ALESYüksek Lisans

Yüksek Lisans Hakkında Genel Bilgiler

Yüksek lisans her ülkede olduğu gibi ülkemizde de hem kamu da hem özelde gerekli bir eğitim haline geldi. Özellikle günümüzde çok fazla tercih ediliyor. Yüksek lisans yapmak için birçok şart vardır. Yazımızın devamında bu şartları ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Yüksek lisans Nedir?

Yüksek lisans diğer adıyla Master, lisans eğitiminden sonra devam edilen eğitim türüdür. Herhangi bir lisans bölümünden mezun birisi yüksek lisans yapabilir.

Yüksek Lisansın Türleri Neler?

Yüksek lisansın Tezli ve Tezsiz olmak üzere iki türü var. Tezli için ALES’e girmek zorundasınız. Tezsiz için ise ALES’e girme gibi bir zorunluluk yok. ALES Nedir?

Tezli ve tezsiz yüksek lisans arasındaki fark nedir?

İkisinin arasında belli farklarla birlikte akademisyen olmayı hedefleyenler tezli yüksek lisansı tercih ederken, iş hayatında avantaj elde etme vb. gibi şeyleri amaçlayanlar da tezsiz yüksek lisansı tercih etmektedir.

Yüksek lisans ne kadar sürer?

Tezli 4 yarıyıl yani 2 yıl sürmektedir. Tezlide farklı bir alandan geliyorsanız. 1 yılda hazırlık okuyabilirsiniz. Bununla beraber 3 yıl sürmektedir. Tezsiz ise 1 yıl sürmektedir.

Yüksek lisansın Şartları Neler?

Yüksek lisans için öncelikle 4 yıllık bir lisans bölümünden mezun olmak veya mezun olabilecek durumda olması gerekir.

Bazı üniversiteler için Lisans not ortalaması, ALES puanı, Dil puanı ve mülakat puanı gerekli olabilir. Bu üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Tezli için ALES puanınızın 55 ve üstü olması gerekir. Bu tabi YÖK’ün koşulu bazı üniversiteler daha yüksek bir puan isteyebilir. Tezsiz için ise ALES puanına gerek yok. Sadece lisans not ortalaması istenilir.

Yabancı dil için YÖK’ün herhangi bir şartı yok. Fakat Tezli için üniversiteler yabancı dil puanı şart aramaktadır. Tezsizde yabancı dil şartı yok. Fakat üniversitenin dili yabancı ise böyle bir şart arayabilir.

Yüksek lisans için yabancı dil şart mı?

Yabancı dil için YÖK’ün herhangi bir şartı yok. Fakat Tezli için üniversiteler yabancı dil puanı şart aramaktadır. Tezsizde yabancı dil şartı yok. Fakat üniversitenin dili yabancı ise böyle bir şart arayabilir.

Yüksek lisans yapmak için kaç puan gerekir?

Tezli için YÖK yönetmeliğine göre ALES’ten en az 55 puan almanız gerekmektedir. Fakat bu üniversiteler daha yüksek bir puan talep edebilir. Tezsiz için yukarda da belirttiğimiz gibi ALES puanına gerek yok.

Yüksek Lisans Neden Yapılır?

Kamuda kademe ilerleme, akademisyen olmak, iş hayatında uzmanlaşma, sektörde yöneticilikler vb. işler için yüksek lisans tercih edilmektedir.

Yüksek lisans ücreti ne kadar?

Tezli yüksek lisans, devlet üniversitelerinde ücretsiz vakıf üniversitelerinde ise 10 – 50 bin TL arası değişmektedir. Tezsiz ise devlette 4 – 12 bin TL arası, vakıflarda ise 6 – 70 bin TL arası değişmektedir.

Yüksek lisanstan sonra ne olur?

Yüksek lisansın bir programını bitirdikten sonra o dalda Doktora yapabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.