HastalıklarSağlık

Zona Hastalığı Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Daha Fazlası

Zona hastalığı, esas olarak 50 yaş üzerindeki zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişileri etkileyen bir hastalıktır. Ama genel olarak her yaşta görülebilir. Zona, (herpes zoster) varicella zoster virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Hastalık esas olarak derinin altındaki sinirleri hücrelerini etkiyor. Zona hastalığının belirtileri arasında iltihaplanma, kaşıntı ve döküntüler görülür. Hastalığın meydana gelmesine neden olan virüs, derinin altındaki sinirleri harekete geçirerek derinin üstünde döküntü olarak kendini gösterir.

Zonadan etkilenen cilt, sinirin yolunu izleyen küçük kabarcıklarla, genellikle vücudun bir kısmında çok fazla görülürken, belli kısımlarda az görülebilir. Bu kabarcıklar cildi yakarak ağrı verir.

Çoğu vakada, yaşlı kişiler etkilenir. Bununla birlikte kişi, pek çok vakaya maruz kalabilir, ancak bunlar genellikle hafiftir. Hastalık ayrıca yaşlı kişiler için daha kötü komplikasyonları da vardır.

Zona Hastalığının Nedenleri

Zona hastalığına neden olan virüs, su çiçeği hastalığına yakalanma ile aynıdır. Vücuttan hiçbir zaman kaybolmaz, bunun yerine gizli bir halde kalır. Belirli sağlık sorununda, virüs sinir düğümlerini yeniden açarak aktif hale gelir.

Su çiçeği hastalığına yakalanan herkes bu hastalığa yakalanabilir. Normalde virüs, başka bir hastalık ya da ilaç kullanımı nedeniyle bağışıklık sisteminde geçici veya kalıcı değişikliklerden sonra, hasta olanlar tarafından yeniden ortaya çıkabilir. Zona zehirli değildir, ancak zehirli bir kişi virüsü su çiçeği yaşamış birine bulaştırabilir. Virüs kabarcıklarla doğrudan temas yoluyla iletilebilir.

50 yaşın üzerindeki kişilerin, hastalığa yakalanma riski yüksektir. İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü nedeniyle bağışıklık sisteminden korunanlar da risk altındadır.

Zona Hastalığının Belirtileri

Ağrı zona hastalığının çok belirgin bir belirtisidir ve kabarcıklar ortaya çıkmadan önce oluşur. Çünkü virüs cildin sinirlerini etkiler. Çoğu vakada, kabarcıklar ilk ağrı duygusundan 1-14 gün sonra ortaya çıkar ve bu ağrı hafif ya da şiddetli olabilir.

Hastalığın ilk belirtileri şunlardır:

⇒ Kaşıntı

⇒ Gıdıklanma hissi

⇒ Karıncalanma

⇒ Ağrı

İlk aşamalarda aşağıdaki belirtileri de görülebilir:

⇒ Ateş

⇒ Baş ağrısı veya genel rahatsızlık

⇒ Mide rahatsızlığı

Zona hastalığının ana belirtisi şüphesiz kabarcıklardır. Başlangıçta kesikler küçüktür, ancak büyüyebilir ve büyük kaburgalar oluşturmak için diğer kabarcıklara katılabilirler. Normal olarak, bu yaraların büyüme süresi 3-5 gündür. Sonradan kabuğun oluşması, hastalığın en üst durumunu işaret eder.

Virüs başında göründüğü durumlarda kişinin görme ve işitme duyusunu etkileyebilir. Alt çene siniri etkiliyorsa, ağız boşluğunda, dilde veya boğazda yaralar oluşabilir.

Zona Hastalığının Tedavisi ve komplikasyonları

Zona hastalığının belirtilerini tespit ederken, bir fizik muayene için bir doktora danışın. Hastalıkla ile ilgili olup olmadığı konusunda bir belirsizlik varsa, bir laboratuvarda araştırılabilen yaralardan cilt hücresi testi yapılacaktır. Bir kan örneği ile kesin tanı koymanın başka bir yoludur.

Lomber omurga hastalığı teşhis etmek için de kullanılabilir, ancak sinir sistemi etkilenirse. Düzensiz durumlarda, kabarcıkların içerdiği sıvıyı çizip test etmeyi gerektiren bir Tzanck testine tabi tutulması gerekebilir.

En yaygın ve en ciddi komplikasyonlardan biri ” postherpetik nevralji” dir. Hastaların %50’sini etkiler ve çoğu, yanma, elektriksel ve dayanılmaz olarak tanımlanan ağrılardan oluşur.

En ciddi vakalarda, ağrı bireyi tamamen sönük hale getirebilir. En kötüsü, ağrı birkaç hafta, ay, yıl ve hatta bütün yaşamı boyunca sürebilir.

Diğer komplikasyonlar, virüs yakında ki nesneyi görmeme problemleri içerebilir. Çoğu durumda, etki ciddi olabilir. Selülit veya impetigo gibi cilt üzerinde ilave enfeksiyonlar neden olabilir.

Öneri: ⇒ Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirti ve Nedenleri Neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyiciyi devre dışı bırakınız.