistemi ile örtüşse de aralarında önemli farklılıklar var.

  • TYT, YGS’de olduğu gibi bütün adayların girmesi zorunludur.
  • TYT ile 150 puan ve üstü alan öğrenciler tercih yapabilecek. Ayrıca 200 puan ve üstü alan öğrenciler bu puanı isterse sonraki senede kullanabilecek.
  • YGS’de baraj puanı 150 ve 180 olarak ikiye ayrılıyordu. 150 alan öğrenciler 2 yıllık (önlisans) bölümler tercih edebilecek, ancak LYS’ye giremiyordu. 180 puan alanlar ise hem 2 yıllık bölümler tercih edebilecek hem de ikinci sınav olan LYS’ye girebilecekti. Bu puanı sonraki sene kullanma diye bir durum yoktu.
  • TYT, YGS’de de olduğu gibi diğer sınavlara katılma zorunluluğu yok.
  • YGS’de 6 puan türü bulunuyordu. (YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6) TYT’de ise böyle bir durum söz konusu değil, puan türü bir tanedir. O da TYT’dir.
  • AYT’nin LYS’den farkı, YGS’de olduğu gibi fazla puan türü ile tercih edilebilmesi. AYT’de Türkçe-Sosyal (TS), Matematik-Fen (MF) ve Türkçe-Matematik (TM) olarak üç farklı puan türü bulunuyor. LYS’de ise 9 farklı puan türü ile tercih yapılıyordu.
  • LYS 4 farklı oturumdan oluşurken, AYT sadece bir oturumdan oluşuyor.

YKS (TYT-AYT) Konuları ve Soru Dağılımı

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

Üniversite Taban Puanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.