Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Şartları ve Gerekli Belgeler

Yüksek Lisans başvuru şartları ve başvuru için gerekli belgelerin neler olduğunu bu yazımızda bulabilirsiniz. Yüksek Lisans müracaat koşulları için öncelikli olarak belirtilmesi gerekli olan yüksek lisans müracaatı yapmak için lisans diplomanızı almanız gerekmektedir.

Yüksek Lisans İçin Gerekli Belgeler

Üniversitelerin istedikleri belgeler birbirinden farklılık gösterebilir. Üniversitelerin temel olarak istedikleri evraklar ve gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir.

ALES Sonuç Belgesi

Tezli yüksek lisans programına başvuracaksanız ALES sonuç belgesinin aslı veya aslına uygun bir noter tasdiklisi almalısınız. Eğer Tezsiz yüksek lisans yapacaksanız ALES’e girmeniz gerekmiyor.  Tezsiz programlarda ALES koşulu yok.

YÖK tarafından müracaat için belirlenmiş en düşük puan 55 olarak belirlenmiştir. Fakat üniversiteler farklı puanlar belirleyebilir. Başvuru yapacağınız program için gerekli ALES puanınızı ilgili üniversiteden öğrenebilirsiniz.

Lisans Diploması

Dört yıllık lisans diplomasının aslı veya noter tasdiklisi ya da geçici mezuniyet belgenizi bulundurmanız gerekir. Başvuru esnasında orijinallerini de görmek isteyebilirler. Bazı üniversiteler orijinalini yanınızda götürürseniz kopyasının noter tasdiklisi olmasına gerek kalmıyor.

Başvuru yaptığınız an itibariyle mezun değilseniz fakat müracaat yaptığınız programın ilk eğitim döneminden önce mezun olabilecek durumdaysanız mezun olabileceğinize dair belgeyle de başvuru yapabilirsiniz. Ancak mezuniyet belgesini sunmadığınız sürece kesin kayıt yaptıramazsınız.

Transkript (Not Durum Çizelgesi)

Not Çizelgesi (transkript); aslı veya noter tasdiklisi, ya da mezun olunan üniversite onaylısı transkripti görmek isteyebilirler. Örneğin eğer yüksek okul not ortalamasını yüzlük sistemde değerlendiriyorsa mezuniyet ortalamasının transkript üstünde yüzlük sisteme dönüştürülerek belirtilmiş olması gerekiyor.

Mezun durumda değilseniz mevcut Not Çizelgesi (transkript) başvuru yapabilirsiniz. Bazı üniversiteler Not Çizelgesi belgesini resimli istemekteler.

Bunların Dışında üniversiteler: 3 adet vesikalık fotoğraf, Nüfus Cüzdanı ve Yüksek Lisans başvuru formunu istemektedir. Ayrıca: bazı üniversiteler ALES taban puanına karşılık Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen GMAT veya GRE belgesi ve Erkek adaylar için askerlik durum belgesi de istenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.